Savivaldybė pritaria fejerverkų tvarkos griežtinimui – jų nebus ir per šias Kalėdas

Dalintis:

Seimas yra linkęs griežtinti fejerverkų prekybos ir naudojimo tvarkas – prieš pat Vėlines parlamentarai po svarstymo pritarė Civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo pataisoms, – praneša ELTA. Savivaldybėms Seimas palieka teisę apsispręsti, ar švenčių metu rengti fejerverkų akcijas. Tauragė jau apsisprendusi – fejerverkų per Kalėdų eglės įžiebimą nebus ir šiemet.

Tauragiškiai – už

Už įstatymo pataisas pasisakė 90 parlamentarų, 3 balsavo prieš ir 18 – susilaikė. Tauragiškiai Seimo nariai Romualdas Vaitkus ir Aušrinė Norkienė įstatymo pataisoms pritaria.

Įstatymo projektu siekiama didinti amžiaus cenzą – įsigyti F2 kategorijos fejerverkų, vadinamųjų „bambioškių“, galėtų ne jaunesni kaip 18 metų jaunuoliai. Šiuo metu tokie fejerverkai parduodami asmenims nuo 16 metų.

Taip pat siūloma drausti naudoti tokius fejerverkus sausio–lapkričio mėnesiais, paliekant išimtis atskirus leidimus turintiems verslams. Prekiauti tokiomis pirotechnikos priemonėmis būtų galima tik gruodžio mėnesį laikinose prekybos vietose.

Be to, norima uždrausti prekybą fejerverkais degalinėse ir sugriežtinti pardavimą internetu. Numatoma, kad parduoti pirotechnikos priemones internetu galėtų tik patys įmonių specialistai, turintys atitinkamus leidimus, pristatantys prekes pirkėjui ir supažindinantys jį su saugaus fejerverkų naudojimo taisyklėmis.

Pirminiame įstatymo projekte sumanytojai siūlė visiškai uždrausti profesionaliąsias F4 kategorijos pirotechnikos priemones, tačiau vėliau to atsisakyta. Visgi F4 kategorijos fejerverkų naudojimo kontrolę siūloma palikti savivaldos rankose – atskiros savivaldybės galėtų pasirinkti zonas, kuriose profesionaliųjų fejerverkų naudojimas būtų leidžiamas.

Pasak įstatymo iniciatoriaus, socialdemokrato Lino Jonausko, pakeitimais siekiama sumažinti civilinių pirotechnikos priemonių poveikį aplinkai, gyvūnams, žmonių fizinei ir psichinei sveikatai.

Civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatyme fejerverkai pagal pavojingumą skirstomi į keturias kategorijas. F1 kategorijos fejerverkai, keliantys labai mažą pavojų, mažai triukšmo ir skirti naudoti aptvertose teritorijose, taip pat gyvenamosiose patalpose. F2 kategorijos fejerverkai, taip pat keliantys mažą pavojų ir mažai triukšmo, yra skirti naudoti aptvertose teritorijose, esančiose lauke.

F3 kategorijos fejerverkai – tai pirotechnikos gaminiai, keliantys vidutinį pavojų ir skirti naudoti didelėse atvirose teritorijose, jų keliamas triukšmas neviršija nustatytų ribinių (leistinų) dydžių. Tuo metu F4 kategorijos fejerverkai, keliantys didelį pavojų, yra skirti tvarkyti (prižiūrėti) ir naudoti tik pirotechnikams, jų keliamas triukšmas taip pat neviršija nustatytų ribinių (leistinų) dydžių.

Seimo svarstomos įstatymo pataisos turėtų įsigalioti 2024 metais.

Svarsto keisti tvarką

Pasak Tauragės savivaldybės Teisės skyriaus vyriausiojo specialisto, atsakingo už viešąją tvarką, Pauliaus Goštauto, iki šiol Tauragė buvo linkusi tik šviesti visuomenę apie saugų fejerverkų naudojimą, tačiau pastaruoju metu jau svarstoma apie specialius draudimus. Tiesa, kol kas diskusijų lygyje.

– Jau ir pernai kreipėmės į gyventojus, kad artėjant šventėms nenaudotų fejerverkų. Jie teršia orą, turi įtakos klimato kaitai. Tačiau triukšmo valdymo taisyklių pernai nekeitėme, tik gavome rekomendacijas iš policijos. Šiemet taip pat ketiname šviesti gyventojus ta tema, o ateityje vis dėlto svarstysime keisti triukšmo valdymo taisykles ir įtraukti fejerverkų naudojimo draudimą, – informavo P.Goštautas.

Kaip pranešė P.Goštautas, savivaldybės administracija svarsto sudaryti darbo grupę, kuri ir apspręstų, kokius draudimus dėl fejerverkų naudojimo reikėtų įvesti Tauragės savivaldybėje.

– Tikrai nebūtina privatiems asmenims fejerverkus šaudyti bet kur ir bet kokiomis progomis. Ir šiemet, įžiebiant Kalėdų eglę mieste, savivaldybė fejerverkų nepirks. Fejerverkų atsisakėme jau ne pirmus metus, ir per miesto šventę jų nebuvo, ir per pernykščias Kalėdas. O iš gyventojų taip pat tikimės supratingumo, – kalbėjo savivaldybės atstovas.

Visiškai uždrausti negalima

Tauragėje į Seimą išrinktas R.Vaitkus patikslino, kad įstatymo pataisos dėl fejerverkų naudoimo dar tik bus tvirtinamos, kol kas Seime vyko tik įstatymo pataisų projekto svarstymas.

– Mano nuomone, fejerverkų naudojimo tvarką pilnai gali kontroliuoti savivalda. Šiuo atveju Tauragė, atsisakiusi naudoti fejerverkus miesto švenčių metu, yra geras pavyzdys. Dabar dar bus diskutuojama Aplinkos apsaugos komitete, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo parlamentaras.

Vis dėlto R.Vaitkus įsitikinęs, kad visiškai uždrausti fejerverkų naudojimą būtų nelogiška. Pasak parlamentaro, nemažai diskusijų kyla ir dėl populiaraus sostinės renginio „Vilniaus fejerija“ ateities.

– Ilgametes tradicijas ir daug žiūrovų sutraukiantis renginys gali būti uždraustas. Šiuo atveju manau, kad reikia tik rasti tam tinkamą vietą ir laiką. Visiško fejerverkų draudimo Lietuvoje negalima įvesti, nes tai prieštarautų Europos Sąjungos teisei, – informavo Seimo narys.
Seimas, pasak R.Vaitkaus, nusiteikęs savivaldybių taryboms leisti nustatyti profesionalių fejerverkų naudojimo tvarką ir vietas – jos savo teritorijose galės uždrausti arba riboti fejerverkų naudojimą. Šį draudimą būtų galima taikyti arba visoje savivaldybės teritorijoje, arba konkrečiose zonose tam tikru pasirinktu laiku.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą