Tūkstantinės išlaidos ir „kryžiaus keliai“ dėl 225 eurų baudos

Dalintis:

Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys, stambus ūkininkas Kęstutis Balašaitis triumfuoja – šešerius metus bylinėjęsis su valstybe įrodė savo teisybę. Tačiau teisybė atsiėjo nepigiai: kad nuginčytų jam skirtą 225 eurų baudą, politikas advokatams sumokėjo per 12 tūkstančių eurų. Akivaizdu, kad teismų duris varstyti tokiu atveju gali tik turtingi žmonės.

Teisinis ginčas tarp vietos politiko, vieno turtingiausių Tauragės rajono savivaldybės tarybos narių, didelius žemės plotus valdančio Kęstučio Balašaičio ir Viešvilės gamtinio rezervato įsiplieskė 2016 metais. Tuomet lapkritį atlikę neplaninį patikrinimą Viešvilės rezervato darbuotojai nustatė, kad dirbant žemę buvo pažeista Šešuvies upės pakrantės apsaugos juosta. Paprastai tariant, laukus ūkininkas, rezervato direkcijos nuomone, suarė per arti upės. Už tai Kęstučiui Balašaičiui buvo skirta 225 eurų bauda.

Tokį gamtos prižiūrėtojų verdiktą politikas apskundė teismui. Pirmosios instancijos – Tauragės apylinkės teismas 2017 metais K.Balašaičiui buvo nepalankus, paliko galioti Viešvilės rezervato direkcijos skirtą baudą. Tokį patį sprendimą 2018-aisiais priėmė ir Klaipėdos apygardos teismas.

Kęstutis Balašaitis. Mortos Mikutytės nuotrauka

Kad įrodytų savo nekaltumą, tarybos narys pasisamdė matininką, kuris, atlikęs geodezinius matavimus, nustatė minimalią pakrantės apsaugos juostą – vos 10 metrų. Pagal jo pateiktus duomenis tarybos narys ūkininkaudamas nepažeidė apsauginių juostų ir baudos mokėti neprivalo. Tuo remdamasis K.Balašaitis 2019 metais kreipėsi į Viešvilės rezervato direkciją reikalaudamas atnaujinti administracinio nusižengimo bylą – rezervatas tą padaryti atsisakė, todėl K.Balašaitis ir vėl kreipėsi į Tauragės apylinkės teismą. Kilo abejonių dėl atliktų žemės matavimų teisingumo, net buvo iškelta baudžiamoji byla ir pradėtas ikiteisminis tyrimas – įtarta, kad politiko pasamdytas matininkas klastojo dokumentus. Tačiau vėliau tyrimas nutrauktas.

Nors Tauragės apylinkės teismas nusprendė, kad pakanka priežasčių bylai atnaujinti, tam 2020 metais paprieštaravo Klaipėdos apygardos teismas. Galiausiai politikas kreipėsi į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą, kuris konstatavo – byla po atliktų kadastrinių matavimų turi būti atnaujinta – būtina iš naujo aiškintis, ar K.Balašaičiui skirta bauda teisėta.

Atnaujintą bylą nagrinėti perduota tai pačiai baudą skyrusiai Viešvilės rezervato direkcijai, kuri konstatavo, kad nuo įvykdyto nusižengimo praėjo dveji metai, todėl administracinė teisena nebegalima. Sprendimu nepatenkintas K.Balašaitis ir vėl kreipėsi į teismą.

2021 metų pabaigoje Tauragės apylinkės teismas paskelbė nutarimą, kuriuo K.Balašaičio skundą tenkino, panaikino ankstesnius Viešvilės rezervato direkcijos nutarimus ir priteisė ūkininkaujančiam tarybos nariui įspūdingas bylinėjimosi išlaidas – 12 369 Eur. Šį nutarimą apskundė Viešvilės gamtinio rezervato direkcija.

Viešvilės rezervato direkcijos skundą nagrinėjęs Klaipėdos apygardos teismas gilinosi ir į milžiniškas bylinėjimosi išlaidas. Konstatuota, kad apylinkės teismas nevertino nei tokio dydžio išlaidų būtinumo, nei pagrįstumo. Klaipėdos apygardos teismas konstatavo, kad 12 tūkst. eurų bylinėjimosi išlaidos neproporcingai didelės skirtai 225 eurų baudai, o samdydamas du advokatus K.Balašaitis turėjo suvokti riziką, jog teismas neprivalo priteisti visų bylinėjimosi išlaidų. Todėl nuspręsta jam iš valstybės priteisti mažiau – 7700 eurų. Galutinai ir neskundžiamai pripažinta, kad K.Balašaitis jokio administracinio nusižengimo nepadarė.

Kartu su šeimos nariais apie 1000 ha žemės valdantis K.Balašaitis, paklaustas, kodėl tiek daug pastangų įdėjo bylinėdamasis dėl tokios nedidelės baudos, patikino, kad šiuo atveju jam buvo svarbiau ne pinigai, o teisybės įrodymas. Pasak jo, ne vieno ūkininko žemės, juo labiau tų, kurie valdo didesnius plotus, prieina prie vandens telkinių, o aiškios tvarkos, kur ir kaip galima žemę dirbti, valstybėje nėra.

– Turėjau įrodyti, kad esu teisus. Žinoma, visa tai absurdiška – bylinėtis teko šešerius metus, kiek pinigų išleisti teko, kad įrodyčiau teisybę, kiek tai valstybei ir man kainavo. Kiek specialistų turėjo dirbti vietoj to, kad laiku būtų nustatyta tinkama tvarka ir apie tai informuojami ūkininkai, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo ūkininkaujantis politikas.

Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato specialistas Saulius Bartminas, dalyvavęs šiame bylinėjimosi procese, „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad, jo žiniomis, pinigai K.Balašaičiui jau grąžinti, o netrukus įsigalios nauja daug paprastesnė pakrančių apsaugos juostų tvarka. Pašnekovo žiniomis, tokiam tvarkos pakeitimui galėjo įtakos turėti ir pastaroji byla.

– Kiek žinau, tvarkos pakeitimas įsigalios nuo Naujųjų metų. Pakrančių apsaugos juosta bus 30 metrų ir bus skaičiuojama nuo vandens sąlyčio su krantu linijos. Iki šiol skaičiuojama gan sudėtingai – nuo šlaito, atsižvelgiant į krantų nuokrypio kampus, – sakė S.Bartminas. – Tuo metu, kai bylinėjomės su K.Balašaičiu, tokių bylų nebuvo, nes kiti ūkininkai sutikdavo, kad pažeidė apsaugos juostas, ir sumokėdavo baudas. Panašių atvejų buvo ne vienas.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Komentarų: 1

Palikite komentarą