Kaimų tuštėjimo metas: Gaurės mokykla pasmerkta uždarymui

Dalintis:

Tauragės savivaldybės tarybai tvirtinant kitų mokslo metų mokyklų klasių komplektų skaičių, ant plauko ir vėl pakibo dviejų kaimo mokyklų – Gaurės ir Žygaičių likimas. Į vieną paskutiniųjų senosios kadencijos tarybos posėdžių susirinkę rajono politikai 40 000 eurų „gelbėjimo ratą“ metė tik vienai. Ironiška – mirštančios Gaurės mokyklos pastatas šiuo metu ruošiamas renovacijai.

Trūksta vieno vaiko

Dvi rajono ugdymo įstaigos – Jovarų pagrindinės mokyklos Gaurės skyrius ir Žygaičių gimnazija informavo rajono švietimo specialistus ir vietos politikus, kad kitais mokslo metais keliose klasėse nesurinks joms komplektuoti privalomų 8 moksleivių. Pasak įstaigų vadovių, mokinių skaičius kinta šeimoms nusprendus pakeisti gyvenamąją vietą. Negelbsti ir į rajoną atsikrausčiusių ukrainiečių vaikai.

Žygaičių gimnazijos direktorė Daiva Gabietaitė. Asmeninio albumo nuotrauka

– Labai prašome tarybos palikti 6-tą klasę gimnazijoje, – bendrajame tarybos komitetų posėdyje į politikus kreipėsi Žygaičių gimnazijos direktorė Daiva Gabietaitė.

Pasak gimnazijos vadovės, vaikų stygius klasėje atsirado į miesto mokyklą perkėlus vieną mokinę ir į karo niokojamą šalį grįžus moksleiviui iš Ukrainos.

Pernai valstybės lygiu buvo priimtas sprendimas, kad savivaldybė savo lėšomis gali kompensuoti tik vienos rajono mokyklos mažesnės nei 8 vaikų klasės išlaikymą. Galimybė finansuoti dviejų nepilnų klasių ugdymą nenumatyta. Pasak Tauragės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos Jūratės Veisienės, vienos klasės išlaikymui iš biudžeto teks skirti apie 40 tūkstančių eurų.

Tėvai su situacija susitaikė

Jovarų pagrindinės mokyklos vadovė Janina Pukelienė tarybos narius patikino, kad Gaurės moksleivių tėvai jokių priekaištų, norų ir pageidavimų dėl galimo vaikų perkėlimo į kitas mokyklas neišreiškė.

– Mes turime galimybę vaikus iš Gaurės atsivežti į miestą, – užtikrino direktorė.

Šiuo metu Gaurės skyriuje, pasak Jovarų pagrindinės mokyklos direktorės pavaduotojo ugdymui Artūro Lobino, mokosi 91 mokinys, bet jau ir šiais mokslo metais nepilni klasių komplektai yra 5, 6 ir 7 klasėse. Direktorės pavaduotojas trečiadienį tikino neturintis žinių, koks bus mokyklos likimas, bet gero, sakė, nebesitikintis.

– Klausiausi tarybos posėdžio ir žinau, kad nuspręsta finansuoti Žygaičių gimnazijos klasę. Į Gaurės mokyklą buvo atvažiavusi direktorė, kalbėjomės su tėvais. Tėvai supranta situaciją ir prašo kuo greičiau informuoti apie tarybos sprendimą. Ne visi nori vaikus leisti į Jovarų mokyklą, nori turėti galimybę pasirikti kitą mokymo įstaigą, – sakė A.Lobinas.

Kada remontuos, neaišku

Gaurės mokyklos likimas ant plauko kabėjo ir pernai, bet, nepaisant to, buvo parengtas jos pastato renovacijos projektas. Pasak savivaldybės atstovo spaudai Kasparo Bertašiaus, tikimasi, kad konkursas renovacijos darbams atlikti bus skelbiamas šiemet.

„Praėjusiais metais buvo gautas energetinio efektyvumo didinimo programos finansavimas tik Skaudvilės gimnazijai. Šiemet tikimasi gauti finansavimą ir paskelbti konkursą dėl Gaurės mokyklos atnaujinimo“, – informavo K.Bertašius.

Pernai rajono taryba pritarė savivaldybės skolinimuisi iš „Šiaulių banko“. Beveik 1,8 mln. Eur skolintų lėšų bus naudojamos penkių ugdymo įstaigų pastatams modernizuoti. Didžiausia pasiskolinta suma skirta Tauragės meno mokyklai atnaujinti. Renovacijos darbai mokykloje jau vyksta. Gaurei buvo numatyta skirti daugiau nei pusę milijono eurų – už šias lėšas planuojama apšiltinti pastato fasadą, o apdailai naudoti švelnių spalvų fibrocemento plokštes. Pagal projektą pietvakarinio korpuso stogas bus atstatomas į pradinę būseną – išmontuojamos 2-ojo aukšto sienos ir šlaitinis stogas. Planuojama sutvarkyti esamą plokščią stogą ir demontuoti metalinius laiptus. Projekte numatytos naujos kopėčios patekimui ant stogo. Pagrindinį įėjimą planuojama atstatyti į pradinę būseną – išmontuoti pertvarą ir sumontuoti vitriną. Dėl apšiltinimo sprendinių keliose vietose planuojama pakeisti pastato langus.

Gaurėje dirbantis A.Lobinas sakė, kad informacijos, kada mokyklos renovacijos darbai bus pradėti, neturi.

– Mokyklos pastatui tikrai reikia renovacijos. Kad ir kaip ten bebūtų, ar čia liks tik pradinė mokykla, ar atsiras daugiau vaikų ir išlaikysime mokyklą, renovuotas pastatas nebus tuščias, – sakė direktorės pavaduotojas.

Turi planų

Apie renovacijos pradžią žinių neturi ir Gaurės seniūnijos seniūnas Vidmantas Skirius. Jis „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad mokyklos situacija liūdina, bet pastato renovacija būtina.

– Reikia žiūrėti kiek plačiau. Renovuotoje mokykloje galėtų sutilpti daug įstaigų. Turime galvoti apie ateitį. Vaikų nedaugėja, bet Gaurėje neturime kultūros namų, gal pastate galėtų įsikurti ir bendruomenė, gal kažkada ir kokie socialines paslaugas teikiantys namai. Norėtųsi mokyklą išlaikyti, bet pats matau per langą, kiek mažai vaikų ją lanko. Pasižiūrim senas nuotraukas, liūdesys apima. Tėvai dirba mieste, į miesto mokyklas veža ir savo vaikus. Tokia kaimo realybė, – apgailestavo seniūnas.

Vidmantas Skirius. Violetos Karaliūnaitės nuotrauka

Pasak V.Skiriaus, visiškai naikinti mokyklą Gaurėje nebūtų geras sprendimas norint, kad kuo daugiau šeimų rinktųsi gyvenimą kaimiškose seniūnijose.

– Bent pradinė mokyklėlė čia turi būti. Kokia jauna šeima čia pirks būstą, jei neturės kur leisti savo vaikų, – svarstė seniūnas.

Ar panaikinus vieną klasę Gaurėje nebus nutrauktas mokyklos renovacijos projektas, posėdžio metu paklausė Gaurės bendruomenės pirmininkas, tarybos narys Kęstutis Balašaitis.

– Kokia Gaurės mokyklėlės renovacijos ateitis? Ar dėl to, kad nebus komplektuojamos klasės, renovacija nenueis pro šalį? Gauriškiams tos mokyklos ateitis labai svarbu. Mes neturime kultūros namų funkcionalių, – į kolegas kreipėsi politikas.

Meras Dovydas Kaminskas patikino, kad priėmus sprendimą nefinansuoti klasės Gaurėje renovacijos darbai nesustos.

– Kol kas tas projektas vykdomas ir tikėkimės, kad sėkmingai vyks ir toliau. Mūsų tikslas, kad jis įvyktų. Norime, kad kuo ilgiau išliktų mokinių, bet situacija yra kokia yra. Ir tikimės, kad tai neturės įtakos renovacijai, nes mokykloje yra pradinės klasės, – sakė rajono vadovas ir užtikrino, jei pavyks prikviesti naujų mokinių į Gaurės mokyklos skyrių, iki naujųjų mokslo metų taryba gali pakeisti sprendimą ir klasės Gaurėje nenaikinti.

Žygaičiuose vaikų daugėja

„Paaukoti“ Gaurės klasę sutiko ir opozicijoje esantys socialdemokratai.

– Ankstesniais sprendimais Gaurę mes esame palaidoję, tai ją gaivinti gal ir nebėra prasmės, – sakė Stasys Lapė.

Jam antrino Viktoras Kovšovas, pastebėjęs, kad labiausiai nuo miesto nutolusiuose Žygaičiuose gimnazijos reformuoti nereiktų.

– Žygaičiai yra labiausiai nutolusi gimnazija, kuri, matyt, greit taps progimnazija, ir mes pritariam, kad Žygaičių komplektą privalome išlaikyti ir neversti ugdymo įstaigos pradine, kaip atsitiko Gaurėje, – mano politikas.

Žygaičių gimnazijos direktorės pavaduotoja ugdymui Jurga Beitienė informavo, jog gimnazijoje, nepaisant to, kad nesusirenka šeštokų klasė, vaikų daugėja.

– Šiais mokslo metais gimnazijoje neformavome abiturientų klasės, bet dar pirmąjį mokslo metų pusmetį nebuvo kalbų ir apie trūkumus kitose klasėse. Penktoje klasėje turėjome berniuką iš Ukrainos, kuris grįžo į savo šalį, o viena mergaitė perėjo mokytis į Tarailių progimnaziją tėvams pakeitus gyvenamąją vietą. Kadangi klasėje tik 7 mokiniai, susidūrėme su problema. Šiais metais į Žygaičių gimnaziją atėjo 33 nauji mokiniai, todėl dėl kitų klasių kol kas esame ramūs, – sakė Žygaičių gimnazijos direktorės pavaduotoja ugdymui.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą