Viešvilės valstybinis gamtinis rezervatas, siekdamas, kad daugiau kurtinių apsigyventų Karšuvos girioje, mat šie paukščiai čia buvo beveik išnykę, šiuos didingus sparnuočius veisia jau 11 metų. Šiandien į laisvę rezervato direktorius Algis Butleris išleido rezervato direkcijoje užaugintą gražuolį patiną, kiek vėliau laukinės gamtos globai bus atiduoti dar penki šių retų paukščių jaunikliai.
Pasak gamtininkų, kurtinių patinai sveria nuo 3,5 iki 6,5 kg, o patelės – nuo 1,7 iki 3 kg. Šie paukščiai ne tik dydžiu skiriasi vienas nuo kito, bet ir išvaizda. Kurtiniai – nerangūs ir baikštūs paukščiai, vaikšto paskubomis, o ieškodami maisto net bėgioja. Nuo žemės kyla sunkiai, triukšmingai, garsiai pliaukšėdami sparnais, skrenda trumpus atstumus virš miško ar pusės medžių kamienų aukštyje. Pastebėti kurtinius gamtoje nelengva, nes šie paukščiai – slapstymosi meistrai, jų strategija – pirmiausia slėptis, o ne bėgti. Įspūdingos kurtinių tuoktuvės.
Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato veislyne kurtinių jauniklių šiemet užauginti penki, nors išperinta buvo net 16. Šiemet dėl šalto pavasario dalis kurtinių nesiveisė. Be to, nelaisvėje neretai pasikeičia patelių elgsena, jos tampa nerūpestingos, todėl kartais prireikia inkubatoriaus pagalbos. Jo prireikia ir tuomet, kai patelė padeda daug kiaušinių. Šiuo metu veislyne gyvena 8 patelės ir 6 patinai.
– Šiemet sudėtingas metas: labai susivėlino veisimosi sezono pradžia, mažai paukščių dėjo kiaušinių. Į laisvę išleidžiame apie 4 mėnesių jauniklius. Šiandien priešpiet išleidome į girią 1 metų 3 mėnesių patiną. Jis užsiliko todėl, kad norėjome mainytis su lenkais, mūsų patino genetika pusiau baltarusiška, lenkai juo domėjosi. Tačiau pasikeitė lenkų planai ir gražus patinėlis liko Lietuvoje, – kalbėjo rezervato direktorius. – Kurtinys gerokai pastambėjo per metus, 5 kg sveria, labai gražiai nuskrido.
Algis Butleris atviravo, kad išleisdamas paukštį į laisvę visada pagalvoja apie jo ateitį. Visuomet pažiūri, kokį orą prognozuoja meteorologai, kad paukščiui adaptuojantis gamtoje nepradėtų lyti, kad jis kuo mažiau patirtų streso. Šiemet susivėlinus perėjimo sezonui, į laisvę tik rugsėjo pabaigoje ar spalio pradžioje rezervato darbuotojai išleis dar dvi pateles ir tris patinėlius.
– Stengiamės, kad paukščiui kelios valandos gamtoje apsipratimui, apsižiūrėjimui būtų gražios, iš ryto jį voljere palesiname. Anksčiau 10 val. niekada neleidžiame į laisvę. Rudeniop kurtiniai pradeda nerimauti, blaškytis, jiems prabunda instinktas skristi, bėgti, nors jie nėra dideli skrajūnai, o dideli vaikščiotojai. Prabudus tokiam jų instinktui geriausia juos išleisti į laisvę, – pasakojo vadovas. – Kiek Karšuvos girioje gyvena kurtinių, suskaičiuoti neįmanoma. Nors šie paukščiai dideli, bet juos sunku pastebėti, nes moka slėptis ir maskuotis gamtoje. Kartą aš pats vos pastebėjau už 3 metrų kurtinio patelę, palindusią po žemutinėmis eglės šakomis. Ir tik todėl, kad ji sujudėjo, neišlaikiusi įtampos man artinantis.
Būtent dėl slapstymosi kurtinius suskaičiuoti sudėtinga. Dažniausiai skaičiuojami tuokvietėse giedantys patinai. Šių paukščių apskaitą apsunkina ir tai, kad jie nesudaro porų – susiporavę patinas ir patelė pasuka savo keliais, patelė peri ir jauniklius augina viena.