Iš darbo atleistas direktorius padavė į teismą merą

Dalintis:

Prieš pat mokslo metus iš pareigų atleistas Gaurės pagrindinės mokyklos direktorius Kęstutis Makauskas į teismą padavė Tauragės rajono savivaldybę, tarybą ir merą. Darbo šios kaimo mokyklos vadovas neteko dėl savivaldybės įvykdytos reorganizacijos, kuriai kaimo bendruomenės įnirtingai priešinosi. Sako, kad prieš vėją nepapūsi, tačiau pedagogas tai padaryti pabandė.

Prašo atlyginti žalą

Gaurės pagrindinėje mokykloje Kęstutis Makauskas dirbo nuo 1982 metų rugpjūčio 25-osios, mokyklai vadovavo nuo 1988 metų lapkričio 5 dienos. Nuo 2020 metų rugpjūčio 31-osios, Gaurės mokyklą prijungus prie Jovarų pagrindinės mokyklos, K.Makauskas buvo atleistas iš darbo. Pagal savivaldybės pertvarkos planą penkios kaimų mokyklos nuo šių mokslo metų buvo prijungtos prie miesto mokyklų.

Savivaldybė tuokart skelbė, kad Švietimo ir sporto skyriaus skaičiavimu, įgyvendinus šį planą, bus sutaupyta apie 330 tūkstančių eurų. Tik į šią sumą neįskaičiavo darbuotojų atleidimo išmokų ir galimų bylinėjimosi išlaidų.

Įspėjimo lapelį apie atleidimą K.Makauskas gavo gegužės 29 dieną. Per įspėjimo laikotarpį kitos pareigybės jam nepasiūlyta, nors rugpjūčio 31-ąją Gaurės mokykloje buvo įdarbintas naujas matematikos mokytojas. Kaip tik tokios specialybės, kokią turi įgijęs K.Makauskas.

Buvęs mokyklos direktorius kreipėsi į Tauragės rajono apylinkės teismą – prašo pripažinti jo atleidimą iš Gaurės pagrindinės mokyklos direktoriaus pareigų neteisėtu ir panaikinti savivaldybės mero Dovydo Kaminsko potvarkį, kuriuo jis buvo atleistas. K.Makauskas neprašo jo grąžinti į darbą, tačiau prašo priteisti iš atsakovų – Tauragės rajono savivaldybės, savivaldybės tarybos, rajono mero, savivaldybės administracijos direktoriaus ir Jovarų pagrindinės mokyklos – solidariai vidutinį darbo užmokestį už priverstinės pravaikštos laiką nuo neteisėto atleidimo iš darbo dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. K.Makausko prašoma kompensacijos suma – 6517 eurų ir 5000 eurų neturtinės žalos. Be to, pedagogas prašo priteisti jam patirtas bylinėjimosi išlaidas.

Jaučiasi, kad jo atsikratė

Praėjusią savaitę surengtas pirmasis – parengiamasis šio ginčo posėdis teisme. K.Makausko atstovas advokatas Piotras Orlovas teismui tvirtino, kad jo atstovaujamasis pasiruošęs ieškoti kompromiso ir tikisi bylą užbaigti taikiai.

– Bylą užbaigti taikiai naudingiau ir atsakovui, ir ieškovui, – sakė P.Orlovas. – Tačiau iš atsakovų surašytų atsiliepimų teismui suprantu, kad jie įsitikinę, jog visi veiksmai, atlikti K.Makausko atžvilgiu, yra teisėti.

Ieškovas prieš parengiamąjį posėdį teismui pateikė šūsnį prašymų, taip pat Valstybinės darbo inspekcijos išaiškinimą, kad jo nebuvo galima atleisti nedarbingumo metu. Beje, atsakovai savo ruožtu aiškinosi, ar K.Makauskas iš tiesų atleidimo metu sirgo, ar jam išduotas nedarbingumas yra pagrįstas.

Iš K.Makausko paaiškinimų buvo galima suprasti, kad jis jaučiasi taip, jog jo buvo atsikratyta. Pasak pedagogo, įspėjimo laikotarpiu, nuo gegužės 29 iki rugpjūčio 31 dienos, jam nebuvo pasiūlyta naujos darbo vietos, kaip to reikalauja Darbo kodeksas, nors rugpjūčio 31-ąją mokykloje buvo įdarbintas naujas matematikos mokytojas.

K.Makauskas teismą informavo, kad Šiaulių universitete yra įgijęs matematikos-fizikos mokytojo specialybę, tad tikrai galėjo užimti atsiradusią laisvą matematikos mokytojo vietą. Ieškovas tvirtino, kad gali dirbti ne tik matematikos, bet ir fizikos bei astronomijos mokytoju, direktoriaus pavaduotoju ugdymui, taip pat direktoriaus pavaduotoju ūkio reikalams. Teismo jis prašo įpareigoti Jovarų pagrindinę mokyklą, nes ši perėmė reorganizuotą Gaurės pagrindinę mokyklą, pateikti teismui dokumentus apie jo minėtų darbo vietų užimtumą.

– Man buvo pasiūlyta dėstyti istoriją, bet aš neturiu tokios kvalifikacijos. Tokį pasiūlymą laikau nerimtu, kaip kokį pasityčiojimą. Mokykloje esu dirbęs fizikos ir matematikos mokytoju, tačiau pagal specialybę nebedirbu nuo tada, kai savivaldybė, vadovaudamasi Švietimo ir mokslo ministerijos nuostatomis, mokyklų direktoriams nebeleido turėti pamokų. Yra tekę tik pavaduoti, – teismui aiškino K.Makauskas.

„Labai skaudu“

Proceso dalyviai neginčijo fakto, kad darbdavys K.Makauskui privalėjo pasiūlyti naują darbo vietą, tačiau ne vėliau kaip likus 5 dienoms iki atleidimo. Vis dėlto neatmesta versija, kad apie matematikos mokytojos atsisakymą dėstyti devintokams darbdavys galėjo sužinoti kur kas anksčiau. Todėl kitame teismo posėdyje bus aiškinamasi, kada buvo sužinota apie laisvą matematikos mokytojo vietą Gaurės mokykloje. Į teismo posėdį bus iškviesta ir dėstyti matematiką Gaurės devintokams atsisakiusi pedagogė.

Jovarų pagrindinės mokyklos direktorius Algimantas Kaminskis teisme neslėpė nuostabos, kodėl jo vadovaujama mokykla įtraukta į atsakovus, mat jis nebuvo K.Makausko darbdavys.

Parengiamajame posėdyje K.Makausko atstovai atsakovų paprašė pateikti dokumentus ir apie Gaurės pagrindinės mokyklos direktoriaus pareigų panaikinimo priežastį – ugdymo įstaiga buvo likviduota ar reorganizuota?

Byla iš esmės bus pradėta nagrinėti lapkričio 26-ąją.

Beje, parengiamojo posėdžio metu bylą nagrinėjusi teisėja Elena Simonavičienė proceso dalyviams deklaravo, kad ieškovo atstovo P.Orlovo padėjėja Milda Laurinavičė anksčiau yra dirbusi teisme, buvo jos sekretorė, o į kitą posėdį kviečiama liudyti Jovarų pagrindinės mokyklos matematikos mokytoja yra neartima jos sutuoktinio giminaitė. Jei besiginčijančios šalys dėl šių ryšių įžvelgtų šališkumo apraiškų, galėtų prašyti teisėją nuo bylos nagrinėjimo nušalinti.

Po teismo posėdžio žurnalistės pakalbintas K.Makauskas komentuoti susidariusios situacijos nepanoro. Tepasakė:

– Man skaudu dėl to, kaip su manim pasielgta.

***

Tauragės rajono savivaldybės administracija, deklaravusi, kad mokyklų optimizavimas leis sutaupyti šimtus tūkstančių eurų, neskaičiavo, jog gali tekti dėl pertvarkos bylinėtis. Nors ir turi savo teisininkus, atleidimo bylose atstovauti savivaldybė samdo sostinės advokatų kontorą „Sorainen ir partneriai“. Ji Tauragės savivaldybei atstovauja ir K.Makausko byloje.

„Tauragės kurjeris“ savivaldybės administracijai pateikė klausimus, kiek Tauragės rajono savivaldybė šiemet šiai advokatų kontorai jau sumokėjo už atstovavimą teismuose ir keliose bylose šiuo metu ji atstovauja Tauragės rajono savivaldybei, tarybai ar merui. Taip pat teiravomės, ar atstovavimo sutartį Tauragės savivaldybė yra sudariusi tik su šia advokatų kontora.

Kaip informavo savivaldybės atstovas spaudai Kasparas Bertašius, šiemet Tauragės rajono savivaldybės administracija advokatų paslaugoms jau išleido 23 794 Eur, sostinės advokatų kontora „Sorainen ir partneriai“ Tauragės savivaldybės administracijai šiuo metu atstovauja 4 bylose, sutartis sudaryta tik su šia advokatų kontora.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą