Šernų atakos mieste: braunasi jau ir į aptvertus kiemus

Dalintis:

Tauragės mieste šeimininkaujantys šernai jau sunkiai ką begali nustebinti, tačiau visą savo amžių miesto centre gyvenanti senjorė Salomėja negalėjo patikėti savo akimis – kiemo tvora miško žvėrims buvo nė motais. Čia aiškėja ir itin nemaloni tiesa: jei ūkininkai gali pretenduoti į šernų pridarytos žalos atlyginimą, tai privačių teritorijų, kuriose draudžiama medžioti, gyventojai jokių kompensacijų net tikėtis negali. Ką daryti?

Toliau puotauja

Nepaisant medžiotojų ir valdininkų pastangų, į „Tauragės kurjerio“ redakciją ir toliau skrieja pranešimai apie šernų daromą žalą. Mieste gyvenantis atokiame Deferencijos kaime žemės ūkio paskirties žemės turintis Antanas (pavardė redakcijai žinoma) pasipiktinęs – dabar jo pieva atrodo kaip suarta. Teks ne tik lyginti žemę, bet ir iš naujo žolę sėti. Tauragiškis kreipėsi dėl žalos atlyginimo į rajono merą Dovydą Kaminską, buvo sudaryta savivaldybės komisija medžiojamų gyvūnų padarytai žalai įvertinti. Pastaroji žalą įvertino vos 54 eurais, nors, Antano teigimu, pievai atkurti prireiks bent keturiskart daugiau.

„Tauragės kurjerio“ skaitytojas piktinasi, kad žalą daro šernai, kuriuos prie miško įrengtoje šėrykloje, jo teigimu, šeria Saulius Austrevičius, Valstybinių miškų urėdijos Tauragės padalinio darbuotojas. Tačiau miškininkas, „Tauragės kurjerio“ paklaustas, ar tikrai yra taip, kaip sako nuo šernų nukentėjęs tauragiškis, patikino, kad šernai yra ne jo ir jie ne šeriami, o viliojami medžioklei.

– Visur jų padaugėjo. Padaugėjo ir kitų gyvūnų. Gal žmonėms dėl to blogai, nes patiria nuostolius. Bet jei žaliai žiūrim, tai visi čia turim gyventi, – tokio požiūrio laikosi S.Austrevičius.

Miškininkas sako, kad prie pat miško įrengta šėrykla – šernų viliojimui, o ne jų šėrimui. Mortos Mikutytės nuotrauka

Iškniso kelis kiemus

O štai Tauragės mieste iki šiol šernai nuostolių pridarydavo tik viešosiose erdvėse, daugiabučių namų kiemuose. Seniūnijos darbininkai pieveles sutvarko, o savivaldybės klerkai ir šernų medžiokle prie pat miesto pasirūpino. Tačiau knysliai ėmė veržtis ir į privačius kiemus. Ką daryti paprastiems tauragiškiams?

– Jei kas nors anksčiau man būtų pasakęs, jog Vytauto gatvėje lakstys šernai, būčiau pasakęs, kad galvoje tam žmogui negerai. Bet dabar paskambino mano sesuo, gyvenanti Vytauto gatvėje, ir pranešė, kad visas kiemas išknistas. Skambinau seniūnui, atsiliepusi moteris manęs klausia, ką ji gali padaryti. Į savivaldybę prisiskambinau gal iš 10-to karto ir man tik pasakė, kad situacija stebima, – kalbėjo į „Tauragės kurjerio“ redakciją paskambinęs vyras.

Jis taip pat pasvarstė, kad gal medžiotojai tyčia šernų nenušauna, juos medžiodami tik tada, kai namuose šaldytuvas ištuštėja.

Tiesa, po keleto valandų tauragiškis perskambinęs pranešė, kad jam pavyko pasikalbėti su Tauragės miesto seniūnu Žilvinu Majumi. Šis lyg juokais, lyg rimtai atsakęs, kad turbūt kovojant su šernais seniūnijai teks griebtis lazdų.

Iškniso kiemą Vytauto gatvėje. Mortos Mikutytės nuotrauka

Šių eilučių autorė susitiko su Vytauto gatvėje, kelių butų name gyvenančiomis Salomėja ir Viktorija. Moterys aprodė savo valdas, kurias stipriai suniokojo šernai. Prie gatvės išknista aptverta pievutė, kažko skanaus ieškota ir prie kieme stovinčio automobilio – Viktorija džiaugiasi, kad bent jo iltimis neužkabino. Visas kiemas – tikri arimai.

– Ryte atsikėlėm ir radom. Tai čia tik tiek. O va ten, kur daržas, dar daugiau. Anksčiau šienavome žoliapjove, o dabar niekaip. Reikės būtinai lyginti, taip nepaliksi. Ten šalia mano daržiuko tvoros galas seniai nuvirtęs. Tai gal per ten atėjo. Ir pas kitus kaimynus išknista. Viskas per vieną naktį. Nieko mes negirdėjom, nežinia, kurią valandą čia jie siautėjo, – kalbėjo pašnekovė, džiaugdamasi šernų nepaliesta braškių lysve. – Laikraščiuose skaitėm, kad tai vienur mieste, tai kitur kniso, bet nė minties nekilo, kad čia pas mus atsibraus. Ir dar per tvoras pereis. Žmonės yra iš daržų vogę, bet kad šernai ateis – nė minties nėra kilę.

Padėti negali

Tauragės mero patarėja Šarūnė Stasytienė patikino, kad šernų populiacijos duomenis turi Aplinkos ministerija, o nuo spalio 15 dienos galima jų varyminė medžioklė. Tačiau dėl laukinių gyvūnų padarytos žalos atlyginimo mero patarėja nieko gero pasakyti negalėjo – miestas nepriklauso medžioklės plotams, todėl ir negalima reikalauti iš medžiotojų atlyginti žalą. Tai patvirtino ir savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus mentorė Ramutė Noreikienė.

– Žalos skaičiavimą įtakoja Aplinkos ministerija, o ją išreikalauti galima iš medžiotojų būrelių. Miestas nėra medžioklės plotas. Absurdiška tvarka, bet ji tokia. Jei vienkiemyje padaryta žala, ji irgi nebūtų atlyginta – nes 200 metrų aplink namą yra ne medžioklės plotas, – kalbėjo savivaldybės atstovė.

Galima tik daryti išvadą, kad nuostolių atlyginimo panašiais atvejais įmanoma tikėtis padavus valstybę į teismą.
– Kiek anksčiau naudojome garsines patrankas jiems atbaidyti, tačiau šernai neišsigando nei jų, nei žmonių. Manome, kad šernai suka miesto link, nes yra šeriami, prijaukinami, – „Tauragės kurjeriui“ komentavo Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas.

Visiškai kitokią nuomonę apie šernus ir jų vizitus į miestą išsakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Tauragės departamento patarėja Aušra Stumbrienė. Jos įsitikinimu, šie laukiniai gyvūnai mieste lankosi dėl pamiškėse paliekamų maisto atliekų.

– Šernų lankymasis mieste kelia didžiulę riziką, nes jie gali sužaloti ir vedžiojamus šunis, ir žmones. Prie Oko miško buvo rasta daug išpiltų maisto atliekų – obuolių išspaudų, supuvusių bulvių, morkų. Nepalaikau tos pozicijos, kad žmonės nekalti – dar ir kaip kalti, nes šios atliekos ir priviliojo šernus į miestą. Šėrimas miško gilumoje negalėjo jų prikviesti į miestą. Buvo atliktas tyrimas, kurio metu buvo stebimi šeriami šernai. GPS signalas rodo, kad paršavedė su šerniukais laikėsi aplink šėryklą vos 4 kv. km atstumu, – sakė A.Stumbrienė.

Specialistė taip pat įsitikinusi, kad šernų populiacija drastiškai išaugo per karantiną, kai buvo draudžiama varyminė medžioklė. Esą įprastai per mėnesį tyrimams VMVT specialistai gaudavo apie 40–50 nušautų šernų mėginių. Tačiau po ilgojo savaitgalio vos per vieną dieną sulaukta 40-ies nušautų šernų mėginių – jie sumedžioti visoje Tauragės apskrityje.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą