Tauragiškiams į ribojimus nusispjauti

Dalintis:

Pirmadienį įsigaliojo Vyriausybės patvirtinti draudimai nesiskiepijusiems ir imuniteto nuo koronaviruso neturintiems gyventojams. Nors be galimybių paso jiems užtrenktos durys į maitinimo įstaigų vidų, ne būtiniausių prekių parduotuves, pramogų erdves, grožio salonus – daugelyje tokių vietų į ribojimus numojama ranka. Tik 2 iš 12 aplankytų įstaigų paprašė fiziškai parodyti galimybių pasą ir tapatybę patvirtinantį dokumentą. Kiti – net nežinojo, kad jo reikia.

Prekybos centruose – tvarka

Ateinančius į parduotuvę „Maxima“ Prezidento gatvėje apsaugos darbuotojai pasitinka prie pagrindinio įėjimo. Specialiu aparatu nuskenuojami galimybių pasai. Jei tikrintojams kyla klausimų dėl tapatybės, reikia parodyti asmens dokumentą. Ne piko metu didelių eilių prie patikros čia nėra, identifikavimo procesas vyksta sklandžiai. Kai lankėmės prekybos centre, supratę, kad be galimybių paso į vidų nepateks, pusiaukelėje apsisuko vos du tauragiškiai.

– Pirkėjų srautas tikrai sumažėjo, bet tikimės, kad žmonės pamažu grįš į parduotuves, – sakė „Maxima“atstovė ryšiams su visuomene Rima Aukštuolytė.

Prekybos tinklo „Norfa“ parduotuvėje Bernotiškės gatvėje galimybių pasų patikra vyksta taip pat prie pagrindinio įėjimo. Čia dirba viena parduotuvės darbuotoja be specialaus galimybių pasą skenuojančio įrenginio. Jai pakanka parodyti dokumentą telefone ar atspausdintą ant popieriaus. Nors automobilių aikštelė prie parduotuvės pilna, eilių prie kasų nėra.

Galimybių paso tikrinimas. Mortos Mikutytės nuotrauka

Galimybių pasas tik dėl akių

Jei didžiosios parduotuvės vykdo Vyriausybės nutarimą, tai mažosiose nebūtinųjų prekių parduotuvėlėse ir kontaktines paslaugas ilgiau nei 15 minučių teikiančiose įstaigose visą šią savaitę galimybių paso taip ir neprireikė.

Vytauto gatvėje įsikūrusiose drabužių ir įvairių smulkmenų parduotuvėse pardavėjos patikėdavo kliento linktelėjimu atsakant į klausimą, ar turį galimybių pasą.

– Jei žmogus sako, kad turi, kodėl turėčiau juo netikėti? Sako, kad visuomenė ir taip susipriešinusi, nereikia pyktis dar labiau. Turime išklijavę skelbimus ant durų, kad patekti į vidų gali tik su galimybių pasais. Tikrai mačiau pirkėjų, kurie pasiskaitė ir nuėjo šalin. Jei purtysim kiekvieną, prašinėsim ne tik galimybių paso, bet ir asmens dokumento, nebeliks pirkėjų, – sakė batais prekiaujančios parduotuvės savininkė. Moteris prisipažino, kad ir pati tik prieš porą savaičių pasiskiepijo vienvalente „Janssen“ vakcina. Iki šiol prekybininkė delsė norėdama įsitikinti vakcinos efektyvumu.

Tilžės gatvėje esančiame prekybos centre veikia ne tik maisto prekių parduotuvė, vaistinė, bet ir dvi nebūtinųjų prekių parduotuvėlės. Jų darbuotojos galimybių paso iš ateinančiųjų nereikalauja. Paklausus, kodėl priima visus, atsakė, jog jei į maisto prekių parduotuvę einantiems netaikomi ribojimai, kodėl jie turi būti taikome jų skyriuose.

– Taip negalima. Tokių parduotuvėlių savininkai privalo užtikrinti, jog aptarnaus tik galimybių pasą turinčiuosius, – sakė SAM atstovė Aistė Šuksta.

Galimybių paso šią savaitę neprireikė ir lankantis draudimo bendrovėje. Jos darbuotoja, aptarnaujanti klientus iš už specialaus stiklo sako, kad žmonės nesibūriuoja ir saugotis nėra ko.

Bažnyčių gatvėje esančiame knygyne galimybių paso niekam neprireikė.

– Man atrodo, tik didžiosiose parduotuvėse tų pasų reikia. Čia nei manęs, nei vyro pasų neprašė, – konstatavo pratybas vaikams rinkusi tauragiškė Lina Blaževičienė

Grožio specialistai pasimetę

Naujos tvarkos nesupranta ir grožio paslaugas Tauragėje teikiančios meistrės. Pasak vienos kalbintos, iš senų klientų galimybių pasų ji neprašo. Naujai besiregistruojantys patys informuoja apie turimus antikūnus ir tą patvirtinančius dokumentus, tačiau specialistė tikina nesuprantanti, kaip jai toliau dirbti.

– Pasiskambinau į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informaciją ir paprašiau paaiškinti kaip galiu dirbti. Man pasakė, kad galiu aptarnauti tik tuos klientus, kurie parodo galimybių pasą, bet ateina žmonės, kurie pasidarę antikūnų testą, PGR testą ir man juos rodo. Ką tada daryti? Jei žmogus privačiai pasidarė PGR testą ir jis galiojantis, bet neturi galimybių paso turiu jį išvyti lauk? – klausia pašnekovė. Grožio meistrė sako, jog NVSC darbuotojos ją patikino, kad ji gali dirbti ir priimti klientus neturėdama galimybių paso.

– Aš dar specialiai nuėjau, pasidariau antikūnų tyrimą, galvojau, gal esu prasirgusi ir galimybių pasą gausiu, bet NVSC mane patikino, kad norint dirbti, man jokių apribojimų nėra. Neturiu nei testuotis, nei ką. Betvarkė. Tokiai situacijai tinka tik šis vienas žodis, – sakė grožio specialistė.

Sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnybos vyriausiasis specialistas Julijanas Gališanskis patvirtino, jog grožio meistrai testus atlikti privalo tik prieš pradėdami ar atnaujindami darbą.

– Profilaktinio testavimo grožio meistrams nėra. Bet jie negali teikti paslaugų jei jaučia viršutinių kvėpavimo takų ligų požymius. Taip pat negali aptarnauti ir tokius požymius jaučiančių klientų net jei jie turi galimybių pasą, – sakė SAM atstovas.

Klientai informuoja patys

Galimybių paso tik dėl vaizdo prašo ir daugelyje Tauragės viešojo maitinimo įstaigų. Vyriausybė prieš pat įsigaliojant naujiems ribojimams leido nesiskiepijusiems žmonėms pietauti kavinių lauko terasose. Be galimybių paso įeiti negalima tik į vidų. Per pietus tauragiškių pamėgtoje maitinimo įstaigoje „Viva Vip“ nusidriekia net eilės. Papietauti norintieji kartais turi palaukti laisvų staliukų. Apsilankius čia pirmadienį ir antradienį, galimybių paso niekas neprašė.

–  Labai bijojome šių apribojimų, bet akivaizdu, kad mūsų klientai tikrai atsakingai žiūri. Per šią savaitę nebuvo jokių nesusipratimų ar pykčių. Klientai patys parodo pažymėjimus. O tuos, kurie pasako, kad neturi, nukreipiame į vidinį kiemelį, išduodame maistą išsinešimui. Su aparatais prie durų nestovime, bet žmonių paklausiame, – sakė kavinės vadovė Jūratė Bytautė. Paklausta, kodėl dvi dienas atėjus pavalgyti paso taip nieks ir nepaprašė, moteris pasvarstė, jog nesusipratimas galėjo įvykti dėl didelio klientų srauto pietų metu.

– Aš labai griežtai žiūriu į tokius ribojimus. Manau, kad žmonės turi skiepytis ir saugotis. Mūsų kolektyve yra dvi vakcinuotis atsisakiusios darbuotojos, bet jos kas savaitę testuojasi, – sakė J.Bytautė.

„Mergelių užeigai“ vadovaujanti Vidutė Lidžienė sako, jog šią savaitę jaučiamas akivaizdus klientų sumažėjimas. Moteris užtikrino, jog įstaiga laikosi visų rekomendacijų ir ribojimų, o klientus aptarnauja tik skiepyti darbuotojai.

– Mums net prašyti galimybių pasų nereikia. Klientai pastovūs, patys juos parodo. Antrąkart kai ateina, jau nebeprašome. Turime iškabinę įspėjamuosius ženklus, nurodėme, kad be galimybių paso galima užsisakyti išsinešimui. Pietaujančių terasoje jokių dokumentų neprašome. Aplink vien dirbantys žmonės, visi tuos pasus turi, – konstatavo verslininkė.

Skleidžiamos melagienos

Antradienį prieš skiepus kovojantys aktyvistai socialiniuose tinkluose pradėjo skelbti melagieną – neva dėl sumažėjusio pelno „Maxima“ atšaukia visus ribojimus. Vieni per kitus pradėjo dalintis suklastotu straipsniu ir džiaugtis, jog ribojimai atšaukti.

– Žinome apie tokias nesąmones. Socialiniuose tinkluose vienas asmuo pasidalino suklastotu straipsniu, kuriame teigiama, jog mes atsisakysime galimybių paso didelėse parduotuvėse. Tai visiškai netiesa. Mes vykdome Vyriausybės nurodymus ir net nediskutuojame apie tokią galimybę. Didžiosiose parduotuvėse bus aptarnaujami tik galimybių pasą turintys klientai tiek, kiek galios šis ribojimas. Patariu žmonėms netikėti viskuo, kas sklinda socialinėje erdvėje, – „Tauragės kurjeriui“ sakė „Maxima“ atstovė ryšiams su visuomene Rima Aukštuolytė. Moters teigimu, parduotuvėse įvedus ribojimus nebeliko eilių, sumažėjo apyvarta, bet ir pirkėjai, ir darbuotojai jaučiasi saugiau.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Komentarų skiltis išjungta.