Įpusėjus pagrindinei brandos egzaminų sesijai, abiturientai dar negali atsikvėpti. Nors jau įvyko privalomasis lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas, tačiau pagrindiniai išbandymai dar ateityje. Šiemet egzaminų tvarkaraštį stipriai pakoregavo koronaviruso pandemija, o tarptautinio bakalaureato egzaminai buvo visai atšaukti.
Egzaminų laikymo tvarka šiemet Lietuvoje keitėsi 28 267 mokiniams. Didžiausi pokyčiai – maždaug mėnesiu pavėlintos egzaminų datos ir sugriežtinti saugumo reikalavimai. Abiturientai egzaminus laiko 9 asmenų grupėmis, užtikrinant saugų atstumą, jiems rekomenduojama dėvėti apsaugines veido kaukes ir net pirštines. Nieko nuostabaus, kad po tokių pokyčių tarp abiturientų kilo nepasitenkinimo banga. Jie aštriai kritikavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) sprendimus. Socialinėje erdvėje pasirodė peticija, kuria prašoma atšaukti 2020 metų egzaminus, o ją pasirašė per 8 tūkst. jaunuolių.
Vis dėlto ŠMSM nutarimų nepakeitė. Po užsienio kalbos (anglų) egzamino klausymo, skaitymo ir rašymo dalies „Versmės“ gimnazijos abiturientė Miglė Ramanauskaitė dalijasi įspūdžiais ir tuo, ką šiemet jai teko patirti.
– Jau laikiau lietuvių, anglų kalbų, technologijų ir matematikos egzaminus, liko istorijos, – vardija Miglė.
Vienintelis technologijų egzaminas vyko nuotoliniu būdu, bet dėl to jokių problemų nei Miglei, nei jos bendramoksliams nekilo. Idėją abiturientų žinias vertinti pagal metinius pažymius Miglė vertina neigiamai.
– Žinau, kad daugelis nenorėjo laikyti egzaminų, tačiau norint įstoti į universitetą būtina turėti būtent jų rezultatus, todėl metinių pažymių idėja man pasirodė negera, – užtikrintai sako abiturientė.
Prisimindama nuotoliniu būdu vykusias pamokas, mergina nusišypso. Ji prisipažįsta, kad praleido ne vieną pamoką, nes kartais nuotolinis darbas buvo neproduktyvus, tačiau egzaminams pavyko pasiruošti savarankiškai. Nors Miglės dar laukia istorijos egzaminas, ji jau gali pasigirti įstojusi į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją.
– Stojamieji egzaminai vyko karantino metu, jiems ruošiausi tris mėnesius. Reikėjo siųsti vaizdo įrašus į Teatro katedrą, o visai neseniai su dėstytojais jau susitikome gyvai, – šypsosi Miglė.
O štai „Versmės“ gimnazijos tarptautinio bakalaureato (TB) mokiniai lieka ramūs. Gegužę turėję vykti egzaminai jiems buvo atšaukti, tačiau dėl to chaoso nekilo. Ši unikali mokymosi programa tvirta ir patikima, nes bakalaureato klasėse kasdieniai įvertinimai paprastai atitinka egzaminų įvertinimus.
– Ar su, ar be egzamino mes turėjome rašyti iš kiekvieno dalyko vidinio vertinimo darbus, bet kai atšaukė egzaminus, TB organizacija pakeitė tuos vidinio vertinimo darbų kriterijus ir jie tapo mūsų egzaminais, – paaiškino TB abiturientė Emilija Vaičytė.
Mergina sako, kad tokį sprendimą ji palaikė, kadangi atsikratė didelio streso, o vidinio vertinimo darbų rašymui atsirado daugiau laiko, tačiau prisimena ir daug bemiegių naktų. Emilija nesijaudina dėl savo darbų ir kantriai laukia rezultatų, tačiau neslepia, kad „būtų buvę įdomu pabandyti ir sužinoti savo žinias laikant egzaminus“.
TB programa akcentuoja kritinį mąstymą, orientuojasi į mokinių kūrybiškumą, gebėjimą įsivertinti. Įdomu tai, kad visos pamokos, išskyrus gimtosios kalbos, vyksta anglų kalba, o mokiniai mokosi tik šešių dalykų.
– Mokytis TB tikrai verta, manau, kad kiekvienas turėtų pabandyti išnaudoti tokią galimybę. Per dvejus mokymosi metus galiu teigti, kad ši programa leido atrasti save, pakeisti pasaulėžiūrą, laisvai reikšti mintis, – ragindama ir kitus sako Emilija.
Nors mergina baigė šią aukštų akademinių pasiekimų reikalaujančią programą, kurią baigę abiturientai dažniausiai renkasi studijas užsienyje, visgi planuoja pasilikti ir studijuoti tėvynėje.
– Palikti Lietuvos visiškai nesinori, – atsidūsta TB abiturientė.
Šiuo metu mergina laukia egzaminų rezultatų, pagal kuriuos ir spręs, kur palankiau mokytis – Vilniaus universitete ar Kauno technologijų universitete.