Savivaldybė užsimojo už mokesčių mokėtojų pinigus sukurti verslą. Planuojama, kad jau kitąmet šalia Tauragės baseino duris atvers didžiausias Tauragės rajono sporto klubas. Kiek kainuos jo išlaikymas, kol kas neskaičiuota, nors akivaizdu, kad net ilgai lauktas baseinas be savivaldos dotacijų neišsilaiko. Verslo atstovai neatmeta tikimybės kreiptis į Konkurencijos tarybą ar net teismą dėl privataus verslo žlugdymo.
Treniruokliai už 60 000 eurų
Tauragėje paskelbtas dar vienas viešųjų pirkimų konkursas ir už 60 000 eurų Tauragės sporto centras perka sportinį inventorių – naujus salės treniruoklius. Konkurse nurodyti 37 įrenginiai: bėgimo takeliai, elipsiniai, krūtinės spaudimo, pilvo preso treniruokliai, treniruočių kilimėliai, medinė gimnastikos sienelė ir dar daug kitų. Taip pat įrašyta, kad tiekėjas, laimėjęs konkursą, įrenginius turės pristatyti į bendruomenių namus Vytauto gatvėje. Ten pat, kur veikia ir baseinas. Tauragės sporto centro direktorius Gediminas Sakalauskas, paklaustas, ar už biudžeto pinigus rengiamas naujas sporto klubas, informaciją patvirtino.
– Taip, toks konkursas yra paskelbtas. Bendruomenių namuose yra salė. Konkurencijos taryba davė leidimą savivaldybei pačiai disponuoti turtu ir perdavė salę Sporto centrui. Žinodami situaciją, dvejus metus rašėme projektą į Sporto įėmimo fondą, bet pinigų sporto klubo įrengimui gauti nepavyko. Dabar prasidėjo pirkimų procedūros ir visas bendruomenių namų antras aukštas bus skirtas būtent treniruoklių salei. Tokie mūsų planai, – sakė Sporto centro direktorius.
Bus didžiausias klubas
Anot G.Sakalausko, kada tiksliai bus sukurtas dar vienas verslas, nežinia. Neva dėl pandemijos stringa inventoriaus tiekimas. Paklaustas, kas skirs pinigų savivaldybės įstaigos valdomam komerciniam projektui, G.Sakalauskas patvirtino, kad lėšos sporto klubui įrengti bus skiriamos iš biudžeto, o norintys jį lankyti mokės kaip ir privačiuose klubuose.
– Kaip gali būti sporto salė nemokama. Baseinas juk mokamas. Tai bus papildoma paslauga, kuri bus teikiama rajono gyventojams. Aišku, jeigu atsiras sporto šaka, kuriai reikės jėgos treniruoklių, jei bus grupė Sporto centre, tai jie eis nemokamai. Čia bus sporto salė tokia, kaip „Eola“, – „Tauragės kurjeriui“ sakė G.Sakalauskas, kol kas neprognozuojantis sporto klubo mėnesinio ar metinio abonemento kainos. – Mums dabar svarbiausia paskelbti nugalėtoją, sudaryti sutartį ir nustatyti terminus. Be trijų mėnesių netikiu, kad kas pajudės. Kai viską turėsime, eisime į tarybą, tvirtinsime sporto salės įkainius.
Sporto centro direktorius užtikrino nematantis jokios priešpriešos Tauragėje veikiančiam privačiam sporto paslaugas teikiančiam verslui. Anot G.Sakalausko, savivaldybės valdomas sporto klubas bus vienas didžiausių mieste. Jame vienu metu galės sportuoti apie 100 žmonių.
Verslas: tai absurdas
Sporto klubo „Eola“ Tauragėje įkūrėjas Žilvinas Skečionis apie tokius savivaldybės planus išgirdo tik iš „Tauragės kurjerio“. Verslininkas žinia negalėjo patikėti.
– Nieko negirdėjau. Tai absurdas. Tai savivaldybė daro sporto klubą? Ji eina į komercinius interesus? Kur žiūri konkurencija? Kas čia vyksta? Aš neįsivaizduoju, ar tai įmanoma pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus, – apmaudo neslėpė verslininkas, Tauragėje valdantis vieną didžiausių sporto klubų.
Pasak Ž.Skečionio, rajone sporto klubų rinka jau ir taip perpildyta, o verslininkai klientus ypač po pandemijos bando prisikviesti siūlydami ypač dideles nuolaidas.
– Ką mums dabar daryti? Mes turime protestuoti, nes tai absurdas. Tada visi kiti gali užsidaryti iš karto. Savivaldybei neįdomi konkurencija. Jie tiesiog žlugdo visus kitus verslus. Kaip gali valstybinė įmonė įeiti į privataus sektoriaus, kuris ir taip per pandemiją vos gyvas, rinką? Mes esame beveik mirę. Dabar didžiulė problema su sportuojančiais, su galimybių pasais, su pandemijos ribojimais ir savivaldybė pasidaro klubą. Čia pirmasis Lietuvoje toks ar kaip? Tai tegul tada savo restoraną atidaro, – piktinosi verslininkas kartu su kolegomis suskaičiavęs, kad Tauragėje veikia per 60 didesnių ar mažesnių sporto salių, kuriose renkasi tiek pavieniai sporto entuziastai, tiek vedamos grupinės įvairių šakų treniruotės.
Baisiausia, pasak Ž.Skečionio, kad savivaldybė savo versle gali nustatyti nekonkurencingas kainas.
– Kokią kainą savivaldybė nustatys, taip ir bus. Su savivaldybe niekas negali pakonkuruoti, jiems nereikia atsipirkimo, jie gali daryti ką nori ir dar už biudžeto pinigus. Čia mažų mažiausia keistai atrodo. Ar Tauragėje yra sporto paslaugų trūkumas? Juk dabar kainos privačiuose klubuose yra simbolinės. Mes apsisprendėme ir įrengėme automatinį įėjimą. Mėnuo kainuoja 16 eurų. Gali eiti neribotai žmogus ir sportuoti. Tai savivaldybė paleis po 5 eurus. Nei jie nuomos skaičiuos, nei darbuotojų. Paims kelias specialistes iš Visuomenės sveikatos biuro. O ką kitiems specialistams daryti? Be darbo sėdėti? Mums beliks bankrutuoti, – konstatavo verslininkas ir pabrėžė, kad savivalda pasirinko patį netinkamiausią laiką įrengti sporto klubą.
Verslininkas neatmeta galimybės savivaldybės sprendimą skųsti Konkurencijos tarybai ar net teismui.
Sako, nėra išeities
Rajono meras Dovydas Kaminskas situacijos nedramatizuoja ir tikina suprantantis, kad privačiam verslui toks savivaldos užmojis nepatinka. Meras sako, kad atsitraukti šioje situacijoje galimybių nėra.
– Norint suprasti šią situaciją, reikia priminti istoriją nuo pradžių. Savivaldybė turi įsipareigojimų ir privalo juos vykdyti. Tuo metu, kai vyko baseino statyba, mes skelbėme baseino ir sporto salės valdytojo konkursą. Tuo metu į konkursą pretendavo tik vienas kandidatas, bet galutinėje stadijoje, kai reikėjo pateikti biurokratinio lygio dokumentą, jis jo nepateikė. Mes spėjame, jog dalyvis pamatė, kad nėra konkurencijos, ir manė, kad savivaldybė skelbs dar vieną konkursą ir taip išsiderės kuo geresnes sąlygas sau. Mes tuo metu praėjome konkurencinę procedūrą, kuri yra privaloma pagal Konkurencijos įstatymą, rašėme raštą į Konkurencijos tarybą ir prašėme leidimo patiems būti valdytojais. Leidimą gavome, Konkurencijos taryba jokių pažeidimų neįžvelgė ir dabar privalome įgyvendinti tas pačias sąlygas, kurios buvo nurodytos konkurse verslui, – sakė meras.
Paklaustas, ar tai nėra vietinio verslo žlugdymas, D.Kaminskas reziumavo:
– Dabar jau baseiną valdo Sporto centras, o siekdami įgyvendinti antrąją įsipareigojimo dalį turime įrengti sporto klubą, nes taip buvo numatyta valdytojo konkurse. Taip, tai dar vienas konkurencinis objektas, kurį valdys savivaldybė. Mes, kaip liberalai, sakytume, kad taip neturėtų būti, bet kai esame praėję visą konkurencinę procedūrą, norėjome duoti valdyti komercinį objektą verslui, o verslas neatėjo, vadinasi, tą turime daryti patys.
Skaidyti veiklų ir bandyti išnuomoti verslui tik sporto klubą, pasak mero, negalima: baseinas ir sporto klubas neatsiejami vienas nuo kito. Neaiškios ir naujojo sporto klubo kainos.
– Apie kainas dar kalbėti anksti. Sutinku, kad sporto klubų savininkai gali būti nepatenkinti, bet mes esame tokioje situacijoje, iš kurios kitos išeities nėra. Mes suprantame, kad ne savivaldybės funkcija yra kurti verslą, darėme visus procedūrinius veiksmus, kad verslas valdytų, bet jam tai nebuvo įdomu. Tikimybės, kad baseiną ir sporto klubą perduotume verslui, nebėra, – konstatavo D.Kaminskas.
***
Tauragės sporto centras, valdantis baseiną be mokesčių mokėtojų paramos neišgyvena. Praėjusią savaitę tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto narius specialistai informavo, kad vien šiemet baseinui išlaikyti iš biudžeto pinigų prireiks 96 000 eurų dotacijos.