fbpx

Vaikas nori dirbti? Sulauksite tarnybų dėmesio

Dalintis:

Nors valstybė skelbia skatinanti jaunuolius integruotis į darbo rinką ir įgyti profesinių žinių, dirbti ir užsidirbti savo reikmėms sumanęs vaikas iki 14 metų apie tai gali tik pasvajoti. Įdarbinti paauglį net lengviems ir jo kompetenciją atitinkantiems darbams – griežtai draudžiama. Arši diskusija tarp tauragiškių užvirė dvylikametei socialiniame tinkle paskelbus, kad ieško darbo. Dėmesį į šeimą atkreipė ir Vaiko teisių tarnyba.

Svajoja apie naują telefoną

Praėjusią savaitę socialiniuose tinkluose pasklido tauragiškės dvylikametės skelbimas. Mergaitė prašo darbo. Vaikas sutinka prižiūrėti gyvūnus, ravėti daržus ar skinti uogas, kad tik už darbą gautų atlygį ir susitaupytų pinigų savo svajonei. Dauguma komentatorių mergaitei buvo negailestingi. Vieni šaipėsi iš vaiko norų, kiti dėl darbo ieškančios paauglės siūlė apklausti ir sugėdinti jos tėvus, treti bandė apginti mergaitę ir gyrė vaiką už supratimą, kad pinigai nekrenta iš dangaus ir norint susitaupyti reikia pasistengti. „Tauragės kurjeriui“ pavyko pakalbinti vienoje Tauragės mokykloje besimokančią mergaitę ir sužinoti tikrąją priežastį, kodėl ji ieško darbo.

– Man nebūdavo pinigai padėti ant lėkštutės, pagalvojau, kad reikia užsidirbti pačiai ir susirasti darbą. Aš nuo pat mažumės norėjau brangių daiktų. Sprendimas vienintelis – susitaupyti galiu tik dirbdama. Kol kas nesulaukiau jokių pasiūlymų, bet nenusiviliu, tikiuosi, kad atsiras žmonių, kurie pasiūlys man darbą, – kalbėjo tauragiškė.

Mergaitė prasitarė, kad apie savo sprendimą informavo tėvus. Pasak moksleivės, tėvai palaimino jos norą ir sako, kad vaikas turi suprasti, kaip sunkiai uždirbami pinigai.

– Net nelabai žinau, ką mokėčiau dirbti. Galėčiau prižiūrėti gyvūnus, skinti uogas. Suprantu, kad greitai pavargčiau, bet jokio kito lengvo darbo rasti nesitikiu, – sakė nepilnametė.

Tauragiškė dirbti norėtų bent 3–4 mėnesius ir tikisi susitaupyti 600 eurų.

– Aš galėčiau dirbti ir mokslo metų pradžioje, kai dar tik pradedama lengvais žingsneliais vėl taikytis prie įprasto mokymosi. Mano svajonė visuomet buvo nusipirkti telefoną. Todėl jei susitaupysiu, pirksiu „Iphone 8 Plus“, – savo svajonę įvardijo mergaitė.

Paklausta, ar dabar telefono neturi, ji prisipažino, kad naudojasi išmaniuoju, bet norėtų gerai fotografuojančio, turinčio visus paauglių naudojamus emocijų paveikslėlius.

– Žinau, kad vaikams iki 14 metų negalima dirbti, bet kitos išeities kaip ir nelabai yra, – konstatavo darbo ieškanti tauragiškė.

Mortos Mikutytės asociatyvi nuotrauka

Gali tik padėti

Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėją Birutė Sragauskienę toks nepilnametės noras suglumino. Specialistė pabrėžė, kad gyvenant Lietuvoje privalu laikytis šalies įstatymų ir jokių išimčių būti negali – vaikams dirbti neleidžiama.

– Manome, kad pirmiausia reikėtų išsiaiškinti visą situaciją. Gal vaikas tyčia įdėjo tokį skelbimą, gal vaikui namuose blogos sąlygos. Gal nėra tėvų, kurie privalo prižiūrėti, ką veikia nepilnametis socialinėje erdvėje. Ši situacija mane tikrai suneramino, – sakė B.Sragauskienė.

Po mergaitės skelbimu internete atsirado ir daugiau darbo ieškančių vaikų. Visi jie turi savo tikslus: naujas telefonas, kompiuteris, kišenpinigiai visiems mokslo metams.

– Jei 12 metų vaikas dirba namuose ir padeda tėvams, nematau jokio vaiko teisių pažeidimo. Kaip tik tai sveikintina ir tikrai tinkamas vaiko auklėjimas. Jis gali eiti kartu su mama į daržą ir ravėti, gali dirbti su tėčiu ir tai bus pagalba tėvams. Už tokią pagalbą tėvai gali atsidėkoti vaikui ar pinigais, ar kokiu norimu daiktu, ar paprasta padėka, bet dirbti pas svetimus žmones, gauti už atliktą darbą pinigų vaikas negali, – konstatavo vaiko teisių atstovė.

Pašnekovė patvirtino, kad pasitaiko situacijų, kai tokius ar panašius skelbimus socialinėje erdvėje nepilnamečiai įkelia tiesiog norėdami atkreipti į save dėmesį. Vėliau, kai pradedamas tyrimas, jie galisi, pažada socialinėje erdvėje elgtis atsakingiau.

– Į šią situaciją rimtai turime pažiūrėti ne tik mes. Atsakomybė krenta ir ant tėvų pečių, o jeigu tokių metų vaiką sugalvotų įdarbinti koks darbdavys, jam už tai grėstų atsakomybė. Net įdarbinant vaikus nuo 14 metų, privalu gauti tėvų sutikimą. Ir tokie atvejai labai griežtai kontroliuojami, – komentavo B.Sragauskienė ir pabrėžė, jog nepilnamečiams vasaros atostogos tam ir skirtos, kad per jas jie ilsėtųsi, kauptų jėgas naujiems mokslo metams, padėtų tėvams namuose.

Kada galima pradėti dirbti?

Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad nepilnamečiai gali pradėti dirbti nuo 14 metų, tačiau jiems taikomi apribojimai darbo pobūdžiui, darbo ir poilsio laikui, saugai ir sveikatai, taip pat darbo sutarties sudarymui. Darbdavys norėdamas įdarbinti vaiką turi raštu informuoti vaiko tėvus apie vaikui galinčią kilti profesinę riziką, jo saugos ir sveikatos apsaugos priemones, gauti vieno tėvų raštišką sutikimą, o mokslo metų laikotarpiu – ir raštišką mokyklos, kurioje vaikas mokosi, sutikimą. Vadovaujantis šalyje galiojančiais įstatymais, vaikai ir paaugliai gali dirbti ne visus ir ne bet kokius darbus. Iki pilnametystės draudžiama dirbti darbus, susijusius su organinių dažų, kuriais dažomas medis, popierius ir oda, gamyba, negalima dirbti, jei aplinkoje yra suodžių, dervų, deguto, dūmų ar dulkių, draudžiama dirbti prie metalo lydinių, medienos dulkių, gaminti fejeverkus ar alkoholį. Nors dauguma vaikų socialinėje erdvėje siūlosi už pinigus prižiūrėti gyvūnus, Darbo inspekcija nurodo, kad nepilnamečiams draudžiama dirbti su plėšriaisiais ar nuodingais gyvūnais, negalima vaikų leisti į skerdyklas ir statybas, prie elektros darbų. Nepilnamečius draudžiama įdarbinti ir įmonėse, kuriose atlygis mokamas pagal pasiektus kiekybinius rezultatus.

Ne mokslo metų laiku vaikas gali dirbti iki 6 val. per dieną ir 30 val. per savaitę (mokslo metais – iki 2 val. per dieną ir iki 12 val. per savaitę). Paaugliams ne mokslo metų laiku darbo laikas gali būti pailgintas iki 8 val. per dieną ir 40 val. per savaitę. Vaikams draudžiama dirbti nuo 20 iki 6 valandos. Be to, vaikams turi būti užtikrintas nepertraukiamas 14 kalendorinių dienų poilsis per mokinių vasaros atostogas.
Darbdaviai taip pat turėtų žinoti, kad negali skirti nepilnamečiams pasyvaus budėjimo darbe ar namuose, viršvalandinio ir naktinio darbo.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą