fbpx

Teismas nusprendė: dalis Mociškių palivarko statinių neteisėti

Dalintis:

Teismo salėje virė kova dėl Mociškių palivarko teritorijoje esančių pastatų: Valstybinių miškų urėdija siekė įrodyti, kad žinomos kaimo turizmo sodybos savininkė Marijona Stonienė ir jos sūnus Sigitas Stonys neteisėtai urėdijos valdose pastatė pirtį, stoginę, rūsį ir tualetą. Tauragės apylinkės teismo sprendimas sodybos savininkams nepalankus. Sodybos savininkai tikina, skundžiami pastatai buvo statyti bene prieš 100 ir keliasdešimt metų ir svarsto, ar teismo sprendimą skųsti.

Įtarė, kad pastatė vėliau

Tauragės apylinkės teismo priimtame sprendime dėstoma, kad Valstybinių miškų urėdijos direktorius 2020-ųjų spalio 5-ąją pasirašė įsakymą, kuriuo nurodė atlikti patikrinimus. Siekta išsiaiškinti, ar teisėtai naudojami miškų ūkio paskirties žemės sklypai, priklausantys urėdijai. Patikrinimo metu nustatyta, kad Marijonai Stonienei patikėjimo teise perleistame sklype galimai buvo vykdytos neteisėtos statybos ir be leidimų išdygo rūsys, stoginė, pirtis bei tualetas. Po tokių radybų urėdijos atstovai kreipėsi į teismą su prašymu pripažinti statybas neteisėtomis ir reikalaudami, kad sodybos savininkai neteisėtus statinius nugriautų.

Valstybinių miškų urėdija teisme įrodinėjo, kad iš tiesų minimi pastatai, stovintys Pagėgių savivaldybėje, pastatyti neseniai ir neteisėtai, mat sodybą moteris valdanti tik nuo 2007-ųjų ir iš palydovo nuotraukų, darytų skirtingais metais, matyti, kad 2005–2006 metais urėdijai priklausantis sklypas buvo apžėlęs žole, natūraliai išaugusiais medžiais. 2009–2010 metų nuotraukose matyti sutvarkytas sklypas, išpjauta dalis medžių, atsiradęs kelias ir vandens telkinys, o 2013-ųjų nuotraukoje jau matyti ir automobilių stovėjimo aikštelė, išplatintas kelias, vandens telkinys. Teismo sprendime nurodoma, kad nuotraukoje matomi pastatai ir tapo ginčo objektu.

Teigė, kad naujų statinių nestatė

Statinių kadastrinėje byloje, kurią pateikė Registrų centras, nurodoma, kad rūsys statytas dar 1920 metais, pirtis ir tualetas – 1980 metais, o stoginė – 1988 metais. Tačiau teismas atkreipė dėmesį į tai, kad iki 2018-ųjų Registrų centras neturėjo jokių duomenų apie minimą vietą.

Teismui M.Stonienė vasario 1-ąją pateikė priešieškinį, kuriuo prašė urėdijos ieškinį atmesti, įpareigoti urėdiją kreiptis į Valstybinę miškų tarnybą dėl klaidų ištaisymo ir inicijuoti žemės sklypo paskirties keitimą. Teismui pateiktame priešieškinyje taip pat nurodoma, kad 2007-aisiais darytoje topografinėje nuotraukoje matyti viso sklypo ribos, kuriame yra ir tvenkinys, ir gyvenamasis namas su 9 papildomais pastatais. Dokumente teismui tvirtinama, kad naujų pastatų valstybinėje žemėje nebuvo pastatyta, tik suremontuoti senieji, mat nupirkus sodybą ji buvusi apleista.

Teismo akiratyje – garsi sodyba

Marijonai Stonienei teisme atstovavęs jos sūnus Sigitas Stonys „Tauragės kurjeriui“ patvirtino, kad teismo salėje nagrinėtas ginčas susijęs su jo valdoma garsia kaimo turizmo sodyba – Mociškių palivarku, esančiu Pagėgių savivaldybėje. Verslininkas tvirtino esąs nustebintas teismo sprendimo, mat juo pripažinta, kad iš tiesų dalis palivarko statinių neteisėtai išdygę ant urėdijos žemės.

– Sodyba mano mamos, aš jai teisme atstovavau. Teismo sprendimas mums nepalankus ir net sveiku protu nesuvokiamas. Rūsys statytas 1920 metais. Bet ieškovas sugebėjo pateikti teismui, kad tai 2008 metais statyti statiniai, – tikino S.Stonys.

Pašnekovas buvo atviras – dar 2007 metais perkant sodybą nebuvo įsitikinta, kam priklauso žemė. Tik vėliau paaiškėjo, kad dalis sodybos pastatų iš tiesų stovi ant valstybinės žemės, kuri vėliau priskirta urėdijai.

– Įvyko neapsižiūrėjimas. Tik vėliau atliekant matavimus mums pasakė, kad dalis pastatų yra ne namų valdos žemėje. Mes kreipėmės, kad šią teritoriją išimtų iš miškų schemos ir tada galėtume ją teisėtai valdyti – įsigyti ar išsinuomoti. Bet taip gavosi, kad urėdija kreipėsi į teismą, atseit pastatai atsirado jau po 2008 metų. Teismas neišgirdo nei buvusio šeimininko žmonos, nei jo sūnaus liudijimų, nei artimiausio kaimyno. Visi aplinkiniai gyventojai pasakytų tą patį, – tvirtino S.Stonys. – Kito žodžio nerandu – įvyko nacionalizacija. Kai tik sužinojom, kad pastatai ne mūsų žemėje, iškart juos registravome. Paprastam žmogui sunku kovoti, nežinau, kaip dabar bus.

Tauragės apylinkės teismo sprendimas negailestingas – stoginės, rūsio, pirties ir tualeto pastatai pripažinti pastatyti neteisėtai. Vadovaujantis teismo sprendimu, sodybos šeimininkai turėtų ne tik savo lėšomis nugriauti pastatus, bet ir sutvarkyti statybvietę bei atlyginti Valstybinių miškų urėdijai 75 eurus bylinėjimosi išlaidų.

– Kas dar gali įrodyti, kada tie pastatai statyti, jei ne sodyboje anksčiau gyvenę žmonės ir aplinkiniai kaimynai? – svarstė S.Stonys.

Paklaustas, ar skųs teismo sprendimą, patikino, kad dar tarsis su teisininkais.

Dalintis:

About Author

Morta Mikutytė

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą