Nuspręsta – kitą savaitę į Tauragės rajono mokyklas grįš tik sutikę testuotis 5–8 klasių mokiniai. O tokių klasių vos penkios. Nors dar antradienį savivaldybė skubėjo paskelbti, kad nuo gegužės 10-osios 5–8 klasių mokiniai grįžta į mokyklas ir mokysis mišriu būdu, vakar „Tauragės kurjerio“ kalbintas Jovarų pagrindinės mokyklos direktorius Algimantas Kaminskis konstatavo – dokumentai keičiasi kaip upėje vanduo.
Testuotis sutinka ne visi
Antradienį Tauragės rajono savivaldybė paskelbė, kad nuo gegužės 10 dienos į mokyklas grįžta 5–8 klasių moksleiviai, pamokos jiems bus vedamos mišriu būdu. 9–11 klasių mokiniai mokslo metus užbaigs nuotoliniu būdu. Tądien pranešta, kad vadovaujantis teisės aktais bus vykdoma profilaktinė moksleivių patikra dėl koronaviruso kaupinių arba paviršių testavimo metodais kartą per savaitę, tačiau tai bus daroma tik gavus tėvų sutikimą. Po keleto dienų situacija pasikeitė.
Trečiadienį Jovarų pagrindinės mokyklos direktoriaus Algimanto Kaminskio pasiteiravome, ar jo vadovaujama ugdymo įstaiga jau pasirengusi priimti į klases grįžtančius moksleivius: kaip reguliuos srautus ir užtikrins patalpų dezinfekciją? Direktorius informavo, kad iš 8 šios mokyklos 5–8 klasių mokyklą grįš tik trys, nes kitų klasių moksleivių tėvai nenori, kad jų vaikai būtų testuojami.
– Dokumentai keičiasi kaip upėje vanduo. Gal kažkas pražiūrėjo, nes dokumentų srautai milžiniški. Pagal Vyriausybės nurodymus reikia, kad greitaisiais antigenų testais iš priekinės nosies landos testuotųsi 60 ir daugiau procentų moksleivių, tik tokiu atveju jie gali grįžti į klases. Šiandien su mokyklų vadovais dar rinksimės ir kalbėsimės, – trečiadienio popietę sakė A.Kaminskis.
Pasak mokyklos vadovo, kai kuriose klasėse testuotis sutiko 62, kai kuriose – per 80 procentų vaikų. Dar vienoje klasėje – 59,26 procento. Anot direktoriaus, greituosius antigenų testus atliks patys vaikai, prižiūrimi sveikatos priežiūros specialistės. Mokyklos patalpų valymu ir dezinfekavimu rūpinasi valymo paslaugas teikianti įmonė.
Informacija pasikeitė
Apie tai, kad 5–8 klasių mokiniai, norintys grįžti į mokyklas, turės būti testuojami, nes privaloma įgyvendinti visus Vyriausybės nustatytus grįžimo į mokyklas reikalavimus, Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas pirmiausia pranešė feisbuke. Savivaldybės interneto svetainėje šios informacijos dar nebuvo ir ketvirtadienio rytą.
„Pasikeitė situacija dėl testavimo – šiandien gavome naują sveikatos apsaugos ministro A.Dulkio sprendimą, kuriuo nustatoma, kad grįžimas į kontaktinį ugdymą 5–11 klasėms galimas, kai bent 60 proc. klasės mokinių tėvų duoda sutikimą dėl nuolatinio testavimo greitaisiais antigenų testais.
Taigi galutinį sprendimą dėl 5–8 klasių grįžimo į kontaktinį ugdymą priima mokinių tėvai“, – trečiadienio vakarą socialiniame tinkle pranešė D.Kaminskas ir 20 valandą pakvietė tauragiškius į tiesioginį virtualų susitikimą, kurio metu atsakinėjo į gyventojų klausimus.

Į mokyklą nuo pirmadienio grįš tik penkios Jovarų pagrindinės mokyklos klasės, ir tai nepilnos. Mortos Mikutytės nuotrauka
Meras tikino, kad toms klasėms, kurių tėvai sutiks, kad vaikai būtų testuojami, savivaldybė užtikrins kontaktinį ugdymą. Tokių klasių, kur daugiau nei 60 procentų tėvų sutinka, kad jų vaikai būtų testuojami, tesą penkios, tačiau ir kitų moksleivių tėvai turi teisę persigalvoti ir apie tai pranešti mokyklos vadovams.
Kurių mokyklų klasės grįš į kontaktinį ugdymą, meras neinformavo, esą apie tai moksleivius informuos ugdymo įstaigos. Jis paaiškino, kad kaupinių metodas atkrito, kiekvienas moksleivis bus tiriamas individuliai. Jei greituoju antigenų testu bus nustatytas teigiamas koronaviruso atsakymas, moksleivis bus siunčiamas PGR tyrimui į mobilųjį punktą. Nors grįžusiems į mokyklas 5–8 klasių mokiniams buvo pažadėtos ir pamokos baseine, dėl jų dar svarstoma.
D.Kaminskas taip pat informavo, kad į ugdymo įstaigas grįžus pradinukams susirgimų koronavirusu rajone dėl to nepadaugėjo.
Vieni nori, kiti ne
Kaip ir visoje šalyje, tauragiškiai taip pat įvairiai vertina siekį vaikus sugrąžinti į mokyklas likus vos kelioms savaitėms iki mokslo metų pabaigos.
„Tauragės kurjerio“ pakalbinta moksleivio mama sakė, kad šie mokslo metai jau pridarė žalos, tad sugrįžimas į mokyklas keletui savaičių nieko nepakeis.
– Jei atsitiktų taip, kad kažkam susirgus visai klasei tektų izoliuotis, tai reikš ir problemas man, nes esu dirbanti, – kalbėjo tauragiškė.
Pašnekovė atskleidė, kad jos sūnus apsidžiaugė galimybe grįžti mokytis į mokyklą. Vaiko pažymiai nuotolinio mokymo metu suprastėjo, nes namuose jis negali susikaupti.
– Mokytis namuose sąlygos yra, tačiau sūnus pripažįsta, kad kompiuteriniai žaidimai jį traukia labiau nei knygos, todėl sunku jiems atsispirti, – sakė pavardės prašiusi neviešinti moteris.
Trijų vaikų mama Ligita pritaria vaikų grįžimui į mokyklas.
– Daug priežasčių, kodėl esu už grįžimą. Beveik metus 5–8 klasių vaikai neina į mokyklas. Nematau priežasties, kodėl jie negali eiti į mokyklą. Pavyzdžiui, grįžo vyro brolis iš Danijos ir pasakojo, kad ten vaikai lanko mokyklas ir problemų nekyla. Danijoje vaikai testuojami greitaisiais testais. Pasižiūri į kitų šalių patirtis ir galvoji, kodėl pas mus negali vaikai mokytis kontaktiniu būdu. Jei reiks ir aš sutiksiu, kad mano vaikams būtų atliekami greitieji testai, jie nekelia diskomforto, – sakė pradinukės ir dviejų vyresnių moksleivių mama.
Ligitos persirgo COVID-19, tačiau kur užsikrėtė, nežino, nes jos darbe niekas daugiau nesusirgo. Vaikai taip pat neužsikrėtė.
– Vaikų motyvacija mokytis dingusi. Įsitingi ir nebėra taip, kaip einant į mokyklą. Aš esu už psichologinės vaikų būklės gerinimą. Apie tai kalba ir gydytojai, ir psichologai, – kalbėjo Ligita.
Savivaldybei paskelbus naują informaciją apie grįžimą į mokyklas tik tiems, kurie testuosis, pašnekovė sakė, kad jos vaikų klasė į mokyklą negrįš ir dėl to šeima nusiminė. Į mokyklą negrįš ir kitos kalbintos tauragiškės sūnus.
Situaciją, kiek tauragiškių tenori testuotis, atskleidė ir mokyklų šią savaitę atlikta mokinių tėvų apklausa. Remiantis apklausos rezultatais tik 11,2 proc. tėvų sutiktų, kad jų vaikai būtų testuojami greitaisiais antigenų testais arba kaupinių metodu.
Grįš tik 5 klasės
Tauragės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas vakar sakė, kad visos grįžtančios klasės yra Jovarų pagrindinėje mokykloje ir jai priklausančiame skyriuje. Tačiau į mokyklą šios klasės grįžta nepilnos – dalis bendraklasių mokysis mokykloje, dalis – toliau namuose, pastarųjų tėvai nesutinka, kad jų vaikai būtų testuojami. Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas patikino, kad greituosius testus atliks patys į mokyklą sugrįžę moksleiviai prižiūrimi visuomenės sveikatos specialistės. Testai bus atliekami du kartus per savaitę.
– Testo atlikimas nekelia jokio pavojaus ir yra neskausmingas. Krapštukas į nosį įkišamas ne giliau nei telpa pirštas, – tvirtino E.Šteimantas ir sakė nesuprantąs tėvų baimių.
Pasak Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo, sostinėje, klasėse, kuriose buvo atliekamas toks eksperimentas, grįžtančių į mokyklas moksleivių palaipsniui daugėjo – po savaitės atėjo ne 60, o 80 procentų mokinių, vėliau jau net 95,8 procento. Neatėjo tik tie, kurie nuotoliniu būdu mokėsi pakeitę gyvenamąją vietą – išvykę į užsienį ar pas senelius. Tikimasi, kad ir Tauragėje atsiras vis daugiau sutinkančiųjų testuoti vaikus, kad tik šie galėtų grįžti į kontaktinį ugdymą.
Egidijus Šteimantas sako, kad į klases sugrįžus 60 ir daugiau procentų vaikų, o kitiems jį tęsiant nuotoliniu būdu mokykloms teks spręsti klausimą, kaip vykdyti ugdymo procesą. Jis neslepia, kad tai bus didžiulis galvos skausmas. Ne kiekviena mokykla turi kompiuterius-robotus pamokų transliacijai, kai kurios tai galės daryti tik primityviomis priemonėmis, pavyzdžiui, kompiuterio vaizdo kamera bus nukreipiama į mokytoją, kuris aiškina pamoką. Būtent taip ugdymą vykdys ir Jovarų pagrindinė mokykla.
– Tai tėvų apsisprendimas dėl nepaaiškinamo principo netestuoti vaiko, – sakė Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas.
Tuos, kurie nenori testuoti vaikų dėl saviizoliacijos baimės, E.Šteimantas vadina ne tik nepilietiškais, bet ir neatsakingais prieš savo artimuosius bei draugus. Jo nuomone, kai kurie žmonės puola valdžią dėl jos sprendimų, o patys atsakomybės prieš save ir kitus nejaučia.