Siekiant suvaldyti plintantį koronavirusą Nacionalinis visuomenės sveikatos centras stengiasi kuo skubiau surinkti iš kiekvieno sergančiojo duomenis. Tokiu būdu sužinomi sąlytį turėję žmonės, kuriems būtina izoliuotis. Tauragėje dirbantys specialistai tikina, kad tik darbingo amžiaus sergantieji nurodo daugiau nei 1–2 artimus kontaktus.
Pranešime spaudai Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) skelbia, kad kuo greičiau pavyksta surinkti epidemiologinius duomenis, tuo skubiau būna izoliuojami artimą kontaktą su susirgusiuoju turėję asmenys. Taip greičiau gali būti užkirstas kelias pandemijos plitimui.
NVSC specialistai teigia galintys atvejį ištirti per 24 valandas ar net greičiau. Tačiau kartais e.sveikatos sistemoje esą pritrūksta kontaktinių duomenų ir jų tenka ieškoti. NVSC Tauragės departamento Vidaus administravimo skyriaus vedėja Albina Urbutienė patikino, kad daugeliu atvejų kontaktinius duomenis pavyksta gauti greitai ir susisiekti su sergančiaisiais.
– Tauragės apskrities gyventojai kontaktuoja pakankamai draugiškai, pasitaiko vienas-kitas nekalbus pilietis, bet, paaiškinus skambučio tikslą, duomenis dauguma pateikia geranoriškai. Asmenų kontaktiniai duomenys susigeneruoja iš E-sveikatos portalo ir Mobilaus punkto duomenų bazės, tad daugelio asmenų, kontaktus turime iš karto. Jei duomenys nėra nurodyti, bendradarbiaujame su asmens sveikatos priežiūros įstaigomis, – dėstė NVSC atstovė.
Įdomu, kiek vidutiniškai susirgusieji nurodo turėję artimų kontaktų. A.Urbutienės tvirtinimu, tai priklauso nuo koronavirusu sergančio asmens amžiaus.
– Vyresnio amžiaus (60 ir daugiau metų) dažniausiai pateikia tik 1–2 artimus kontaktus. Darbingo amžiaus grupės asmenys be šeimos narių nurodo ir kolegas, su kuriais kontaktuoja darbe. Ne tos pačios šeimos narių pastaruoju metu nepasitaiko, – kalbėjo NVSC Tauragės departamento atstovė. – Neištirtų atvejų nelieka, nebent informacija apie nustatytą COVID-19 ligą į informacinę sistemą patenka jau po darbo valandų, tai su susirgusiuoju asmeniu susisiekiama kitą dieną.
Anot A.Urbutienės, neištirtais laikomi tie COVID-19 atvejai, kuomet nepavyksta susisiekti su susirgusiuoju ar jo šeimos nariu. Tuomet lieka nesurinkta svarbi informacija epidemiologiniam tyrimui atlikti.
Pastebėtina, kad pastaruoju metu susirgimų koronavirusu mažėja. Stebimas ir sumažėjęs ir sergamumo indeksas. Tačiau mažiau ir ištiriamų ėminių. Ką tai reiškia?
– Susirgimų skaičius mažėja, todėl mažėja ir didelės rizikos kontaktinių asmenų skaičius. To pasekoje – mažėja ir atliktų tyrimų skaičius. Galimai dėl visuomenės sąmoningo elgesio, infekcijos plitimo prevencijos priemonių laikymosi taip pat sumažėjo užsikrėtusiųjų skaičius, – mintimis apie besikeičiančius statistinius duomenis pasidalijo A.Urbutienė.