Graži valstybės iniciatyva – skirti išmokas gyventojams, nusprendusiems atsisakyti taršaus automobilio, virto akcija, kuri dalį ja susidomėjusiųjų paliko ne tik be automobilio, bet ir su skyle piniginėje.
Mašiną atidavė, kompensacijos negavo
Tauragiškis Gintaras K. susigundė balandžio pabaigoje gyventojams pasiūlyta valdžios galimybe rinktis: sunaikinimui priduoti taršų automobilį ir pirkti paspirtuką arba dviratį ir gauti iki 1000 eurų valstybės kompensaciją arba sunaikinimui pridavus taršų automobilį pirkti naudotą arba naują elektromobilį. Tuomet kompensacijos sumos būtų atitinkamai 2000 arba 4000 eurų. Praėjo lygiai keturi mėnesiai ir pinigai baigėsi. Apie tai akcija susigundę gyventojai nebuvo informuoti, pridavė utilizacijai automobilius, už savo pinigus nusipirko paspirtukus ir dabar tapšnoja per tuščias kišenes.
– Kartu su bendradarbiais rugsėjo pirmą savaitę nuvežėme utilizuoti savo senus automobilius. Buvo kaip tik paskutinė galiojančios techninės apžiūros diena. Žinojau, kad automobilis naujos apžiūros nepraeis, jis reikalavo didelių investicijų. Gavęs utilizacijos pažymą ją užregistravau „Regitroje“. Buvau išsirinkęs du elektrinius paspirtukus. Jų kaina viršijo 1000 eurų, kuriuos turėjo kompensuoti valstybė, bet sutikau primokėti savų pinigų. Paraišką internete pildyti gali tik turėdamas mokėjimo dokumentus. Paspirtukus nusipirkau už savus pinigus, parsivežiau namo ir užpildžiau paraišką. Tik tada paaiškėjo, kad pinigų šiai akcijai nebeliko. Nebeturiu mašinos, išleidau 1054 eurus ir turiu du paspirtukus, kurių, jei ne ši akcija, tikrai nebūčiau pirkęs, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo Gintaras.
Paklaustas, ar važinėsis įsigytais paspirtukais, Gintaras tikino, kad bandys juos parduoti internete.
– Žinau, kad neatgausiu tiek, kiek investavau, bet bent kažkiek susigrąžinsiu. Tokios išlaidos tikrai nebuvo planuotos. Skaudžiai kirto per kišenę. Būčiau žinojęs, kad valstybės pinigai pasibaigė, būčiau pridavęs mašiną į metalo laužą arba paleidęs ją dalimis, – sakė tauragiškis.
Kiek susigundžiusiųjų Tauragėje?
Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) komunikacijos specialistė Austėja Jonaitytė informavo, kad Tauragės rajono gyventojai per 5 mėnesius pateikė 23 paraiškas kompensacijai gauti.
– Lietuvoje gavome 5620 paraiškų. Didžioji dalis gyventojų įsigijo ne po vieną transporto priemonę ir išnaudojo valstybės teikiamą kompensaciją. Lygiai taip pat ir tauragiškiai. Jie pirko 42 elektrinius paspirtukus ar dviračius, – sakė A.Jonaitytė.
Pridavusieji automobilius sunaikinti galėjo pirkti ne po vieną aplinkai draugišką transporto priemonę. Tiems, kurių pirkinių suma viršijo numatytą 1000 eurų, skirtumą reikėjo padengti patiems.
Ką daryti nespėjusiems
Pareiškėjai, kurie pateikė netinkamus automobilio sunaikinimo dokumentus, išmokų negavo.
Buvo patvirtinta, kad norima sunaikinti transporto priemonė iki prašymo pildymo datos turi būti registruota Lietuvos transporto priemonių registre ne mažiau kaip metus ir sunaikinta ne anksčiau nei 2019 m. spalio 17 dieną. Asmuo, prašantis kompensacijos, automobilio valdytoju turi būti ne trumpiau nei metus iki prašymo pildymo datos. Itin svarbu pasirinkti bendrovę, kuri užtikrins tinkamą transporto priemonės utilizavimą ir atliekų sutvarkymą.
APVA pranešė, kad aplinkos ministras pateikė Vyriausybei siūlymą papildomai skirti 3 milijonus eurų iš Klimato kaitos programos lėšų negavusiems išmokų. Tikinama, kad jau artimiausiu metu APVA kvies vėl pildyti paraiškas ir gyventojams, kurie jau patyrė nuostolių, juos kompensuos.
Gintaras K. paklaustas, ar bandys susigrąžinti pinigus iš valstybės, numojo ranka:
– Geriau jau parduosiu, kad ir pigiau. Niekas nėra tikras, bus tie pinigai ar ne. O ir laukti tiems, kas juos gavo, reikėjo tikrai ilgai. Geriau neberizikuosiu, – valstybės pažadais nebetiki tauragiškis.