Prisimenate ne vienerius metus virusią diskusiją, kad Bažnyčių gatvę Tauragėje reikėtų paversti pėsčių alėja? Ši idėja niekur nedingo, Saugaus eismo komisija ir vėl ją gvildeno. Tačiau savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė patikino, kad neišdiskutavus apie Bažnyčių gatvės pertvarką su gyventojais ir vietos verslininkais jokių pakeitimų nebus. Kol kas šioje gatvėje planuojama keisti tik automobilių parkavimo tvarką.
Gatvė tapo parkavimo aikštele
Tauragės rajono savivaldybės mažojoje posėdžių salėje antrą kartą šią kadenciją rinkosi Saugaus eismo komisija. Svarstyti įvairūs tauragiškių prašymai, susiję su eismo saugumu. Vienas jų – savivaldybės administracijoje dirbančio ir Dacijonų kaimo bendruomenei vadovaujančio Mindaugo Piečios prašymas pasirūpinti saugumu Bažnyčių gatvėje – vyras prašo pakeisti automobilių parkavimo tvarką šioje gatvėje, kad nuo prekybos centro „Čia market“ iki pėsčiųjų perėjos ties SEB banku transporto priemonės būtų statomos tik lygiagrečiai šaligatvio.
Posėdyje dalyvavęs prašymo autorius M.Piečia vėliau „Tauragės kurjeriui“ pasakojo, kad per pėsčiųjų perėją ties SEB banku eina kone kasdien ir tai esą pavojinga dėl ypač arti prie perėjos statomų automobilių.
– Eidami link banko per perėją ir žiūrėdami į kairę pėstieji beveik nemato gatvės. Sankryža šioje vietoje pavojinga dar ir todėl, kad ten daug atvažiuojančių nuo Prezidento gatvės. Lygiagretų statymą siūlau tik kaip alternatyvą. Gal saugesnę perėją galima ir kitaip padaryti, – svarstė M.Piečia.
Bažnyčių gatvė jau tapo kone ištisine automobilių stovėjimo aikštele. Dieną atvykus dažniausiai nepavyks rasti laisvos vietos, o piko metu nepastabūs vairuotojai net užstato išvažiavimą iš „Senamiesčio apartamentų“ viešbučio, šiuo išvažiavimu naudojasi ir daugiabučio namo gyventojai. Menkai gelbsti ir neseniai suremontuota aikštelė prie vadinamojo „Sodros“ turgelio, kur vietų automobiliams nedaug, planuojant jų statymo vietas teko suplanuoti ir erdvius išvažiavimus iš aikštelėje esančių garažų. Neretai pilnai užstatyta ir banko aikštelė, daugiabučių namų kiemai.
Nėra būtinos saugumo zonos
Saugaus eismo komisija, vadovaujama savivaldybės administracijos direktorės Gintarės Rakauskienės, vienbalsiai sutiko, kad pėsčiųjų perėja Bažnyčių gatvėje nesaugi. Pagal Kelių eismo taisykles prie pėsčiųjų perėjos privaloma ne trumpesnė kaip 5 metrų saugumo zona, kurioje negali būti statomi automobiliai. Nors specialūs parkavimo borteliai bažnyčių gatvėje ir įrengti laikantis šio reikalavimo, jo ne visada laikosi vairuotojai – vos pamatę laisvą plotą netoli perėjos, ten ir palieka savo automobilį.
Vis dėlto svarstant šį klausimą, siūlymas statyti automobilius lygiagrečiai šaligatvio atmestas – vietos Bažnyčių gatvėje ir taip smarkiai trūksta. Iškelta idėja automobilių statymą prie pėsčiųjų perėjos riboti betoniniais vazonais ar išplečiant žaliąją zoną. Problemos sprendimas pavestas miesto seniūnijai.
– Po komisijos posėdžio seniūnijoje dar nesvarstėme šio klausimo sprendimo būdų. Bet tikrai pats matau, kad automobilius ten sustato labai per arti perėjos. Matyt, ardysim trinkeles arba statysim vazonus, – svarstė Tauragės miesto seniūnas Žilvinas Majus.
Seniūnas pastebėjo, kad didžiuosiuose miestuose tokių problemų begalės, kai kur jau seniausiai nebeaišku, kur žalioji zona, kur šaligatvis, mat automobiliai statomi visur.
– Kur problemą galima išspręsti paprastomis priemonėmis, ten stengiamės ir sprendžiam. Šiuo atveju manau, vazonus pastatysim ir nebebus kaip statyti automobilių per arti perėjos, – sakė pašnekovas.
Kol kas seniūnui tik sunku nuspręsti, kaip padaryti saugesnį išvažiavimą iš daugiabučio namo kiemo, esančio prie „Čia market“, mat ten esanti aikštelė ribojasi su privačiu sklypu.
Pėsčiųjų zonos kol kas nebus
Viena Saugaus eismo komisijos narė, svarstant Bažnyčių gatvės klausimą, priminė, kad anksčiau buvo planų šią gatvę paversti mažos taršos zona. Ji pasiūlė išdrįsti ir pagaliau imtis sprendimų. Tačiau didesnių svarstymų šis siūlymas nesulaukė.
– Kol kas nėra svarstoma Bažnyčių gatvę paversti mažos taršos zona. Pirma reikia diskutuoti su gyventojais, verslininkais. O mes to dar nedarėme – kartais įstatymai atsiranda neišdiskutuoti. Tokie sprendimai turi ateiti iš apačios, o ne būti nuleisti iš valdininkų. Visuomenei reikia subręsti tam. Šiuo metu tai nėra taip aktualu, – įsitikinusi Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė. – Tai labai graži gatvė, tik turime problemų su medžiais – reikia atidengti jų šaknis, nes dabar jos viską kilnoja. Bet apie jos uždarymą automobiliams kol kas nesvarstoma.
Interneto platybėse galima rasti aplinkos inžinerijos studentės Jovitos Jočinaitės parengtą studijų baigiamąjį darbą, kuriame suprojektuota Bažnyčių gatvės konversija į mažos taršos zoną. Vizija graži: susiaurinta važiuojamoji gatvės dalis, kuria važiuoti galėtų tik šios gatvės gyventojai ir verslą aptarnaujantis transportas, šaligatviai, dviračių takai, lietaus vandenį sugeriančios pievelės, žaliosios zonos, poilsio vietos su šachmatų stalais.
– Savivaldybė dažnai bendradarbiauja su universitetais. Tačiau tai nėra realus projektas, o tik baigiamasis studentės darbas, nes studentai nori dirbti su realiais dalykais. Ir viena jų būtent rinkosi Tauragės Bažnyčių gatvę. Kartais semiamės idėjų iš tokių projektų, – patikslino G.Rakauskienė.
Įstatymą pakeitė
2021 metų kovo 23-iąją Seime priimtas Alternatyviųjų degalų įstatymas. Juo numatyta, kad iki 2023 metų sausio 1-osios visos šalies savivaldybės privalo patvirtinti mažos taršos zonas. Tauragėje pasigirdo svarstymų mažos taršos zona pasirinkti Bažnyčių gatvę ir joje apriboti eismą automobiliais. Tačiau naujienų portalas 15min.lt pasidalijo agentūros BNS informacija, kad iki nurodyto termino mažos taršos zonų nepaskelbė nė viena savivaldybė.
Galiausiai įstatymas sušvelnintas. Šių metų kovo 23-iąją Seime nuspręsta, kad savivaldybių tarybos dėl mažos taršos zonų turės apsispręsti nė vėliau kaip iki 2025 metų sausio 1 dienos. Be to, tai privaloma ne visoms savivaldybėms. Įvardyta, kad šį įstatymo reikalavimą išpildyti privalės kurorto statusą ar daugiau nei 50 tūkst. gyventojų turintys miestai. Akivaizdu, kad Tauragė į šį sąrašą nepatenka, mat visame rajone bendras gyventojų skaičius nesiekia nė 40 tūkst. (lrvalstybe.lt portalo duomenimis), mieste – apie 20 tūkst. gyventojų.