Vandens telkinių nuomos sutartis prasitęsė ne visi

Dalintis:

Šią vasarą privatiems asmenims Tauragės rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, baigėsi vandens telkinių nuomos sutartys, sudarytos dešimtmečiui. Jas buvo galima pratęsti, tačiau ne visi panoro pasinaudoti šia galimybe. Naujų nuomininkų bus ieškoma aukcionuose. Kol nuomos sutartys atnaujinamos, žvejoti galima turint žvejo mėgėjo bilietą.

Lietuvoje dešimčiai metų išnuomoti vandens telkinius pradėta 2013 metais. Iš viso šalyje buvo išnuomota per 800 telkinių. Didžioji dauguma sutarčių jau baigė galioti, o 149 sutartys baigsis iki šių metų pabaigos. Jas sudarę privatūs asmenys galėjo organizuoti mėgėjų žvejybą, tačiau privalėjo rūpintis išsinuomotu vandens telkiniu, jį įžuvinti, organizuoti žuvų išteklių mokslinius tyrimus ir mokėti nuomos mokestį.

Pratęsti Balskų, Meižių ir Batakių tvenkinių nuomos sutartis buvo suskubta, tačiau Draudenių ežerui ir Lomių tvenkiniui kitų nuomininkų bus ieškoma aukcionuose. Pasak Nacionalinės žemės tarnybos Tauragės ir Pagėgių skyriaus vedėjo Ričardo Ažnos, kas aukcione pasiūlys didžiausią nuomos kainą, tas ir laimės. Tauragės rajone daug išnuomotų mažų tvenkinukų, tokių, kaip prie Kunigiškių ar Pilsūdų kaimų. Visi, kurie liko be nuomininkų, pateks į aukcioną.

– Leidimai išdavinėjami, jie pratęsti ne visiems. Balskų tvenkinys labiausiai įdomus žvejams. Jo, Meižių ir Batakių tvenkinių nuoma bus pratęsta Tauragės medžiotojų ir žvejų draugijai. Dabar derinamas priemonių planas su Aplinkos apsaugos agentūra, mes parašome leidimą, o agentūra įregistruoja. Draudenių nuomos sutartis nutraukta, tikimės jį paruošti aukcionui rugsėjo pabaigoje. Ežero nuomininkai labai norėjo pratęsti sutartį, bet pagal taisykles privalu atlikti žuvų išteklių tyrimus. Jie to nepadarė, todėl yra esminė prielaida sutarties nebepratęsti, – kalbėjo skyriaus vedėjas.

Tauragės ir Pagėgių skyriaus vyriausioji specialistė Indrė Petrauskaitė informavo, kad išduotas leidimas naudoti žvejybos plotą nebegalioja ir Taurų tvenkiniui, esančiam ant Katinupio upės. Jam išnuomoti taip pat planuojama organizuoti aukcioną. Tauragės rajone yra vandens telkinių, kurie neišnuomojami: Skaudvilės (24,1 ha), Tauragės (24,4 ha), Baltrušaičių (4,9 ha), Lėliškės (3,37 ha), Dargaičių (15,1 ha) tvenkiniai, Buveinių ežeras (Ežeraitis 5,6 ha) ir Glitis (19,1 ha).

Draudenių ežerą mėgsta ne tik poilsiautojai, bet ir žvejai, pagaunantys ten net iki 15 kg svorio šamų. Rimvydas Pakalniškis pasakojo, kad nuomos sutarties nepratęsė, nes gautos lėšos už žvejų mėgėjų leidimus nepadengdavo ežero priežiūros išlaidų. Pasak jo, sudėtinga ir tai, kad išsinuomoję vandens telkinį nuomininkai negali tikrinti žvejų, nei akto surašyti, nes nėra aplinkos apsaugos darbuotojai. R.Pakalniškio teigimu, kaskart skambinti 112 ir kviesti pareigūnus patikrinti žvejus – ne išeitis. Leidimas žvejui dviem paroms kainuoja 1,40 Eur, o metams – 14 Eur.

– Ekonomiškai neapsimoka. Leidimo mėgėjiškai žūklei kaina labai maža. Kiek mes surenkame, už tuos pinigus mums neužtenka įžuvinimui. Čia tik vargas. Jau kelinti metai grynas nuostolis, tai nutarėm nevargti. Jei iš to vienas žmogus negali nei išgyventi, nei duonos nusipirkti, tai nėra dėl ko vargti. Balskų tvenkinys 2–3 kartus didesnis, ten gal penkiskart žvejų daugiau, tai gal ten kažkoks pliusas yra. Pagal tvarką norintis išsinuomoti turi valdyti žemę prie Draudenių ežero, todėl ne bet kuris galės. Mes neturime jokių pretenzijų, kas nori, tegul ten eina, – atviravo vyras.

Tauragės medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Kęstutis Balašaitis ne kartą pasakojo, kad nauda iš vandens telkinių nuomos menka. Kasmet už nuomą draugija sumoka 306 Eur, pernai patyrė beveik 300 Eur nuostolį, nes už įžuvinimą sumokėjo 2006 Eur. Šiemet žuvų išteklių tyrimas kainavo 1500 Eur, todėl ir šie metai bus nuostolingi. Draugijos pirmininkas teigė, jog stengiasi išlaikyti vandens telkinius vien todėl, kad draugijoje yra ne tik medžiotojų, bei ir žvejų. Jis tikisi, kad ateityje pavyks nuostolių išvengti.

Pasak Aplinkos ministerijos specialistų, jei vandens telkinio nerandate prie išnuomotų vandens telkinių Aplinkosaugos leidimų informacinėje sistemoje ALIS, tai reiškia, kad jis šiuo metu neišnuomotas ir jame leidžiama žvejoti turint žvejo mėgėjo bilietą, kuris galioja visuose neišnuomotuose vandens telkiniuose. Kai tik vandens telkiniai bus išnuomoti, jie bus rodomi ALIS sistemoje. Todėl prieš žvejybą reikia pasitikrinti vandens telkinio statusą.

 

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą