Praėjusios didžiosios metų šventės vaiko teisių apsaugos specialistams nebuvo ramios – dėl šventinių dienų gerokai pailgėję savaitgaliai skatino konfliktus, neramumus, alkoholio vartojimą. Naujųjų metų naktį iš nesaugios aplinkos Tauragės rajone paimti 5 vaikai.
Vaiko teisių apsaugos specialistai atviri – lyginant 2019-ųjų šventinį laikotarpį su 2020 metų šventėmis, akivaizdu, kad vaiko teisių apsaugos pažeidimų daugėja. Kaip sako Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Birutė Sragauskienė, priežastys gana aiškios.
– Tai tėvų alkoholio vartojimas ir dėl to kylantys šeimyniniai konfliktai, skyrium gyvenančių tėvų nesutarimas dėl bendravimo su vaiku ar vaikais tvarkos. Pažeidimams įtakos galėjo turėti tai, kad buvo daug šventinių dienų, pereinančių į savaitgalius, taip pat ilgalaikis žmonių užsidarymas namuose ir švenčių sutikimas juose, – sakė B.Sragauskienė.
Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja patikino, kad ir sugriežtinto karantino metu į iškvietimus reaguojama. Gavę pranešimą, tarnybos darbuotojai vyksta į šeimas. Prieš vykstant stengiamasi išsiaiškinti, ar namuose yra jaučiančių koronavirusui būdingus simptomus žmonių, naudojamos visos būtinos asmens apsaugos priemonės. Į iškvietimus reaguojama visą parą. Į iš policijos pareigūnų gautus iškvietimus budintys specialistai išskuba nedelsdami – jų atvykimas privalomas per valandą.
– Per praėjusias Kalėdas Tauragės rajone buvo ganėtinai ramu – sulaukta tik trijų iškvietimų per dvi dienas. Naujųjų metų naktį ir savaitgalį po jos (gruodžio 31 – sausio 3 d.) visoje Tauragės apskrityje gauti 24 pranešimai apie galimai pažeidžiamas vaiko teises, iš kurių 8 – Tauragės rajone. Per tą laikotarpį iš nesaugios aplinkos Tauragės rajone paimti 5 vaikai, – sakė B.Sragauskienė.
Šįkart budinčių globėjų pagalbos neprireikė. Visi penki vaikai buvo perduoti artimiesiems, su kuriais juos sieja artimas emocinis ryšys.
Specialistė atvira, dažniausiai vaiko teisės pažeidžiamos dėl alkoholio vartojimo, konfliktų ir smurto artimoje aplinkoje. Jei problemos šeimoje kyla dėl alkoholio vartojimo, tėvams (ar įstatyminiams vaiko atstovams) išsiblaivius, su jais bendrauja specialistai. Išsiaiškinus aplinkybes, analizuojama, ar toliau šeimai pavyks užtikrinti vaikų teises, priežiūrą ir saugumą.
– Dėl karantino, nuolatinio buvimo kartu šeimoje, alkoholio vartojimo būtų galima išskirti konfliktus, kurių pastaruoju metu padaugėjo. Pavyzdžiui, būna atvejų, kai ateina sugyventinis, barškina į duris, langus, nori kažkokių daiktų pasiimti. Arba būna, kad kažkuriai pusei valgis neskanus, susipyksta dėl išsakytų žodžių, kyla konfliktas, pradedama smurtauti. Tokiais atvejais dažnai, kol atvyksta policijos pareigūnai ar vaiko teisių gynėjai, vaiko tėvai ar sugyventiniai jau būna susitaikę, gailisi. Pastaruoju metu pastebėjome daugiau greitų, neapgalvotų suaugusiųjų sprendimų – išsikviesti policiją svarbiausia, o kai kartu pamato ir vaiko teisių apsaugos specialistus, susimąsto, išsigąsta, – apie pastarojo laikotarpio problemas pasakojo B.Sragauskienė.
Specialistė taip pat atskleidė, kad į pareigūnus dažniausiai kreipiasi viena šeimoje konfliktuojančių pusių. Rečiau – kaimynai, girdintys triukšmą.