Tauragėje – fiktyvių skiepų pirkimo skandalas

Dalintis:

Skiepų nuo COVID-19 pirkimo skandalas atsirito ir į Tauragę – teisėsauga praneša pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro darbuotojos, galimai už piniginį atlygį pateikdavusios tikrovės neatitinkančius vakcinacijos duomenis. Įtarimai pareikšti dar septyniems asmenims, galimai už kyšį prašiusiems šios darbuotojos klastoti sveikatos duomenis galimybių pasui gauti. Poliklinikos direktorius Donatas Petrošius sutrikęs – tokių veiksmų iš savo personalo teigia nesitikėjęs.

Įtarimai – 8 asmenims

Trečiadienio popietę Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas pranešė, kad Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyrius atlieka ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir kyšininkavimo pagal keturis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso straipsnius. Ikiteisminis tyrimas pradėtas lapkričio 4 d., gavus informacijos, kad vienos Tauragės miesto gydymo įstaigos darbuotoja galimai ima piniginį atlygį iš asmenų per tarpininkus ir piktnaudžiaudama tarnybine padėtimi pateikia tikrovės neatitinkančius duomenis į www.esveikata.lt apie paskiepytus asmenis nuo COVID-19 ligos.

Įtariama, kad tokiu būdu asmenys galimai bandė neteisėtai įgyti galimybių pasus ir ketino naudotis paslaugomis, kuriomis galima naudotis tik turint galimybių pasą. Įtarimai pareikšti aštuoniems asmenims. Jiems paskirtos kardomosios priemonės – rašytinis pasižadėjimas neišvykti, o vienam jų – ir dokumentų paėmimas.

Įtariamiesiems už kyšininkavimą ir piktnaudžiavimą gresia laisvės atėmimas iki septynerių metų, už asmenų papirkimą – penkeri metai nelaisvės.

Ikiteisminiam tyrimui vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Ruslanas Ušinskas.

Policijos pareigūnai ragina gyventojus apie pastebėtus bet kokius teisės pažeidimus visuomet nedelsiant informuoti policijos pareigūnus skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112.

„Atsekti viską sudėtinga“

Donatas Petrošius

Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Donatas Petrošius trečiadienį patvirtino, kad incidentas susijęs su jo vadovaujama įstaiga. Tačiau patikino, kad visa ši istorija buvo jam staigmena ir kad dokumentus galimai klastojusi darbuotoja įstaigoje jau nebedirba – iš darbo lapkričio 8-ąją pasiprašė atleidžiama.

– Šiuo metu atliekami procesiniai veiksmai dabar jau dėl buvusios mūsų darbuotojos. Ji buvo atleista pirmadienį pačiai prašant, – informavo D.Petrošius.

Paklaustas, ar skiepų dokumentus klastojusi įtariama darbuotoja pareigas paliko būtent dėl to, D.Petrošius to nei patvirtino, nei paneigė.

– Pačiai darbuotojai prašant, darbo santykiai buvo nutraukti, o toliau policija tirs viską, – sakė poliklinikos vadovas.

Poliklinikos direktoriaus teigimu, tai vienintelis jam žinomas atvejis apie galimai dėl galimybių pasų klastotus skiepijimo dokumentus. D.Petrošius teigė nežinantis, kas kreipėsi į policijos pareigūnus – pacientai ar įstaigos personalas. Pasiteiravus, keliems asmenims galimybių paso duomenys galėjo būti suklastoti, jis taip pat patikino atsakyti negalintis.

Donato Petrošiaus teigimu, skiepijimo procesas kuruojamas gana griežtai, tačiau dėl asmens duomenų apsaugos atlikti proceso visiškai viešai neįmanoma.

– Registratorius pacientus registruoja, vakcinuojantis personalas vakcinuoja, slaugos administratorė pasirašo ant vakcinavimo dokumentų. Tačiau kai vakcina žmogui leidžiama, jis būna vienas ant vieno su medicinos darbuotoju. Niekas daugiau negali stebėti šio proceso dėl asmens duomenų apsaugos, atsekti dabar viską sudėtinga, – kalbėjo D.Petrošius.

Kas yra kiti septyni asmenys, kuriems taip pat pareikšti įtarimai, poliklinikos direktorius teigė nežinantis, galima tik spėti, kad tai pacientai, už atlygį siekę gauti suklastotus galimybių pasus, arba tarpininkai, suvedę nelegalius galimybių pasus siekiančius gauti žmones su įtariama medike.

Donatas Petrošius, kaip įstaigos vadovas, šią savaitę dar nebuvo apklaustas, jis patvirtino, kad tik buvo informuotas apie pradėtą ikiteisminį tyrimą ir paprašytas prokuratūrai pateikti visus reikalaujamus dokumentus.

Kitos įstaigos papirkimo faktų neužfiksavo

Tauragės rajono savivaldybės gydytoja Rūta Stasytienė informavo, kad vakcinaciją nuo koronaviruso Tauragėje vykdo tik šeimos gydymo įstaigos.

– Pasiskiepyti galima Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centre, klinikoje „InMedica“ ir Medicinos namuose šeimai. Skiepytis vaistinėse nuo COVID-19 negalima, – sakė R.Stasytienė.

„InMedica“ atstovė Vida Sinkevičienė patvirtino, kad šioje medicinos įstaigoje pacientai skiepijami tiek pirmine vakcina, tiek sustiprinamąja doze.

– Vakcinacija šiuo metu kaip ir visur vyksta vangiai, bet bandymų papirkti medikus pas mus nebuvo, – sakė V.Sinkevičienė.

Dar vieno Tauragėje veikiančio medicinos centro „Medicum Centrum“ vadovas Arūnas Jancevičius užtikrino, kad centre vakcinavimas niekada nebuvo vykdytas.

– Skiepai yra daugiau pirmojo lygio medicinos įstaigų prievolė. Mes vakcinavimo nevykdome. Neįsivaizduoju, ar yra Tauragėje žmonių, kurie nori turėti dokumentą negavę vakcinos. Gal iš pradžių, kai tik buvo sukurti skiepai, žmonės turėjo abejonių, o dabar, mokslui ir tyrimams sparčiai pažengus, viskas tapo aišku: vakcinacija yra vienintelis kelias sustabdyti pandemiją, – įsitikinęs įstaigos vadovas.

Arūnas Jancevičius pats jau pasiskiepijęs sustiprinančia doze, pakartotinai skiepijasi ir centre dirbantys specialistai.

– Kolektyvas pasiskiepijęs 100 procentų. Kol dar neturėjome skiepų, centre buvo ir ligos protrūkių. Dabar viskas stabilizavosi. Nuolat bendraujame ir su Tauragės ligonine, matome, kad situacija rimta. Gydytojai nebepakelia darbo krūvio. Sergančiųjų daugėja. Dar prieš keletą savaičių Sveikatos apsaugos ministerija buvo įpareigojusi ligoninėje įkurti 70 vietų kovidiniams pacientams, o šiandien tas lovų skaičius ženkliai didesnis. Jei žmonės nemato, kad skiepai saugo gyvybes ir veikia, yra blogai. Labai blogai, – konstatavo pašnekovas.

Medicinos namuose šeimai šią savaitę vakcinavimas neatliekamas.

– Anksčiau buvo atliekamas vakcinavimas mūsų Tauragės ir Lauksargių klinikose. Sumažėjus poreikiui vakcinavimas nutrauktas. Paslauga bus atnaujinta kitą savaitę abiejuose filialuose, – informavo personalo projektų vadovė Vilma Krivickienė.

Ji užtikrino, kad įstaigos pacientai iki šiol nebandė paveikti specialistus ir gauti nelegalų įrašą sveikatos sistemoje apie vakcinaciją jos neatlikus.

– Tauragėje pacientus vakcinuoja 3 specialistai, o Lauksargiuose 2. Bet kokius bandymus papirkti medicinos darbuotojus vertiname neigiamai, – sakė V.Krivickienė.

Apie galimus skiepijimo pažeidimus Tauragės medikai prabilo dar vasarą, padaugėjus sergančiųjų. Tuomet ir socialiniuose tinkluose gyventojai drąsiai klausinėjo, kur galima nusipirkti skiepą. Buvo net įvardyta kaina: už vakcinos „suleidimą į vatą“ – 250–400 eurų, už įrašą elektroninėje sveikatos sistemoje – 250 eurų.

Lietuvos policija iškart perspėjo, kad atidžiai stebi socialinę erdvę ir pažeidėjams gresia baudžiamoji atsakomybė. Sveikatos apsaugos ministerija apie bandymus papirkti taip pat žino. Ministerija primena, kad nuo sunkios COVID-19 ligos ar jos sukeltos mirties apsaugo ne vakcinacijos įrašas, o vakcina. Tiek dokumentų klastojimas, tiek suklastoto dokumento panaudojimas, valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens papirkimas, kyšininkavimas, valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi yra veikos, numatytos Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse, už kurias taikoma griežčiausia atsakomybės rūšis – baudžiamoji atsakomybė.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą