Sunerimo dėl iškirstų medžių: ar tikrai kirtimai vykdomi rezervate?

Dalintis:

 

Į miškų kirtimą žmonės jautriai reaguoja, ypač piktinamasi plynaisiais kirtimais. Kinijai atsisakius lietuviškos medienos, daugelis net džiaugiasi – daugiau miškų būsią išsaugota. Socialinėje erdvėje buvo paviešintos nuotraukos, kuriose matyti nukirsti ir pakelėje sukrauti didžiuliai medžiai. Pasak nuotraukų autorės, tai vyksta Viešvilės valstybiniame gamtiniame rezervate. Moteris klausia, kodėl to nemato miškų prižiūrėtojai. Ar tikrai medkirčiai siautėja ten, kur eiliniam žmogui nevalia nė kojos įkelti?

Milda V. socialiniame tinkle rašo: „Pasivaikščiojome Viešvilės „rezervate“, kas čia dedasi? Kur miškosaugininkai? Tame miške prabėgo mano vaikystė, todėl susigraudinau ir nuliūdau matydama kirtimus, sunkus transportas sugadino kelius, be guminių neįmanoma jais eiti. Ne europiečių, o materialistų karta. Matyt, pritrūko žaliavos biokurui, o kad Lietuvoje gamtos apsaugos trūkumas – akivaizdu“.

Ar iš tikrųjų į Viešvilės valstybinį gamtinį rezervatą įsisuko medkirčiai, ar ten vyksta ūkiniai kirtimai, atsakė rezervato direktorius Algis Butleris. Pasak jo, rezervato darbuotojai atidžiai stebi saugomą teritoriją, niekas joje be jų žinios nesavivaliauja.

– Moteris nesusigaudo, suplakė viską į vieną: medžiai sukrauti IV grupės ūkiniame miške, o ne rezervato teritorijoje, net ne jo apsaugos zonoje, nors apsaugos zonoje yra galimybė kirsti medžius. Šita vieta, užfiksuota nuotraukoje, yra netoli Viešvilės miestelio, – kalbėjo rezervato vadovas. – Toje vietoje įdomi situacija: auga pušys ir bukai, teritorija aptverta, vykdomas miško mokslo darbas „Bukų žėlimo tyrimai po atliktų atvejinių kirtimų“. Matyt, daro eksperimentą, praretino, kad bukai galėtų laisvai augti. Jie svetimžemiai medžiai, bet paplitę netoli Lietuvos, todėl gamtininkai į juos skersai nežiūri.

Pasak A.Butlerio, bukas – ateities medis Lietuvoje, kadangi sausėjant klimatui nyksta drėgmę mėgstantys eglynai. Todėl Aplinkos apsaugos ministerijos užsakymu Vytauto Didžiojo universitetas ir Žemės ūkio akademija nuo 2019 m. gruodžio 12 d. iki 2022 m. gruodžio 12 d. turi ištirti bukų savaiminio atžėlimo galimybes, taikant skirtingus neplynųjų pagrindinių kirtimų ir dirvos paruošimo būdus. Atliekant mokslinį tyrimą bus iškirsta iki 30 proc. medžių 1 ha, vertingiausius paliks sėkloms, kurios būtinos naujai bukų kartai susiformuoti. Mokslinį tyrimą vykdyti padeda Valstybinių miškų urėdijos Jurbarko regioninis padalinys.

– Dabar labai įkaitusi atmosfera, daug emocijų dėl kirtimų, pamatę nukirstus medžius žmonės iš karto šaukia. Pravažiavau tuo keliu, kelias tikrai išmaurotas, tačiau miškininkai jį sutvarkys, nieko nelegalaus nėra. Valstybiniuose miškuose daugiau drausmės nei privačiuose, kurie vaikosi naudos, – neabejoja rezervato direktorius. – Rezervatuose, o jie yra I grupės miškai, kirtimai negalimi ir jie nevyksta.

 

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Komentarų skiltis išjungta.