Paspirtukas – ne žaisliukas

Dalintis:

Kasdien į miesto gatves išrieda kelios dešimtys elektrinių paspirtukų, kurių vairuotojai dažnai net neturi teisės jais naudotis.

Užfiksuotas vienas įvykis 

Tauragėje nuo metų pradžios oficialiai užfiksuotas vienas eismo įvykis, kurį sukėlė elektriniu paspirtuku važiavęs eismo dalyvis. Dar vienas paspirtukas buvo pavogtas.

Jau tapo norma elektriniais paspirtukais keliaujantiems eismo dalyviams naudotis ne važiuojamąja kelio dalimi, o šaligatviais. Pavasarį būtent šaligatviu elektriniu paspirtuku važiuojantis jaunuolis, įvažiavęs į gatvę, atsitrenkė į automobilį, susižeidė pats, apgadino transporto priemonę. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Lina Banienė sako, kad važiuoti šaligatviu negalingais elektriniais paspirtukais leidžiama, bet pasivijus ta pačia kryptimi einantį pėsčiąjį ar pamačius kliūtį būtina pristabdyti, o esant reikalui ir visiškai sustoti.

Kas gali vairuoti elektrinį paspirtuką?

Policijos pareigūnai perspėja, kad paspirtukas nėra žaisliukas. Važiuojant juo galioja Kelių eismo taisyklės, o vaikai važinėti gali tik paspirtukais, kurių greitis – iki 25 km per valandą, be to, yra papildomų taisyklių.

– Važiuoti važiuojamąja kelio dalimi leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims. Jei vaikai yra išklausę mokymo kursą mokykloje ir turi mokyklos išduotą pažymėjimą, važiuoti važiuojamąja kelio dalimi galima jau sulaukus 12 metų. Jei vaikas neturi aštuonerių metų, važiuoti važiuojamąja kelio dalimi net ir prižiūrint suaugusiam žmogui – draudžiama. Vaikams elektrinis paspirtukas yra žaisminga pramoga, bet tuo pačiu tai transporto priemonė, kurią valdyti reikia žinių. Elektriniai paspirtukai, kurie išvysto didesnį nei 25 kilometrų per valandą greitį, priskiriami mopedams.

Turi būti atlikta techninė apžiūra

Lina Banienė sako, kad elektrinių paspirtukų, kurių galia didesnė nei 1000 W, vairuotojai privalo turėti civilinės atsakomybės draudimą, galiojančią techninę apžiūrą ir transporto registracijos liudijimą. Vairuotojams būtina turėti ir mopedo pažymėjimą. Deja, gyventojai, nusipirkę galingesnius elektrinius paspirtukus, registruoti jų neskuba. Valstybės įmonės „Regitra“ Komunikacijos skyriaus vadovės Aurelijos Juodytės duomenimis, Lietuvoje kol kas nebuvo atlikta nė vieno paspirtuko techninė apžiūra.

Paskambinus į vieną didžiausių elektriniais paspirtukais prekiaujančių centrų, pardavimo vadybininkė tikino, kad galingais paspirtukais važinėti galima ir be vairuotojo pažymėjimo, tik svarbu laikytis Kelių eismo taisyklių. Paklausta, ar 2000 W elektriniai paspirtukai, kuriais prekiaujama, turi gauti registracijos pažymėjimą ir turėti galiojančią techninę apžiūrą, pardavimo vadybininkė tikino, kad jokių dokumentų nereikia, nes policija netikrina ir nestabdo.

– Jie dviem varikliais, todėl yra galingi. Vieną variklį galite atjungti ir važiuosite 1000 watų  paspirtuku, – kaip apeiti galiojančią tvarką, patarė pašnekovė.

Rengs tikrinimus

Tauragės policijos pareigūnai, gatvėje sustabdę paspirtukininkus, kol kas baudų jiems neskiria.

– Vis dar apsiribojame žodiniu perspėjimu, bet jau šią vasarą mūsų pareigūnai gatvėse stabdys elektrinių paspirtukų vairuotojus, paprašys dokumentų ir leidimų vairuoti. Neturintieji sulauks atsakomybės. Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą elektrinių paspirtukų vairuotojams numatoma 20–230 eurų bauda, – informavo policijos komisariato atstovė L.Banienė

Išvažiuodami į gatvę elektriniu paspirtuku įsitikinkite, kad šviečia žibintai, veikia stabdžiai, turite garsinį signalą. Kaip ir dviračiams, taip ir paspirtukams tamsiu paros metu būtina priekyje įjungti baltą šviesą, o paspirtuko gale turi degti raudonos spalvos žibintas. Važiuojantysis turi dėvėti ryškiaspalvę liemenę. Važiuojant važiuojamąja kelio dalimi visi šie reikalavimai privalomi ir šviesiu paros metu. Keliu važiuojantys vaikai iki 18 metų privalo būti ir su dviratininko šalmu.

– Vairuoti tiek dviratį, tiek paspirtuką apsvaigusiems ar neblaiviems vairuotojams griežtai draudžiama, – pabrėžė policijos atstovė L.Banienė.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Komentarų skiltis išjungta.