Karantinas apetito nenumalšino – išleidžia tūkstančius

Dalintis:

Ima ir neraudonuoja – vadinamąsias kanceliarines lėšas Tauragės savivaldybės tarybos nariai be skrupulų naudoja ir per karantiną, kai gyventojų judėjimas apribotas, renginiai nevyksta, o dviejų namų ūkių susitikimai draudžiami. Šimtus eurų politikai daugiausiai išleidžia kurui, teigdami, kad ir per pandemiją susitikti su rinkėjais nuvažiuoja tūkstančius kilometrų, remontuoja asmeninius automobilius, juos nuomoja, apmoka telefono ir interneto ryšio paslaugas. 

Per mėnesį – 430 Eur

Pagal Tauragės rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentą tarybos nariui su jo, kaip tarybos nario, veikla susijusioms kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto, biuro patalpų nuomos išlaidoms apmokėti kas mėnesį gali būti skiriama iki 1 minimaliosios mėnesinės algos dydžio išmoka, už kurią atsiskaitoma ne rečiau kaip vieną kartą per tris mėnesius. Ši suma kiekvieną mėnesį – iki 10 dienos – avansu pervedama visiems tarybos nariams į jų nurodytas asmenines sąskaitas banke. Pasibaigus ketvirčiui, lėšos pervedamos tik nustatyta tvarka atsiskaičiusiems už gautų lėšų panaudojimą tarybos nariams. Tarybos narys atsiskaito savivaldybės administracijos Centralizuotos buhalterijos skyriui už mėnesį (ketvirtį) iki kito ketvirčio pirmo mėnesio 5 dienos, pateikdamas išlaidų, susijusių su tarybos nario veikla, ataskaitą ir išlaidas patvirtinančius finansinius dokumentus. Paprastai kalbant, pirkinių čekius. Tarybos narys asmeniškai atsako už išlaidų ataskaitoje pateiktų duomenų tikslumą ir pagrįstumą.

Šiuo metu didžiausia savivaldybės tarybos nariui per mėnesį galima išleisti suma sudaro 430 Eur.

Atsiskaityti nereikia

Pirmojo 2020 metų karantino metu, kuris buvo paskelbtas kovo 16-ąją, vadinamųjų kanceliarinių išmokų mokėjimas Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariams buvo sustabdytas. Sprendimas buvo logiškas – per karantiną apribojus susibūrimus, atšaukus visus renginius, tarybos nariams ir lėšų reikia mažiau. Per antrąjį karantiną, nuo lapkričio 6-osios iki dabar, tokio sprendimo nepriimta.

Ankstesniaisiais metais Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariai šias iš savivaldybės biudžeto jiems skiriamas išmokas daugiausiai naudodavo kurui pirkti. Dauguma išleisdavo visą leidžiamą sumą. Tuomet klausiami, kur tiek daug tarybos reikalais važinėja (asmeninėms kelionėms šias lėšas leisti draudžiama), politikai tikindavo, kad dažniausiai vyksta į susitikimus su rinkėjais, bendruomenių renginius, kitus susibūrimus, važiuoja šiaip pasikalbėti su rajono gyventojais. Nei tuomet, nei dabar, per karantiną, kaip informavo savivaldybės atstovas spaudai Kasparas Bertašius, atsiskaityti, kur už įsigytą kurą važiavo tarybos nariai, nereikia. Užtenka pristatyti įsigytų prekių pirkimo dokumentus.

Teoriškai nuvažiuoja iki Ispanijos

Savivaldybės pateiktais duomenimis, per pirmuosius du antrojo karantino mėnesius – 2020 m. lapkritį ir gruodį Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariams buvo išmokėta 11 802 Eur. K.Bertašius patikslino, kad per šiuos mėnesius tarybos nariai išleido mažiau nei įprastai, šias lėšas jie naudojo ryšiams apmokėti, kanceliarinėms prekėms pirkti, savo nuosaviems automobiliams remontuoti ir nuomoti bei kurui pirkti. Pateikti sumos, kiek vadinamųjų kanceliarinių lėšų politikai išleido per pirmuosius šių metų mėnesius, savivaldybė, K.Bertašiaus teigimu, dar negali, „nes yra metų pradžia, o nepanaudotos lėšos yra apskaičiuojamos ir keliamos kas ketvirtį“.

Per karantiną savivaldybės tarybos komitetų ir tarybos posėdžiai vyksta nuotoliniu būdu, visi politikams darbui reikalingi dokumentai pateikiami elektroniniu būdu. Nereikia niekur nei eiti, nei važiuoti. Galbūt kuriam nors ir prireikia ką brūkštelėti ant popieriaus lapo, tačiau sąsiuvinis ir rašiklis tikrai nekainuoja 430 Eur per mėnesį. Net telefono ir interneto mokesčiai negali siekti šimtų eurų per mėnesį.

Dauguma politikų šias savivaldybės skiriamas lėšas ir šiuo metu išleidžia kurui. Tačiau kur jie važiuoja, kai judėjimas ir dviejų namų ūkių bendravimas yra draudžiami, o jokių renginių nevyksta? Aritmetiškai apskaičiavus (tegu bus vienas brangesnių variantų) – jei litras benzino kainuoja 1,18 Eur, o 100 km nuvažiuoti automobilis jo sunaudoja apie 5 litrus ir už 430 Eur, skiriamus per mėnesį, galima įsigyti apie 400 litrų kuro, įsipylęs tiek kuro vidutiniškai gali nuvažiuoti apie 7000 km, o gal ir daugiau. Maždaug iki Ispanijos ir atgal.

Teigia, kad važiuoja vakarais

Paprašytas detalesnės tarybos narių išlaidų ataskaitos už 2020 metų lapkritį ir gruodį, savivaldybės atstovas spaudai K.Bertašius „Tauragės kurjeriui“ ją pateikė. Per šiuos 2 karantino mėnesius visą įmanomą sumą  – 860 Eur išleido 11 (iš 25) tarybos narių: Tomas Alijošius, Rima Bandzinaitė-Latožienė, Vidas Bičkus, vicemerė Virginija Eičienė, Linas Janušonis, Vilmantas Liorančas, Matas Peraitis, Darius Petrošius, Pranas Petrošius, Eglė Ramanauskaitė ir Jolanta Skrodenienė.

Vicemerė Virginija Eičienė: „O tai palaukit, o tai amortizacijos jūs neskaičiuojat? Aš važiavau savo nuosavu automobiliu“. Renaldo Malycho nuotrauka

Vicemerė V.Eičienė, nors per karantiną ir dirba nuotoliniu būdu, iš namų, pripažino, kad lapkritį ir gruodį visas jai, kaip tarybos narei, skirtas išmokas išleido kurui. Paklausta, kur po oficialių darbo valandų važiavo, patikino, kad raginimo vengti kelionių nelabai paisė ir esą kas vakarą važinėdavo po visą rajoną susitikti su rinkėjais bei apžiūrėti, kaip bendruomenės pasipuošė Kalėdoms.

– Tai veikla nenutrūko, tai dirbom, važiavom, – sakė vicemerė.

Mero pavaduotojai priminus, kad per karantiną negalima bendrauti dviejų namų ūkiams, draudžiami bet kokie susibūrimai ir ribojamas judėjimas, V.Eičienė nustebo:

– Kaip negalima? Negalima aptarnauti? Bet tai jeigu žmogui yra bėda, tai negalima nuvažiuoti per atstumą pabendrauti, išklausyti jo problemas? Pirkau kurą, važinėjau tikrai, buvo gruodžio mėnesį renginiai, apvažiuotos visos bendruomenės, pažiūrėta, kaip pasipuošta šventėms. Aš važiavau ne susitikti, reikia apžiūrėti, vis tiek nenutrūko gyvenimas, yra problemų, žmonės kviečiasi atvažiuoti ir išklausyti jų problemas, reikėjo jas spręsti.

Į klausimą, ar galėjo už įsigytą kurą per mėnesį nuvažiuoti 7000 kilometrų, vicemerė atsakė klausimu:

– O tai palaukit, o tai amortizacijos jūs neskaičiuojat? Aš važiavau savo nuosavu automobiliu. Aš iš savo rajono ribų tikrai neišvažiavau ir man tas judėjimas… jis gali būti draustas tarp savivaldybių. Bet mūsų rajone tai mes galim važiuoti.

Paklausta, ar ir už pirmąjį šių metų ketvirtį prašys lėšų kurui ar kitoms reikmėms, V.Eičienė patikino, kad kol kas prašymo nepateikė, bet mano, kad „kažkiek bus“.

Tarybos narys Pranas Petrošius: „Važiuoji, žiūri, aiškiniesi. Yra tų išvažiavimų. Aš bent jų turiu daugiau negu turėjau ne per karantiną“. Renaldo Malycho nuotrauka

Tarybos narys Pranas Petrošius antrina vicemerei ir sako, kad per karantiną atvirkščiai nei įprastu metu – būtinų išvažiavimų tarybos nariams padaugėjo. Paklaustas, ar tarybos nariui skiriamą išmoką naudoja tik kurui, P.Petrošius patikino, kad, be kuro, už šiuos pinigus apmoka ryšio paslaugas, perka kanceliarinių reikmenų.

– Karantino metu daugiau gauname visokių skambučių, daugiau žmonių kreipiasi, reikia važiuoti į vietą žiūrėti, aiškintis ir atsakymus duoti. Tai tas gyvenimas tikrai, nesvarbu, kad karantinas, jis nėra sustojęs, – sakė P.Petrošius.

Tarybos narys įsitikinęs – nors gyvenimas per karantiną ir sulėtėjo, tačiau reikalauja daugiau judėjimo.

– Pagal visus rinkėjų pageidavimus, pagal rinkėjų keliamas problemas, keliamus klausimus vis tiek turi važiuoti individualiai į vietą. Važiuoji, žiūri, aiškiniesi. Yra tų išvažiavimų. Aš bent jų turiu daugiau negu turėjau ne per karantiną, – sakė P.Petrošius.

Politikas tikino sulaukiantis gyventojų prašymų padėti ištikus nelaimei ar užklupus ligai. Kai kuriais atvejais į jį besikreipiančius žmones paremiantis finansiškai, todėl tarybos nario išmoka jam tampanti savotiška kompensacija, nes remti finansiškai rinkėjų iš tarybos nario veiklai skirtų lėšų negalima.

Remontavo sankabą

Tarybos narė Efrema Bitinienė lapkritį ir gruodį išleido 804 Eur, Rita Grigalienė – 743 Eur, Vaclovas Karbauskis – 620 Eur, Viktoras Kovšovas – 494 Eur, Raimondas Matemaitis – 482 Eur, Giedrė Stulginskienė ir meras Dovydas Kaminskas – po 430 Eur.

Kiek mažiau lėšų už kolegas išnaudojo Sigitas Kancevyčius – 239 Eur, Sigitas Mičiulis – 182 Eur, Robertas Piečia – 160 Eur ir Stasys Lapė – 133 Eur.

Trys tarybos nariai vadinamųjų kanceliarinių išmokų lapkritį ir gruodį neprašė – tai Kęstutis Balašaitis, Eugenijus Margis (tuo laikotarpiu sirgo ir tebeserga) ir Darius Stankus, šių lėšų atsisakęs ne tik šią, bet ir ankstesniąsias kadencijas.

Meras D.Kaminskas, paklaustas, kam per karantiną naudojo tarybos nariui skirtas išmokas, elektroniniu paštu atsakė lapkričio mėnesį turėjęs kuro išlaidų, tačiau kur važiavo ir su kuo susitiko, neinformavo. Gruodį ir sausį D.Kaminskas teigė jokių išlaidų neturėjęs, todėl išmokų neprašysiąs, o vasarį už vadinamąsias kanceliarines išmokas remontavo nuosavo automobilio sankabą.

Mano, kad neetiška

Karantino mėnesiais vadinamųjų kanceliarinių lėšų nenaudojantis tarybos narys Kęstutis Balašaitis, paklaustas, kodėl jomis nesinaudoja, ar jam niekur nereikia važiuoti, atsakė – pandemija, karantinas, visiems blogai, taupyti reikia. Tarybos narys patikino manantis, kad naudotis šiomis lėšomis karantino metu būtų neetiška.

Tarybos narys Kęstutis Balašaitis: „Į tarybą ėjau ne tam, kad užsidirbčiau“. Renaldo Malycho nuotrauka

– Kai karantino nebuvo, taip, ir aš naudojausi šiomis lėšomis. Tačiau dabar kita situacija. Ir aš važiuoju susitikti su žmonėmis, kai reikia. Bet tam naudoju savo lėšas. Į tarybą ėjau ne tam, kad užsidirbčiau. Prieš rinkimus tą patį sakiau – nei sau, nei savo šeimos nariams nieko nesiekiau ir nesieksiu, – sakė K.Balašaitis.

Be to, tarybos nario teigimu, renginiai dabar nevyksta, judėjimas sumažėjęs, o jei kur prireikia kaip tarybos nariui nuvažiuoti, jis nuvyksta savo lėšomis, visi posėdžiai vyksta nuotoliniu būdu, kanceliarinių priemonių jiems pasirengti tikrai daug neprireikia.

Nupirko kompiuterius

Darbui palengvinti savivaldybė prieš dvi savaites iš Kauno bendrovės „Inida“ 20-čiai tarybos narių nupirko naujus nešiojamuosius kompiuterius. Bendra pirkinio suma – 18 404 Eur.

Kompiuteriuose įdiegtos naujausios programos, vaizdo ir garso įranga, kad politikai be trukdžių galėtų dirbti nuotoliniu būdu. Paklaustas, kodėl kompiuterius nuspręsta pirkti ne visiems 25-iems tarybos nariams, savivaldybės atstovas K.Bertašius pranešė, kad apie kompiuterių poreikį buvo atsiklausta tarybos narių. Pasak K.Bertašiaus, kai kurie politikai naudojasi savo kompiuteriais, todėl savivaldybės siūlomų atsisakė.

Senieji tarybos narių kompiuteriai perduoti savivaldybės darbuotojams, dirbantiems nuotoliniu būdu, arba bus laikomi rezerve kaip pamaina prireikus pakeisti sugedusius. Nešiojamieji kompiuteriai tarybos nariams buvo pirkti prieš 7-erius metus.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą