fbpx

Skiepijami senjorai grūdosi it turguje

Dalintis:

Susigrūdę kaip silkės statinėje, nesilaikoma jokių privalomų atstumų – taip vaizdingai apie tai, kaip buvusio morgo salėje praėjusią savaitę nuo koronaviruso buvo vakcinuojami senjorai, nupasakojo ketvirtadienį paskiepyta 80 metų tauragiškė. Už gyventojų vakcinavimą atsakingos institucijos, Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro, vadovas Donatas Petrošius pripažįsta, kad gyventojų priekaištai pagrįsti, ir savivaldybės skubiai prašo masinei vakcinacijai skirti bendruomenių namus.

„Su manimi ir sesele buvome 14“

Penktadienio rytą su „Tauragės kurjeriu“ susisiekusi senjorė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) papasakojo savo vakcinacijos nuo koronaviruso istoriją. Nuo COVID-19 moteris buvo paskiepyta ketvirtadienį, pirmąją dieną, kai Tauragėje buvo pradėti skiepyti į prioritetinį sąrašą pagal amžiaus grupes patenkantys gyventojai. Praėjusią savaitę pradėta skiepyti vyriausius – 80 metų ir vyresnius visuomenės narius.

– Visa organizacija iki paties skiepo be priekaištų, – sakė moteris. – Skambučio su klausimu, ar skiepysiuosi, sulaukiau dar sausį, o kad paskirtas konkretus vakcinacijos laikas, man pranešė iš vakaro, trečiadienį. Kai nuvykau ir pamačiau, kaip vyksta skiepijimo procesas, supratau, kad taip tikrai neturi būti. Įėjimas į patalpas vienas, vieni įeina, kiti išeina pro tas pačias duris, toje pačioje mažutėje patalpėlėje rengiasi ir pildo anketas.

Moteris sako, kad po to, ką teko patirti skiepijimo patalpoje, savo bičiuliui, kuriam skiepijimo laikas buvo paskirtas penktadienį, patarė užsidėti dvi kaukes. Ji ironiškai juokauja – susidarė įspūdis, kad jei jau skiepijami seni žmonės, tai nėra ko jų saugoti – „grūskim visus į vieną vietą ir suskiepykim kuo greičiau“.

Paprašyta papasakoti, kaip vyko visas skiepijimo procesas, senjorė sakė, kad į vakcinavimo patalpą atvyko 10 minučių anksčiau paskirto laiko.

– Įėjau iš lauko ir nustebau, kad toks mažas kambarėlis pilnas žmonių. Suskaičiavau, su manimi ir sesele buvome 14. Kiek tas kambarėlis kvadratinių metrų, nepasakysiu, bet jis tikrai nedidelis. Tame pačiame kambarėlyje reikia ir nusirengti, ir užpildyti anketą atsisėdus, ir visi čia aplinkui malasi. Ir tie, kuri paskiepyti, išeina, rengiasi ir eina lauk pro tas pačias duris, pro kurias kiti įeina, – pasakojo moteris.

Iš kambarėlio, kuriame nusivelkami paltai, užpildomos anketos, žmonės, pasak moters, patenka į konferencijų salę. Salytę, kaip ją pavadino pašnekovė. Skiepijo viena medikė, trys ar keturios atlieka kitus darbus.

– Ateini, pasodina kairėje pusėje į kas antrą kėdę. Šioks toks atstumas yra. O kai jau paskiepija, visus susodina vieną šalia kito, gal kokie 10 žmonių taip sėdi. Po skiepo reikia palaukti 15 minučių. Tuomet įteikiama skiepo kortelė ir vakcinos atmintinė. Aš po skiepo nuėjau į salės galą, kad nesėdėčiau šalia kito žmogaus, – pasakojo moteris. – O dar kai kuriuos žmones atlydi artimieji.

Moteris neturi jokių priekaištų vakcinacijos patalpoje dirbantiems medikams – jie mandagūs, jautrūs, atidūs. Tačiau patalpos masinei vakcinacijai, jos nuomone, netinkamos. Jei prekybos vietoms taikomi griežti žmonių srautų reguliavimo principai, vakcinacijos patalpoje jie turėtų būti dar griežtesni ir įėjimas bei išėjimas turi būti atskiri, turėtų būti ir erdvi rūbinė.

Moteris buvo paskiepyta „Moderna“ vakcina. Paklausta, kaip jaučiasi, pasidžiaugė, kad, praėjus parai, jokių šalutinių požymių nejaučia, tik silpnai maudžia skiepo vietą. Antrasis skiepas jai paskirtas po 3 savaičių.

Paklausta, ar jai buvo svarbu, kokia vakcina skiepytis, senjorė sako girdėjusi atsiliepimų, kad šalutinius požymius labiau jautė paskiepytieji „AstraZeneca“ vakcina, todėl vykdama skiepytis kiek nuogąstavo.

– Tačiau kai sužinojau, kad visus mus, vyresnius žmones, tądien skiepys „Moderna“ vakcina, lengviau atsikvėpiau. Gal čia valdžia ar gydytojai į tai atsižvelgė. Jei taip, tai gražu iš jų pusės, – sakė moteris.

Žmonių net tiršta

Iškart po pokalbio su šia moterimi „Tauragės kurjerio“ žurnalistai nuvyko į gyventojų vakcinacijos vietą.

Mortos Mikutytės nuotrauka

Nors lauke už durų tuo metu niekas nelaukė, po vieną senjorai vis įeidavo į vidų. Jiems pravėrus patalpų lauko duris, pamatėme, kad laukimo patalpoje net tiršta žmonių. Vaizdas it turguje. Apie saugaus atstumo laikymąsi nėra net kalbos – senjorai gausiai susigrūdę vienas šalia kito laukė eilės užpildyti dokumentus ir sulaukti skiepo.

Tiesa, netrukus pasirodžiusi Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro darbuotoja paragino  žmones laikytis atstumų, lydinčių asmenų paprašė palaukti lauke. Žurnalistė vidun neįleista – nurodyta skambinti įstaigos direktoriui.

– Jūs eikite į salę, o visi kiti palydovai eikite lauk, palaukite už durų lauke, – ragino skiepijamųjų srautus reguliavusi medikės aprangą dėvinti moteris.

Laukan išprašytos dvi moterys „Tauragės kurjeriui“ pasakojo atlydėjusios savo garbaus amžiaus artimuosius, kurie ir sunkiai juda, ir vargiai mato.

– Aš atlydėjau mamą. Dabar šiuo metu daug žmonių yra, tiesiog žmogus ant žmogaus. Kiti ateina anksčiau, mes irgi – mus taip atvežė. Mums paskirtas laikas 10.40 val., bet dabar atvežė, – pasakojo beveik pusvalandžiu anksčiau skiepyti mamą atvežusi moteris. – Lydinčius varo lauk, tai išėjau. Mama 84 metų, reikia pildyti dokumentus, ji net nežino kur pasirašyti. Maniau, sesutės užpildys, užrašys pavardę. Bet tik padavė lapą, kaip senam žmogui užpildyti, jei niekas nepadės?

Paklausta, ar jos garbaus amžiaus mama nesibaimina šalutinių skiepo požymių, moteris sakė, kad visokių mamos reakcijų buvo – vienu metu laukė skiepo, kitu jau ragino dukrą atšaukti vizitą. Tačiau galiausiai ryžosi pasiskiepyti.

Bekalbant iš skiepijimo patalpos išėjo išprašyta dar viena jauna moteris. Ir ši tvirtino atlydėjusi garbaus amžiaus sunkiai matantį giminaitį.

– Reikia pildyti klausimynus ir neįleidžia lydinčių asmenų, – nusistebėjo moteris.

Prašo kitų patalpų

Už gyventojų skiepijimą atsakingos įstaigos – Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro vadovas Donatas Petrošius pripažįsta, kad ši ligoninės patalpa, nedidelė konferencijų salė buvusiame morge, masinei vakcinacijai netinkama. Tačiau įstaigos direktorius pažėrė ir priekaištų skiepytis atvykstantiems žmonėms – jie dažniausiai atvyksta per anksti paskirto laiko. Pasak D.Petrošiaus, jei skiepijimas paskirtas 10.30 val., tai atvykti reikia ne 5 minutėmis ir juolab ne pusvalandžiu anksčiau, o būtent 10.30 val. įeiti į patalpą.

– Taip atsitiko, nes senjorai atvyksta arba per anksti, arba per vėlai ir dar su lydinčiaisiais asmenimis, ir net ne su vienu lydinčiu asmeniu. Žinoma, lydintieji asmenys nedraudžiami. Jei žmogus sunkiai judantis, jam reikalinga pagalba. Bus pakeista patalpa, keisim į bendruomenių namus, jei tik savivaldybė skirs šias patalpas, – tikisi D.Petrošius.

Šiuo metu gyventojų vakcinavimas vykdomas buvusio morgo salėje, ar patalpos bus pakeistos į erdvesnes, kol kas neaišku. Mortos Mikutytės nuotrauka

Šiuo metu skiepijami 80 metų ir vyresni gyventojai, kurie gali atvykti į vakcinavimo patalpą. Nevaikštantiems, namuose slaugomiems gyventojams vakcinos dar teks palaukti, nes, pasak D.Petrošiaus, šiuo metu dar nėra išaiškinimo, ar vakcinas galima transportuoti.

Paklaustas, kodėl skiepijimui buvo pasirinktos būtent buvusio morgo patalpos, kurios, ir ne specialistui aišku, nėra labai tinkamos šiam svarbiam procesui jau vien dėl to, kad įeinama ir išeinama pro tas pačias duris, be to, jos nedidelės, D.Petrošius informavo, kad vakcinavimo procesas prasidėjo būtent nuo ligoninės personalo.

– Kadangi ten buvo paruoštos patalpos pirmajai vakcinacijai, priimtas sprendimas, kad vakcinuosim šitose patalpose. Bet labai tikimės dabar persikelti į bendruomenių namus. Gal jau net kitą savaitę, – penktadienį „Tauragės kurjeriui“ sakė PSPC direktorius.

Donato Petrošiaus teigimu, pasirinkti vakcinos atvykus skiepytis gyventojas neturi teisės – skiepijama tokia vakcina, kokia gauta. Tauragės savivaldybė gauna ir „Moderna“, ir „AstraZeneka“, ir „Pfizer“ vakcinų.

Praėjusią savaitę Tauragė gavo 480 vakcinos dozių. Vakcinos atvežamos ne vienu metu, tiekiamos beveik kasdien. Iš kitų teikėjų atkeliauja informaciniai lapeliai, skiepų kortelės, kurias būtina įteikti vakcinuojamam žmogui, bei kitos skiepijimui būtinos priemonės.

Donatas Petrošius pripažįsta, kad kai kurie gyventojai jaučia šalutinius vakcinavimo požymius, tačiau neišskiria būtent „AstraZeneka“ vakcinos, apie kurios itin sunkiai pakeliamus šalutinius požymius pastarosiomis dienomis plačiai diskutuojama.

– Kaip ir nuo visų kitų vakcinų, žmogus gali jausti nepageidaujamų reakcijų, bet nežinau, kodėl būtent apie „AstraZeneka“ formuojama tokia nuomonė. Nemanau, kad ji blogesnė negu kitų firmų vakcinos, – sakė D.Petrošius.

Apie bendruomenių namus neužsiminė

Savivaldybės gydytoja Rūta Stasytienė informavo, kad apie grūsčių problemą skiepijimo vietoje nieko nežino, nes jai nesiskundė nei PSPC, nei gyventojai. Pasak R.Stasytienės, į ligoninės konferencijų salę skiepytis kviečiama atvykti vienu metu po 6 ar 10 žmonių, kad būtų užtikrintas tinkamas vakcinos panaudojimas.

Savivaldybės gydytojos teigimu, vasario 17 d. Ekstremaliųjų situacijų komisija nusprendė, kad gyventojų skiepijimas vyks keliose vietose: Tauragės PSPC (Jūros g. 5), Tauragės ligoninės konferencijų salėje (morgas) (Kudirkos g. 2), UAB „Medicinos namai šeimai“ Tauragės filiale, UAB „Inmedica“ Tauragės filiale, Mažonienės medicinos kabinete (Skaudvilė), Žygaičių ambulatorijoje. Šios vietos, pasak R.Stasytienės, bus išnaudojamos esant poreikiui.

Kodėl kitos skiepijimo vietos nenaudotos praėjusią savaitę ir kada jos gali būti naudojamos, į klausimus raštu atsakiusi R.Stasytienė neužsiminė. Savivaldybės atstovas spaudai Kasparas Bertašius, paprašytas patikslinti, kodėl R.Stasytienė neužsiminė apie PSPC prašomus vakcinacijai skirti bendruomenių namus, raštu atsakė: „Tauragės bendruomenių namai Ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdžio metu vasario 17 d. taip pat buvo įtraukti kaip skiepijimo vieta esant poreikiui. Gyventojų prašome būti supratingiems ir atvykti į skiepijimo vietą tiksliai nustatytu laiku – tam, kad skiepijimo procesas vyktų sklandžiai, o žmonės nesibūriuotų“.

Dalintis:

About Author

Ramunė Ramanauskienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą