Pavasarį Tauragės rajono apylinkės teismui atvertus pirmąją čekiukų skandalo bylą, kurioje civilinis ieškinys pateiktas buvusiam tarybos nariui Vilmantui Liorančui, ji neišnagrinėta iki šiol. Politikui pradėjus derėtis dėl taikos sutarties su prokuratūra, paaiškėjo, kad susitarti dėl tarybos nario išmokų grąžinimo vargiai pavyks, mat dėl V.Liorančo veiksmų Klaipėdos apygardos prokuratūra yra pradėjusi ne tik viešojo intereso gynimo, bet ir ikiteisminį tyrimą. Buvusiam tarybos nariui iškelta baudžiamoji byla.
Posėdis neįvyko
Buvusio Tauragės rajono savivaldybės tarybos nario Vilmanto Liorančo civilinė čekiukų byla turėjo būti nagrinėjama birželio 17-ąją, pirmadienį. Tačiau ir tądien ji liko neatversta. Teismo salėje pasirodė tik dvi Tauragės rajono savivaldybės administracijos atstovės ir viešąjį interesą ginanti prokurorė Gina Skersinskytė. Teismo sekretorė informavo, kad apie posėdį V.Liorančui ir jo advokatei Dovilei Murauskienei pranešta tinkamai, tačiau jokios informacijos, kodėl jie neatvyko, negauta. Prieš posėdį prisiskambinti jiems nepavyko.
Vėliau teismą prokurorė informavo, kad šiuo metu dėl V.Liorančo veiksmų yra pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 222 straipsnį – vyras įtariamas apgaulingu apskaitos tvarkymu.
– Taikos sutartis būtų kaltės pripažinimas. Tad nei jiems dabar naudinga, nei mums sudaryti taikos sutartį, – teismui kalbėjo prokurorė.
Teismas nusprendė civilinės bylos nagrinėjimą atidėti. Dėl teismo atostogų nagrinėjimas bus tęsiamas tik rugpjūčio 27-ąją.
Derybos pristabdytos
Kaip vėliau „Tauragės kurjeriui“ prokurorė G.Skersinskytė sakė, kad siekis užbaigti bylą taikos susitarimu niekur nedingo. Tačiau ar taika bus pasiekta, nežinia.
– Yra tas bandymas, ta pozicija nėra dingusi. Posėdis nusikėlė. Tik sunku pasakyti, ar bus siekiama toliau susitarti dėl taikos sutarties. Čia labiau gal mes dabar stabdome dėl pradėto ikiteisminio tyrimo. Jei bus įrodyta, kad buvo nusikaltimas, tai nuolaidų jokių negalima daryti. Tačiau daugiau duomenų apie vykstantį ikiteisminį tyrimą negaliu atskleisti, – kalbėjo prokurorė.
Teismas ne kartą pabrėžė, kad siekiant sudaryti taikos sutartį abi byloje dalyvaujančios šalys – tiek politikai, tiek prokuratūra – turi daryti vieni kitiems nuolaidas, kad būtų galima pasiekti susitarimą.
– Kol kas pristabdėme taikos sutarties derybas, – pokalbio pabaigoje pasakė prokurorė G.Skersinskytė.
Du ikiteisminiai tyrimai
Ikiteisminius tyrimus dėl buvusių tarybos narių išmokų vykdo ir Specialiųjų tyrimų tarnyba. „Tauragės kurjeriui“ paklausus apie V.Liorančą, Specialiųjų tyrimų tarnybos Komunikacijos skyrius informavo, kad jis jau apklaustas.
„Jūsų minėtas asmuo Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT) apklaustas kaip specialusis liudytojas, jokių įtarimų šiam asmeniui nėra pareikšta. Ikiteisminį tyrimą atlieka STT Klaipėdos valdyba, tyrimą kontroliuoja Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras“, – „Tauragės kurjeriui“ rašė Ramunė Paukštienė, STT Komunikacijos skyriaus vyresnioji specialistė.
Šios tarnybos atstovė patikslino, kad dar vienas ikiteisminis tyrimas atliekamas Tauragės apskrities vyriausiajame policijos komisariate. Tačiau komisariato atstovė Lina Banienė pranešė, kad pareigūnai jokios su tyrimu susijusios informacijos neteiks. Žurnalistams tik pavyko sužinoti, kad tyrimui vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Vida Skalauskienė. Paprašyta išsamesnės informacijos apie dėl V.Liorančo veiksmų atliekamą ikiteisminį tyrimą, prokurorė nurodė kreiptis į prokuratūros atstovą spaudai.
Atsakymus į „Tauragės kurjerio“ klausimus ketvirtadienį atsiuntė Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Viktorija Jonuitė: „Atliekant ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti, buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas jūsų minimo asmens atžvilgiu. Tyrimas yra atliekamas pagal tris Baudžiamojo kodekso straipsnius: 228 straipsnį („Piktnaudžiavimas“), 300 straipsnį („Dokumento suklastojimas ar disponavimas suklastotu dokumentu“) ir 222 straipsnio („Apgaulingas finansinės apskaitos tvarkymas ir (arba) organizavimas“) 1 dalį. Šį ikiteisminį tyrimą kontroliuoja Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras, tyrimą atlieka Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai. Siekiant nepakenkti tyrimo sėkmei bei eigai, šiuo metu detalesnė informacija neteiktina. Primename, kad teisėsaugos pareigūnai yra pradėję ikiteisminį tyrimą dėl Tauragės rajono savivaldybės tarybos narių išmokų naudojimo. Šio tyrimo metu gavus pakankamai duomenų, pagrindžiančių kaltę dėl padarytos nusikalstamos veikos, asmenims reiškiami įtarimai“.
„Nežinau, apie ką kalbate“
Šių eilučių autorė telefonu susisiekė su buvusiu tarybos nariu V.Lioranču. Paklaustas, kodėl pirmadienį neatvyko į teismo posėdį, jis atsakė:
– Nežinau, apie ką kalbate.
Pasiteiravome V.Liorančo, ar policija jį jau apklausė baudžiamojoje byloje dėl galimo apgaulingo apskaitos tvarkymo. V.Liorančas atsakė neigiamai.
Priešistorė
Buvęs Tauragės rajono tarybos narys liberalas V.Liorančas ir jo vadovaujama Lietuvos ir Vokietijos įmonė „Televizijos komunikacijos“ tapo atsakovais civilinėje byloje, kurioje prokuratūra gina viešąjį interesą. Kilus čekiukų skandalui, jo epicentre – jiems skiriamas lėšas galimai iššvaistę savivaldybių tarybų nariai, aktyviai pas rinkėjus „važinėję“ ir griežto karantino laikotarpiu. Tik Tauragės rajone pirmieji į teismą aiškintis ėjo Vilmantas Liorančas ir Tomas Alijošius, šiuos pinigus naudoję ne kuro išlaidoms kompensuoti, o automobilių nuomai. Transporto priemones jie nuomojosi iš savo įmonių, kurios taip pat tapo civiliniais atsakovais bylose. Prokuratūra siekia, kad į Tauragės rajono savivaldybės biudžetą V.Liorančas grąžintų beveik 29 tūkst. eurų.