Nutirpus sniegui ir pradėjus aplinkos tvarkymo darbus, daug kas neatsispiria pagundai deginti ne tik per žiemą nulūžusias ar tik ką nugenėtas šakas, bet ir padega nenušienautą žolę. Ketinantiems tą daryti – pareigūnų perspėjimas. Už sausos žolės deginimą gresia administracinė bauda nuo 30 iki 350 eurų ir dar teks atlyginti padarytą žalą gamtai.
Kasmet deginant nenušienautą žolę nukenčia ir patys žmonės ar jų turtas. Padegus sausą pievą liepsna greitai plinta ir gali persimesti į ūkinius pastatus ar net gyvenamuosius namus. Lietuvos ugniagesiai kasmet sulaukia per 4500 iškvietimų gesinti degančios žolės.
Anksčiau buvo manoma, jog degintos žolės pelenai patręšia dirvą. Mokslininkai įrodė, kad net vienkartinis išdeginimas dirvos derlingumą sumažina 5–8 procentais. Deginant žolę pažeidžiamas paviršinis humuso sluoksnis, žūsta augalai, jų sėklos, sudygusių sėklų daigai, pradedančių kaltis vertingų augalų ūgliai, vabzdžiai, driežai, ežiai, zuikiai, perintys paukščiai, jų jaunikliai. Deganti pieva išskiria nuodingas dujas ir įvairias sveikatai kenksmingas kietąsias daleles, kurių sudėtyje yra suodžių, dervų, nesudegusių medžiagų bei neorganinių atliekų, kurios tiesiogiai kenkia žmogaus sveikatai.
Jei nėra galimybės kompostuoti, sugrėbtą sausą žolę, nendres, nukritusius lapus, šiaudus deginti galima ne arčiau kaip 30 metrų nuo statinių, deginant turi būti nuolat prižiūrintis žmogus, o baigus darbus, smilkstančią ugniavietę privaloma užgesinti vandeniu ar smėliu.
Galiojantys draudimai
Draudžiama sugrėbtus augalus deginti ypač karštomis dienomis, draudžiama juos deginti
miške, aukštapelkėse, durpingose vietose ar vietovėse, esančiose arčiau kaip 50 metrų nuo miško. Be atskiro leidimo draudžiama tokius laužus kurta ir miestuose ar miesteliuose.
Jei planuojama deginti sausų augalų krūva didelė, ne vėliau kaip prieš 1 valandą telefonu privaloma pranešti artimiausiam Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos padaliniui.
Būkite sąmoningi
Pastebėję degančią žolę, nepraeikite pro šalį. Jei gaisravietė nedidelė, užgesinkite patys, nelaukdami kol liepsna išplis į didesnį plotą. Liepsną galima užtrypti kojomis ar užgesinti medžių šaka. Jei liepsnojantis plotas didelis – nedelsiant kvieskite gelbėtojus.