Moksleiviai lieka namuose: išsigando koronaviruso testų

Dalintis:

Vyriausybei paraginus švietimo įstaigas dalyvauti pilotinėje mokymo programoje, kai nuolat atliekant COVID-19 testus mokytojams, mokiniams ir jų šeimų nariams leidžiamas kontaktinis pradinukų ugdymas, Tauragės rajono vadovai išleisti vaikus į mokyklas atsisakė. Nuspręsta, kad rajonas galimybių testuoti visų suinteresuotų asmenų neturi. Ligoninės vadovas atkerta – jo vadovaujamos įstaigos niekas dorai apie tai ir neklausė, o mokyklų vadovai tikina išsigandę itin griežtų projekto reikalavimų.

Švietimo skyrius: „Rajono galimybės ribotos“

25 šalies savivaldybės prisijungė prie kolegų Vilniuje ir jau po keleto savaičių į mokyklas pakvies pradinukus. Nors Tauragės rajono mokyklų vadovai tikėjosi būti tarp laimingųjų, į klases vaikus sugrąžinti ypač nori pirmokėlių mokytojos, rajono valdžia programoje dalyvauti atsisakė.

– Nėra galimybės atlikti reikiamų koronaviruso testų. Mokyklos, išgirdusios apie pilotinį projektą, buvo pasiruošusios priimti vaikus, bet neapsvarstė, kiek sunkumų laukia. Pirmiausia būtina buvo apklausti visus tėvus ir gauti jų sutikimą testuotis, antra – reikėjo išsiaiškinti, ar tiek testų galima atlikti mūsų rajone. Kaip paaiškėjo, rajono galimybės ribotos. Bent jau mus taip informavo, – „Tauragės kurjeriui“ sakė Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas.

Pasak E.Šteimanto, įsijungus į pilotinį projektą, testuoti reikėtų labai daug žmonių, todėl Švietimo skyriui belikę apgailestauti ir laukti geresnių laikų.

Egidijus Šteimantas. Mortos Mikutytės nuotrauka

– Kelias į mokyklas vienintelis – testavimas. Vilties, kad šiais mokslo metais grįšime į mokyklas, neturiu. Labai norėčiau, kad būtų kitaip, bet faktai sako, kad jei šiemet nesitestuosime, tikrai negrįšime, – sakė E.Šteimantas.

Savivaldybė turėjo galimybę pilotiniame projekte dalyvauti testuojant tik vienos mokyklos pradinukus ar tik vienos mokyklos vienos klasės pradinukus, jų tėvus ir mokytojus. Vienoje klasėje mokosi nuo 15 iki 30 vaikų. Jei visi 30 klasės vaikų dar turėtų brolį ar sesę ir abu tėvus, vienos šeimos testuojamų asmenų sąraše būtų bent 4 žmonės. Matematika paprasta: viena klasė – 120 testuojamų tėvų, vaikų ir jų artimųjų ir dar gal kokie 5 švietimo įstaigos darbuotojai. Ar Tauragėje veikiantis mobilusis punktas galėtų prisiimti tokį krūvį?

Pateikia kitokią versiją

Paklaustas, kas jam pranešė, kad rajone nėra galimybių atlikti daug koronaviruso testų, E.Šteimantas tikino, kad atsakymą gavo iš testų atlikimą kuruojančių įstaigų. Tačiau kokių konkrečiai, neatskleidė.

Liutauras Indriuška

COVID-19 testavimą Tauragėje vykdo mobilusis punktas, pavaldus Tauragės ligoninei. Ligoninės vadovas Liutauras Indriuška „Tauragės kurjeriui“ penktadienį sakė nesuprantantis, kodėl savivaldybės atstovas pranešė, kad rajone nėra galimybių tirti mokinių, tėvų ir mokytojų.

– Nežinau, kodėl skyriaus vadovas jums taip pasakė apie pajėgumus. Tokio kalbėjimo nebuvo. Mūsų paklausė, kiek tyrimų per savaitę galėtume padaryti. Viskas. Manau, kad ne čia esmė. Norint dalyvauti pilotiniame projekte, reikia gauti tėvų ir mokytojų sutikimus testuotis. Mano žiniomis, nebuvo atlikta tokia apklausa. Mobilusis punktas čia nė prie ko, – patikino L.Indriuška.

Ligoninės direktorius pabrėžė, kad šį klausimą buvo galima svarstyti išsamiau.

– Pirmiausia reikėjo apibrėžti, per kiek laiko reikia ištestuoti žmones ir kiek testuojamųjų būtų. Jei norima testus keliems šimtams žmonių atlikti per keletą dienų, tai neįmanoma. Bet kokiu atveju, manau, viskas išsprendžiama, galimybes testuoti rasti galima, tik reikia norėti, ieškoti ir galvoti, – sakė ligoninės vadovas.

Į Tauragės mobilųjį punktą testuoti gyventojų siunčiami ligoninės specialistai. Praėjusią savaitę punktas dirbo tris dienas.

– Šią savaitę planuojame atnaujinti ligoninės darbą visu pajėgumu ir mums tų darbuotojų, kurie dirba mobiliajame punkte, reikės ligoninėje. Darbuotojų, kurie nedirbtų, neturime. Penktadienį mobiliajame punkte pradėjome imti greituosius antigenų testus. Su PGR testais buvo paprasta. Paimdavome mėginį iš nosiaryklės, įdėdavome į mėgintuvėlį ir išsiųsdavome į laboratoriją. Antigenų greitieji testai bus atliekami vietoje, – sakė L.Indriuška.

Mokyklos apsigalvojo

Skaudvilės gimnazijos direktorius Nerijus Jocys, kurio žinioje yra ir Lomių bei Batakių mokyklos, „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad pradinukų tėvų apklausos mokykla nevykdė ir net nesvarstė dalyvauti pilotiniame projekte.

Daivos Žebelienės asociatyvi nuotrauka

– Pradinukus turime Batakiuose ir Skaudvilėje. Skaudvilėje turime dvi pirmokų klases, kuriose po 15 vaikų. Kalbėjome su Švietimo ir sporto skyriaus specialistais apie galimybes testuoti šeimas ir mokytojus. Mūsų seniūnija didelė, šeimos gyvena ne pačiame mieste, yra išsibarsčiusios ir testuoti tėvelius nebūtų paprasta. Yra tėvų, kurie neturi transporto ir lėšų. Pavyzdžiui, važiuoti testui į Tauragę nuo Kryžkalnio susidaro 30 kilometrų į vieną pusę. Pasiekti mobilųjį punktą tėvams būtų sudėtinga. Apie pilotinį projektą kalbėti galėtų Tauragės miesto mokyklos, – mano N.Jocys.

Tarailių progimnazijos direktorė Elmyra Jurkšaitienė prisipažino net neįsivaizdavusi, kokie reikalavimai keliami mokyklai, norinčiai dalyvauti pilotiniame projekte. Tik įsigilinusi į dokumentus direktorė suprato, kad bent jau kol kas mokyklai įvykdyti visų saugos reikalavimų nepavyks.

– Kiekviena mokykla galėjo pasirinkti – apklausti mokinių tėvus dėl testavimo ar ne. Mes nusprendėme apklausos neatlikti ir susilaikyti. Turime labai mažas patalpas ir, sugrįžus vaikams į mokyklą, prasidėtų saugumo reikalavimų problemos. Žinau, kad mokytojai nori dirbti klasėse, bet palauksime geresnių laikų, – sakė direktorė.

Paklausta, ar nenorėjo grąžinti į mokyklą tik vienos klasės ir taip pradėti ugdymą, direktorė tikino svarsčiusi tokią galimybę.

– Vaikų ugdymas mums pirmoje vietoje. Gerai pagalvojus, vaikus sugrąžinsime į klases, o atsiradus ligos židiniui vėl juos siųsime namo. Pasidarė baisu. Įdėtume daug pastangų, o viskas gali baigtis net neprasidėjus kontaktiniam mokymui. Tikrai gerai pasvėrėme galimybes ir nusprendėme vaikus palikti įprastoje jų aplinkoje, namuose, – sakė direktorė ir vylėsi, kad jei pilotinis projektas pasiteisins kitų rajonų mokyklose, gal jame dar galės sudalyvauti ir tauragiškiai. – Situacija rajone gerėja, gal mus ir taip išleis į mokyklas. Niekas nežinome, kas bus rytoj ar po savaitės.

Laukia žinių patikrinimas

Dvi pradinukes ir šeštoką auginanti tauragiškė Ingrida J. „Tauragės kurjeriui“ sako, kad šeima jau pavargo nuo nuotolinio mokymo.

– Eitume ir tirtumėmės – ir aš, ir vyras, ir močiutę su seneliu galėčiau ištirti net už savus pinigus. Tik leiskit bent vieną vaiką į mokyklą. Gerai, kad nedirbu, būnu namuose, galiu vaikus prižiūrėti. Kol vaikai trijuose skirtinguose kambariuose, stengiuosi jiems netrukdyti ir sėdžiu virtuvėje. Kiekvienai pamokai įpusėjus turiu eiti pas vaikus ir tikrinti, ar jie tikrai klausosi, ar prisijungę, ar girdi ir supranta, ką sako mokytoja. Su pradinukais lengviau, jie dar nemoka taip gerai naudotis kompiuteriu. Įsijungia į pamoką ir klausosi. Kažką išgirsta, kažką atsimena. Sunkiausia su šeštoku, – pasakojo trijų vaikų mama.

Moteris prisipažino, kad kas vakarą pamokas ruošia ne su vaikais, o už juos.

– Suprantu, kad darau blogai, bet nenoriu, kad vaikai gautų blogus pažymius. Kai eidavo į mokyklą, buvo sveika konkurencija, norėjo mokytis, norėjo gauti geresnius pažymius už klasiokus. Dabar atbuko. Kartais vietoj to, kad įdėmiai klausytųsi, ką aiškina mokytoja, sėdi ir žiūri pro langą ar piešia sąsiuvinyje, – sakė mama ir patikino pastebėjusi, kad jos vaikai į mokyklą nebenori išvis. – Labai tikėjausi, kad bus pilotinis projektas, kad namuose vėl atsiras ankstesnė rutina ir darbas. Labai gaila.

Tarailių progimnazijos vadovė patvirtino suprantanti, kada už vaikus pamokas atlieka tėvai, ir baiminasi tos dienos, kai visi vaikai sugrįš į klases.

– Mes pasikalbame su mokytojais ir suprantame, kad sugrįžus vaikams į klases realūs jų pažymiai už žinias kardinaliai skirsis nuo tų, ką dabar gauna. Pati auginu du vaikus ir padedu jiems mokytis. Noriu, kad ir tėveliai padėtų ne atlikdami namų darbus ar kontrolinius darbus už savo vaikus, o mokydami, kaip naudotis vadovėliu, – sakė E.Jurkšaitienė.

Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas E.Šteimantas patvirtino, kad net mokantis nuotoliniu būdu vaikų laukia kasmetinis žinių įvertinimas.

– Ministerija yra skyrusi lėšų atsilikimo programai finansuoti, bus skiriamos papildomos mokymo valandos, socialinė pagalba mokiniams. Priemonių yra, bet ar jos bus efektyvios, atsakyti negaliu, – patikino E.Šteimantas, jis sako, kad nuotoliniai mokslo metai turėtų baigtis laiku, birželį.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Komentarų skiltis išjungta.