Trūksta mokytojų, vertinsiančių abiturientų darbus

Dalintis:

Abiturientų valstybinius egzaminus vertinantiems mokytojams dar praėjusiais metais buvo žadėta pakelti atlygį už šį darbą. Deja, šiemet jis liko toks pat, o atsakomybę prisiimti norinčių Tauragės pedagogų mažėja.

Trūksta lituanistų

Pernai gimnazijų mokytojai boikotavo valstybinių egzaminų vertinimą teigdami, kad už sunkų ir itin atsakingą darbą valstybė jiems moka grašius. Tuomet buvo žadėta atlygį pakelti. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga pareiškė, kad įkainius už egzaminų vertinimą reikėtų didinti mažiausiai dvigubai, ir tikėjosi bent dalies pažadų ištesėjimo šiemet.

Tauragės rajone, šios savaitės duomenimis, trūksta abiturientų darbus vertinti galinčių lituanistų. Rasti visus anglų kalbos mokytojus Švietimo skyriaus specialistams pavyko tik prieš savaitę.

– Šiandien turiu visus žmones, kurie man reikalingi. Ryte dar trūko anglų kalbos mokytojų, bet pavyko juos įkalbinti. Iki kovo 1-osios turime susitvarkyti su užsienio kalbos specialistais. Kol kas bėda su lietuvių kalbos vertintojais. Turėtume deleguoti 6 specialistus, bet darbui užsiregistravo vos vienas mokytojas, – sakė Tauragės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Lina Oželytė.

Skaudvilės gimnazijoje vertinti abiturientų valstybinius egzaminus sutiko vos keli pedagogai. Dirbti papildomai sutiko istorikai, matematikai ir anglų kalbos mokytojai. Gimnazijos direktorius sako, kad ir sutikusius kolegas reikėjo ilgai įkalbinėti.

– Turim kelis mokytojus, kurie pasiryžo dalyvauti vertinime. Nesitikėjau, kad visi iki vieno sutiks. Tas pats buvo ir pernai. Mažas užmokestis yra pagrindinis motyvas, dėl kurio atsisakoma, – sakė gimnazijos direktorius Nerijus Jocys.

Paties N.Jocio sūnus – abiturientas, pedagogas mano, jog svarbiausia, kad abiturientai bent prieš egzaminus dar spėtų pasimokyti klasėse ir tikslingai jiems pasiruošti.

Uždirbo nuo 700 iki 1500 eurų

– Situacija tikrai labai įvairi, panaši kaip ir praėjusiais metais. Mokytojai nesutinka dirbti papildomai, nors už tą darbą jiems mokama. Šiemet mokytojams niekur nereikės važiuoti, egzaminų vertinimas vyks nuotoliniu būdu, bet kaip ir kasmet kyla bereikalingas triukšmas. Atlygį už mokytojų darbą reguliuoja valstybė. Jei gerai atsimenu, pernai valstybinius egzaminus vertinę Tauragės mokytojai gavo nuo 700 iki 1500 eurų už atliktą darbą. Suprantu, darbas sudėtingas, bet tuo pačiu metu mokytojai dirba ir egzaminų centre, ir gauna atlygį iš mokyklos. Reikia tik norėti ir užsidirbti papildomai, – kalbėjo savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas E.Šteimantas.

Skaudvilės gimnazijos vadovas N.Jocys sutinka, kad atlygis mokytojams už tokį atsakingą ir kruopštų darbą – įvertinti abiturientą – mažas.

– Pernai turėjome atvejų, kai mokytojai norėjo, bet negalėjo vertinti dėl savo pačių užimtumo. Lietuvių kalbos mokytojai buvo egzaminų sesija, ji pati gynėsi diplominį darbą, – sakė Skaudvilės gimnazijos direktorius, paklaustas, kodėl mokytojai atsisako papildomai užsidirbti.

Vertinti kompiuteryje sunku

Šiemet pedagogai abiturientų darbus vertins nuotoliniu būdu. Tai dar viena priežastis, kodėl jie nenori prisiimti atsakomybės. Vienos rajono gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja, nenorėjusi, jog būtų skelbiama jos pavardė, prasitarė, kad šiais metais vertinimui gali būti pateikti nuskenuoti abiturientų rašiniai. Pašnekovė mano, kad taisyti tokius darbus – misija neįmanoma.

– Kasmet mokinių raštas vis prastėja, įskaityti beprotiškai sunku. Vertinant baigiamuosius darbus, svarbi kiekviena raidė. Jei neįžiūrėsiu nosinės ar taško, bus minusuojamas vienas taškas, – sakė šiais mokslo metais egzaminus vertinti atsisakiusi mokytoja.

Pedagogė teigė, kad dar neaišku, kiek šiais mokslo metais truks ugdymo procesas. Gali būti, kad mokytojams tuo pat metu reikės vesti pamokas mokykloje ar nuotoliniu būdu ir dar vakare taisyti abiturientų darbus.

– Po šešių ar septynių pamokų mokykloje turiu ruoštis kitai dienai. Jei apsiimčiau vertinti abiturientus, kentėtų vaikai klasėse, o dėl mano nuovargio gali nukentėti ir vertinami abiturientai. Negaliu taip rizikuoti, – sakė lituanistė.

Darbo įkainiai

Nacionalinės švietimo agentūros Komunikacijos ir kontaktų skyriaus vedėja Jurgita Kažukauskaitė-Sarnickienė „Tauragės kurjeriui“ atsiuntė šių metų egzaminų vertinimo įkainius.

Lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino vertintojams už vieno darbo vertinimą tradiciniu būdu bus mokama 5,79 Eur, už skenuoto darbo vertinimą elektroninio vertinimo sistemoje – 6,44 Eur.

Užsienio kalbos (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių) valstybinio brandos egzamino kalbėjimo dalies vertintojui taikomas 6,64 Eur/val. įkainis į skaičiuojamą darbo trukmę įtraukiant pasiruošimo vertinimui laiką – 1 val. iki egzamino kalbėjimo dalies vykdymo pradžios, pertraukų laiką ir laiko tarpą prieš ir po specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių kandidatų atsakinėjimo.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą