Išlikimo kaina: kova dėl kiekvieno mokinio ir mažėjančios algos

Dalintis:

Kai kolegos kaunasi dėl solidesnio atlygio už darbą, Batakių mokyklos mokytojams tenka tyliai susitaikyti su mažėjančiais atlyginimais. Mokyklos vadovas skėsčioja rankomis – mažėjant mokinių nieko padaryti negali, o ugdymo įstaiga priversta kautis už kiekvieną moksleivį. Apie galimai fiktyviai į mokyklą prirašytą mokinį pranešta Švietimo ir mokslo ministerijai. Ši informaciją tikrina. 

Tikina, kad mokinys fiktyvus

Laiškas apie nelinksmą padėtį mokinių pritrūkusiame Skaudvilės gimnazijos Batakių pagrindinio mokymo skyriuje „Tauragės kurjerį“ pasiekė vos prasidėjus mokslo metams.

„Dedasi galimai protu nesuvokiami dalykai. Skaudvilės skyriaus Batakių pagrindinė mokykla antrus metus nesurenka 8-tuonių mokinių, kad galėtų formuoti SEPTINTĄ klasę. Tačiau, kiek žinoma, šiais metais į Batakių mokyklą GALIMAI yra prirašomas aštuntas mokinys į 7 klasę FIKTYVIAI! Galimai prirašytas mokinys lanko mokyklą Skaudvilėje. Batakių mokykloje septintoje klasėje aštunto mokinio NĖRA!

Tokie fiktyvūs veiksmai, mūsų nuomone, GALIMAI yra neteisėti, nes taip siekiama pritraukti finansavimą. Šiuo aspektu reikia išsiaiškinti pilnumoje, ar mokyklos direktorius su administracija elgiasi savo kompetencijų ribose, ar nėra klastojami mokinių skaičiai, galiausiai ar baudžiamojo pobūdžio galimi veiksmai vystomi Batakių mokykloje ar ne. Norime išlikti anonimais. Tačiau dedasi galimai ne itin legalūs aspektai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį“, – rašoma laiške redakcijai.

Batakių mokykla statyta maždaug prieš 60 metų, net turėjo bendrabutį, dabar daugelis jos patalpų tylios ir tuščios. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

Šią savaitę su žurnalistais jau nebe anonimiškai susisiekę su Batakių mokyklos pedagogine bendruomene susiję asmenys patikslino informaciją. Paprašę, kad neviešintume pavardžių, pranešėjai sakė informavę apie padėtį Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją. Jų teigimu, fiktyvus mokinys į Batakių mokyklos sąrašus buvo įrašytas su savivaldybės administracijos žinia, o to prireikę, kad savivaldybei nereikėtų septintokų klasei išlaikyti skirti papildomo finansavimo. Mat pagal Švietimo ministerijos nustatytą tvarką klasėje, kad ji galėtų būti formuojama, privalo būti mažiausiai aštuoni moksleiviai.

– O realiai yra aštuoni. Tiksliau, dabar situacija, baiminantis, kad neprasidėtų tyrimas, truputėlį pasikeitė. Iki rugsėjo 13 dienos to fiktyviai įrašyto mokinio mokykloje tikrai nebuvo, jis į Batakių mokyklą pradėtas vežioti nuo rugsėjo 13 dienos, o kai suvaikščios visi statistiniai duomenys, vaikas lankys Skaudvilės gimnaziją. Tokiu būdu apgaudinėjama ministerija. Be to, šitas moksleivis gyvena net ne Tauragės rajone, – kalbėjo problemą pasiryžęs paviešinti asmuo (vardas ir pavardė redakcijai žinomi).

Be to, „Tauragės kurjeriui“ pranešta, kad Batakiuose likę dirbti šios mokyklos mokytojai verčiami pasirašyti sutikimus, kad jie gaus mažesnius atlyginimus. Esą mokytojams nebebus mokama už papildomą darbą – projektų rašymą, dalyvavimą konkursuose ir sporto varžybose, įvairiuose posėdžiuose, darbą mokytojų metodiniuose rateliuose. Pedagogai esą gaus tik „plikas“ algas. Kai kurie, pasak pranešėjo, papildomą darbą vis tiek dirbs, iš idėjos. Tačiau atlygio už tai negaus. Taip Skaudvilės gimnazijos administracija nusprendusi dėl sumažėjusio finansavimo Batakių skyriui.

Surašė įspėjimus

Prie Skaudvilės gimnazijos prijungtos Batakių pagrindinės mokyklos likimas iš tikrųjų neaiškus – šiais mokslo metais šioje ugdymo įstaigoje nebeliko kelių vyresniųjų moksleivių klasių, pradinukų tėra du jungtiniai komplektai, o prieš pat mokslo metus iš tikrųjų kilo abejonių, ar pavyks suformuoti septintokų klasę. Jei to padaryti nebūtų pavykę, būtų kilęs klausimas, ar Batakiuose iš viso palikti pagrindinį ugdymą, ar tik pradines klases.

Oficialiai pranešta, kad septintokus Batakiuose šiaip ne taip surinkti pavyko. Todėl bent šiais mokslo metais mokykla dar gyvuos.

Mokyklos kieme aptvertoje aikštelėje nuolat zuja mažieji moksleiviai. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

Skaudvilės gimnazijos direktorius Nerijus Jocys „Tauragės kurjeriui“ patvirtino gautą informaciją – Batakių mokytojams ir atlyginimai mažėja, ir aštuntas mokinys septintokų klasėje realiai į mokyklą vežiojamas tik nuo rugsėjo 13 dienos. Tačiau, pasak N.Jocio, žurnalistams praneštą žinią traktuoti reikėtų kiek kitaip, pasak direktoriaus, jokių pažeidimų čia nėra.

– Esmė yra tokia – kada žmogui mažėja atlyginimas lyginant su praėjusiais metais, aš turiu kiekvienam parašyti įspėjimą, kad atlyginimas mažės. O žmogaus reikalas yra sutikti arba nesutikti. Jeigu nesutinka ir aš neturiu jam ką pasiūlyti, yra kitos teisinės priemonės. Pagal Darbo kodeksą, pagal įstatymą kiekvienam žmogui privalau, jeigu jam mažėja darbo krūvis, parašyti įspėjimą, kad gali mažėti darbo užmokestis. Krūvis mažėja, nes neliko penktokų ir dešimtokų. Įsivaizduokit, lietuvių kalbos sumažėjo 10 pamokų. Tai iš kur aš lietuvių kalbos mokytojui beduosiu iš oro papildomų pinigų? Tai automatiškai ir atlyginimas mažės, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo direktorius.

Paklaustas, kiek tokių įspėjimų parašė ir ar mokytojai sutiko dirbti už mažesnį atlyginimą, N.Jocys informavo, kad tokius įspėjimus gavo visi Batakių mokyklos mokytojai, o ar sutiks, jis dar informacijos neturi. Pasak direktoriaus, už papildomą darbą mokytojams bus mokama.

– Bet jei žmogus neturi pilno etato, tai proporcingai ir tos papildomos valandos išskaičiuojamos. Ir finansavimas iš ministerijos atėjo pagal mokinių skaičių. Ir aš negaliu iš kažko išpūsti to, ko neturiu, – apgailestavo direktorius.

Nerijus Jocys turėjo ir paaiškinimą dėl esą fiktyviai į septintąją klasę įrašyto mokinio.

– Nežinau, iš kur jie ištraukė. Mokinys tikrai yra vežiojamas, iš pradžių jis sirgo, iki rugsėjo 13 dienos mokykloje nebuvo. O kitą savaitę jam bus atliekama operacija, ir gydymas gali trukti kelis mėnesius. Pasveikęs mokinys grįš į Batakių mokyklą, – patikino N.Jocys.

Mokyklos vadovas patvirtino, kad mokinys į Batakius vežiojamas iš Jurbarko rajono.

Nežino, kiek dar dirbs

Batakių skyriuje dirbanti Skaudvilės gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Vida Kasputienė išsamiau komentuoti situaciją atsisakė. Ji patvirtino, kad atlyginimai mokytojams mažėja, o septintoje klasėje tikrai šiuo metu yra aštuoni moksleiviai. Esą žurnalistai gali atvažiuoti ir patys tuo įsitikinti. Paklausta, ar atlyginimas mažinamas ir jai, V.Kasputienė atsakė, kad kol jo dar negavo už rugsėjį, todėl tiksliai nežino.

„Tauragės kurjerio“ žurnalistams trečiadienį nuvykus į Batakių mokyklą, V.Kasputienė aprodė patalpas, kai kuriuos kabinetus. Šioje mokykloje V.Kasputienė dirba jau per 30 metų. Kadaise buvusi vidurinė Batakių mokykla, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, pamažu mažėjo.

– Ir dabar mes nė vienas, čia dirbantis, nežinome, kaip bus kitais mokslo metais. Iki pat paskutinių vasaros dienų jau kelintus mokslo metus nežinome, ar iš viso dirbsime, – kalbėjo Skaudvilės gimnazijos direktoriaus pavaduotoja.

Batakių mokyklos pastatas statytas apie 1960–61 metus. Nors ir senas, bet ugdymo įstaigos bendruomenė bendromis jėgomis jį vis pasiremontuoja, viduje švaru ir tvarkinga. Mokyklos kieme aptverta sporto aikštelė, yra įvairių žaidimų įrenginių – pertraukų metu mažieji auklėtiniai mielai čia laksto ir žaidžia. Kaimų mokyklų likimas, pasak V.Kasputienės, apskritai labai skaudus, gali būti, greitai kaimuose jų visai nebeliks. Šiuo metu Batakių skyriuje, be priešmokyklinukų, mokosi 64 moksleiviai.

Ministerija situaciją aiškinasi

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija redakciją informavo, kad apie padėtį Batakių mokykloje pranešimą gavo, situacija tikslinama.

Tauragės savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė, paprašyta pakomentuoti situaciją Batakių mokykloje, „Tauragės kurjeriui“ atsiuntė Švietimo skyriaus vedėjos Jūratės Veisienės parengtą atsakymą: „Informuojame, kad 2023 m. rugsėjo 11 d. elektroniniu paštu gauta informacija apie galimai fiktyvius Tauragės r. Skaudvilės gimnazijos administracijos veiksmus sprendžiant mokinio priėmimo į mokyklą klausimą. Tauragės rajono Švietimo ir sporto skyriaus vedėja buvo nuvykusi į Tauragės r. Skaudvilės gimnaziją ir aiškinosi dėl elektroniniame laiške pateiktos informacijos pagrįstumo. Gimnazijos direktorius N.Jocys informavo, kad mokinys į gimnazijos Batakių pagrindinio ugdymo skyrių atvyko 2023 m. rugsėjo 1 d. iš Jurbarko r. Eržvilko gimnazijos (faktinė mokinio gyvenamoji vieta Lybiškių k., Eržvilko sen., Jurbarko r. sav.). Mokinio tėvai svarstė galimybę dėl vaiko mokymosi Skaudvilės gimnazijoje, jiems buvo sudarytos sąlygos susipažinti su alternatyviu variantu, esant poreikiui, pasirinkti kitą mokymosi vietą. Informuojame, kad mokinys apsisprendė ir mokosi Skaudvilės gimnazijos Batakių pagrindinio ugdymo skyriuje. Mokinių registre duomenys nepasikeitę“. Šį raštą Tauragės savivaldybė pateikė ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai.

Mokytojų atlyginimų mažinimo Batakių mokykloje G.Rakauskienė nekomentavo.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą