fbpx

Atleisto mokyklos vadovo byla grąžinta nagrinėti iš naujo

Dalintis:

Prieš šiuos mokslo metus iš darbo atleistas Gaurės pagrindinės mokyklos direktorius Kęstutis Makauskas į teismą, nes mano, kad buvo atleistas neteisėtai, padavė Tauragės rajono savivaldybę, tarybą ir merą. Tauragės apylinkės teisme bylą pralaimėjęs buvęs dabar jau savarankiškumą praradusios mokyklos vadovas kreipėsi į Klaipėdos apygardos teismą, šis Tauragės apylinkės sprendimą panaikino.

Priimti atgal neprašo

Gaurės mokyklos vadovas Kęstutis Makauskas darbo neteko dėl savivaldybės įvykdytos reorganizacijos, kai jo vadovaujama mokykla buvo prijungta prie Jovarų pagrindinės mokyklos. Į teismą K.Makaukauskas kreipėsi, nes, jo teigimu, jam nebuvo pasiūlytos kitos pareigos, be to, buvo atleistas ligos, tai yra nedarbingumo, metu.

Įspėjimo lapelį apie atleidimą K.Makauskas gavo gegužės 29 dieną. Per įspėjimo laikotarpį jam nebuvo pasiūlyta kita pareigybė, nors rugpjūčio 31-ąją Gaurės mokykloje įdarbinta nauja matematikos mokytoja. K.Makausko specialybė – matematikos pedagogas.

K.Makauskas teismo prašo pripažinti jo atleidimą iš Gaurės pagrindinės mokyklos direktoriaus pareigų neteisėtu ir panaikinti savivaldybės mero potvarkį, kuriuo jis buvo atleistas, bei atlyginti už priverstines prastovas. K.Makauskas grąžinti jo į darbą neprašo.

Šiame ginče šių metų sausį bylą Tauragės apylinkės teisme laimėjo Tauragės rajono savivaldybė, kuriai atstovavo Vilniaus advokatų kontoros „Sorainen“ vyresnioji teisininkė, advokatė Jurgita Karvelė. Pirmosios instancijos teisme savivaldybei pavyko įrodyti, kad K.Makauskas nesirūpino savo tolimesnėmis darbo perspektyvomis, pavyzdžiui, nepareiškė noro dalyvauti Tauragės sporto centro direktoriaus konkurse.

Sprendimas savivaldybei nepalankus

Kęstutis Makauskas apeliaciniu skundu kreipėsi į Klaipėdos apygardos teismą. Skunde jis nurodė, kad Tauragės apylinkės teismas netinkamai nustatė ir įvertino faktines bylos aplinkybes dėl jo atleidimo iš pareigų, netinkamai identifikavo jo darbdavį, netinkamai taikė Darbo kodekso nuostatas, dėl ko ir buvęs priimtas neteisėtas teismo sprendimas.

Praėjusią savaitę Klaipėdos apygardos teismas išnagrinėjo K.Makausko apeliacinį skundą ir priėmė savivaldybei nepalankų sprendimą.

Klaipėdos apygardos teismo sprendime rašoma, kad „sutiktina su apelianto (K.Makausko) apeliacinio skundo argumentais, jog pirmosios instancijos teismas vertindamas bylos faktines aplinkybes netinkamai taikė Darbo kodekso nuostatas dėl darbuotojo atleidimo laikinojo nedarbingumo metu, padarė nepagrįstą išvadą, jog darbo sutartis nutraukta pagrįstai, tai yra pasibaigus darbdaviui“. Taip pat „sutiktina, kad šiuo atveju byloje nėra įrodymų, jog apelianto darbdavys, esant susiklosčiusiai bylos faktinei situacijai siekė apeliantui pasiūlyti darbą, labiausiai atitinkantį jo profesiją ir specialybę“. Apeliacinės instancijos teismo vertinimu, šių aplinkybių nustatymas byloje yra reikšmingas, kadangi darbdavio – Tauragės rajono savivaldybės formalus siūlymas užimti minėtas darbo vietas, kurios galimai neatitinka darbuotojo kvalifikacijos, negalėtų būti laikomas sąžiningu, turint omenyje šioje byloje nustatytą faktinę aplinkybę apie atsiradusią matematikos mokytojo darbo vietą Jovarų pagrindinėje mokykloje K.Makausko nedarbingumo metu.

Klaipėdos apygardos teismas sutiko ir su K.Makausko argumentu dėl kitų procesinių pažeidimų: sausio 7 dieną, tai yra kitą dieną po bylos nagrinėjimo iš esmės pabaigos, pirmosios instancijos teismas savo iniciatyva patikrino duomenis apie K.Makausko įdarbinimą (K.Makauskas dirba kitoje įmonėje), gaunamas pajamas ir šiais duomenimis rėmėsi priimdamas ginčijamą teismo sprendimą.

Įvertinus visas aplinkybes Klaipėdos apygardos teismas nusprendė panaikinti Tauragės apylinkės teismo 2021 m. sausio 26 d. sprendimą ir perduoti bylą pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo.

„Aklai į teismą nedaviau“

Po Klaipėdos apygardos teismo sprendimo „Tauragės kurjerio“ kalbinamas K.Makauskas sakė, kad pirmosios instancijos teismo priimtas sprendimas buvo pakirtęs jo pasitikėjimą teismais, tačiau pedagogas tikisi, jog pavyks įrodyti, kad jo atleidimas buvo neteisėtas. Jam pikta dėl Tauragės rajono savivaldybės vadovų elgesio.

– Skaudu buvo. Jaučiausi labai blogai. Turėjau daug nemalonių akimirkų. Kaip savivaldybė žiūri į žmogų? Kaip į kokią šiukšlę. Nesvarbu, ar sergi, ar miršti, svarbu greičiau tavęs atsikratyti. Nemaniau, kad šitiek metų išdirbęs būsiu taip atleistas, – apmaudžiai kalbėjo K.Makauskas. – Esu labai piktas, nes su manimi savivaldybė pasielgė labai negražiai, labai arogantiškai. Labai daug konsultavausi ir Valstybinės darbo inspekcijos Teisės departamente, ir kitose institucijose – aklai į teismą nedaviau. Visi pasakė, kad esu atleistas neteisėtai. Mano darbdavys – ne mokymo įstaiga, kuri panaikinta, o savivaldybė, tai viena priežasčių, dėl ko Klaipėdos apygardos teismas Tauragės apylinkės teismo sprendimą panaikino.

Pasak K.Makausko, Tauragės apylinkės teisme jis jautėsi „kalamas“ prie sienos kaip koks nusikaltėlis, nors gynė savo teises, kurias Lietuvos Respublikos piliečiui garantuoja Konstitucija.

Buvęs mokyklos vadovas jaučia didelę nuoskaudą, kad savivaldybei atstovaujanti advokatė atsiliepime Klaipėdos apygardos teismui net paryškintu šriftu įrašė, kad jis elgiasi itin nesąžiningai, mat kai buvo atleistas, gavo ilgalaikio darbo išmoką – 3000 Eur. Ši išmoka jam priklauso pagal Darbo kodeksą, jei K.Makauskas jos nebūtų paprašęs, vėliau būtų tokią teisę būtų praradęs. K.Makauskas patikino, kad bylos pralaimėjimo atveju sumokėtą išmoką grąžins.

– Ilgai man nemokėjo, esą turi gauti tarybos pritarimą. Tačiau išmokėjo prieš vieną Tauragės apylinkės teismo posėdžių, pirmąją šių metų darbo dieną, kai įstaigos įprastai neturi finansinių lėšų. Pikta, kai savivaldybės advokatė sako, jog aš paimdamas ilgalaikio darbo išmoką pripažįstu, kad mane atleido teisėtai. Sako, kad pasielgiau nesąžiningai, kad siekiu parturtėti. Man labai dėl to skaudu. Aš juk nieko niekur nepaslėpiau, nieko neapvogiau, nieko neįgijau apgaulės būdu, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo K.Makauskas.

***

Šią savaitę Klaipėdos apygardos teisme bus nagrinėjama analogiška byla dėl iš darbo atleisto Batakių pagrindinės mokyklos direktoriaus Rimvydo Varanavičiaus. Jis taip pat buvo atleistas nedarbingumo metu.

Dalintis:

About Author

Daiva Žebelienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą