Liko mažiau nei pusantrų metų, kai daugiabučių virtuvėse nebegalės būti naudojami buitinių dujų balionai. Dauguma tauragiškių turės atsisakyti dujinių viryklių ir įsigyti elektrines, nes Tauragėje nėra galimybės naudotis centralizuotai tiekiamomis suskystintomis dujomis. Pasirinkimo galimybę turi tik septynių Tarailių daugiabučių gyventojai.
Viena tvarka veja kitą
Nuo šių metų įsigaliojo griežtesnė suskystintų naftos dujų balionų naudojimo tvarka: energetikos ministro dar 2016-ųjų spalį priimtu įsakymu nuo 2020 m. sausio 1 dienos nebepildomi dujų balionai, neturintys apsauginių vožtuvų. Gyventojams apsauginis įtaisas atsiėjo ne mažiau nei 10 eurų. Tačiau net ir juos įsigiję daugiabučių gyventojai nuo 2022 metų lapkričio 30 dienos dujų balionų vis tiek nebegalės naudoti.
Pagal Energetikos ministerijos parengtą veiksmų planą nuo 2022 metų pabaigos trijų ir daugiau aukštų daugiabučiuose turės nebelikti dujų balionų. Skelbiama, kad tokie reikalavimai įvesti siekiant užtikrinti gyventojų saugumą, įvertinus pavojų, kurį kelia nesaugiai daugiabučiuose namuose naudojami dujų balionai.
Vyriausybė iš biudžeto lėšų dujų balionų keitimui į elektros energiją ar gamtines dujas šiemet skyrė 15 mln. eurų. Norintieji pasinaudoti valstybės teikiama negrąžinama parama ir gauti ją dar šiemet reikiamus dokumentus privalės pateikti iki spalio 1 dienos, o darbus atlikti iki gruodžio 1-osios.
Tauragės rajono savivaldybė paskelbė, kad paraiškas kompensacijai gauti turės teikti namo administratorius, bendrija ar kita daugiabučio ūkį prižiūrinti įmonė.
Daugiabutis namas, kuriame numatoma vykdyti projektą, turi būti įtrauktas į Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos viešai skelbiamą daugiabučių namų, kuriuose maistui ruošti naudojami dujų balionai, sąrašą. Sąrašas paskelbtas ir savivaldybės interneto svetainėje.
Išsiuntė balsavimo biuletenius
Beveik 150 daugiabučių Tauragės mieste ir dar keliasdešimt namų Tauragės dvare bei kaimiškose vietovėse (iš viso 4721 butą) administruojanti Tauragės butų ūkio bendrovė gyventojams išsiuntinėjo balsavimo biuletenius-anketas, kuriomis klausiama, ar bus reikalinga 200 eurų kompensacija jėgos kabeliui iki viryklės atvesti ir ar reikalinga 200 eurų kompensacija elektrinei viryklei įsigyti. Sumos įvardytos be pridėtinės vertės mokesčio (PVM).
Pasak Tauragės butų ūkio direktoriaus pavaduotojo Nedo Budgino, Tauragės butų ūkis organizuos ir įgyvendins namo vidaus elektros tinklo ir butų elektros instaliacijos pertvarkymą iki viryklės.
Gaunama valstybės subsidijos – įskaitant laiptinės ir buto tinklų rekonstrukcijai bei naujai viryklei įsigyti – suma sieks iki 600 eurų (be PVM).
Baiminasi išlaidų
„Tauragės kurjerio“ redakcija sulaukė daugiabučių gyventojų skambučių – žmonės piktinasi, kad bus priversti atsisakyti dujinių viryklių, kai kurie jas neseniai įsigijo, ir maistui gaminti naudoti elektrą, nors valstybė tam skirs vos kelių šimtų eurų vienkartines subsidijas.

„Tauragės kurjeris“ peržvelgė šalies buitinės technikos parduotuvių pasiūlymus internete. Naują elektrinę viryklę su elektrine orkaite galima įsigyti nuo 165 eurų. Daivos Žebelienės nuotrauka
– Duos po 200 eurų, o jei reikės iš savo kišenės pridėti, pensijos gali neužtekti. Norim likti prie dujų. Galų gale Tauragėje yra gamtinės dujos. Juk pieninė naudoja gamtines dujas, o mes, paprasti žmonės, negalime. Gaminti elektrine virykle brangiau, – širdo Gedimino g. 33 namo gyventoja.
Šį namą administruojančio Tauragės butų ūkio atstovas N.Budginas patikino, kad Tauragės miesto daugiabučiuose nebeliko dujų įvadų, kuriais būtų galima tiekti gamtines dujas, jie jau seniai pačių gyventojų panaikinti. Pasak N.Budgino, elektros įvadų sustiprinimo ir butų elektros instaliacijos iki viryklių pertvarkymo darbams atlikti bus skelbiamas konkursas. Kol kas šių darbų kaina nežinoma ir nebandoma spėlioti, kiek patiems gyventojams reikės prisidėti.
Tauragės butų ūkis gyventojams išsiųstas anketas surinks po rugpjūčio 19-osios. Šiandien neaišku, ar žmonės aktyviai jas pildo, tačiau N.Budginas sako, kad gyventojai aktyviai kreipiasi į bendrovės administraciją informacijos, sulaukiama ir pasipiktinusių gyventojų priekaištų.
Pasirinkimą turi tik 7
Tauragės rajono savivaldybės Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Edita Jonikaitienė informavo, kad Tauragėje tik Tarailių mikrorajonas turi suskystintų dujų rezervuarą, kuriuo naudojasi 80 abonentų. Suskystintų dujų rezervuaru Tarailiuose gali naudotis septyni daugiabučiai, tačiau kol kas juose taip pat naudojamasi ir dujų balionais, ir elektra.
– Taip, tik šių namų gyventojai vieninteliai Tauragėje gali rinktis, ar viryklėms naudoti centralizuotai tiekiamas suskystintas dujas ar elektrą, – patvirtino namų savininkų bendrijos „Remeks“ pirmininkas Albinas Stasiulis.
ESO skelbia, jog Lietuvos energetikos instituto mokslininkų atlikta studija parodė, kad 50 litrų balionuose parduodamų suskystintų naftos dujų kainos ir elektros kainos, kurią sumokėtume ruošdami maistą ant indukcinės viryklės, skirtumas yra minimalus. Elektra ruošti maistą esą vidutiniškai tik 0,90 Eur per mėnesį brangiau. Tačiau saugumo požiūriu nauda nepalyginamai didesnė, kartu tai gerokai patogiau – nereikia keisti dujų balionų ir juos eksploatuoti pagal nustatytus reikalavimus ir taip patirti papildomų išlaidų.