Verslo tikslas: į darbą tik su skiepų pažymėjimu

Dalintis:

Kritiškai mažėjant norinčiųjų skiepytis nuo koronaviruso, šalies valdžia ir rajonų vadovai renčia mintį, kaip kuo greičiau pasiekti visuotinį imunitetą ir išvengti dabar jau pražūtingu vadinamo trečiojo karantino. Stambieji Tauragės rajono darbdaviai taip pat turėtų sunerimti, kai kuriose daugiau nei 100 darbuotojų turinčiose įmonėse skiepijimo procesas sustojo visai.

Latvijos pavyzdys

Praėjusią savaitę Latvijos vyriausybė nusprendė suteikti darbdaviams teisę atleisti darbuotojus, kurie iki šių metų rugsėjo 15 d. nebus gavę COVID-19 sertifikato. Privalomai pasiskiepyti būtų prašoma sveikatos apsaugos, socialinės globos ir švietimo įstaigų darbuotojų. Tačiau darbdaviai galėtų reikalauti pažymėjimo ir kitose įstaigose, kuriose darbuotojai turi didesnę riziką užkrėsti kitus. Darbdavys, remiantis įstatymo pataisomis, darbuotojui nepristačius pažymėjimo, turėtų teisę sustabdyti darbuotojo pareigų atlikimą, jį perkelti į kitas pareigas arba atleisti.

Lietuvos verslininkai kooperuojasi ir taip pat siūlo Vyriausybei suteikti jiems galimybę prašyti, kad darbuotojas, atvykęs į darbą, parodytų galimybių pasą arba skaitmeninį COVID-19 pažymėjimą. Darbdaviai tikisi taip sukontroliuoti galimą naują pandemijos bangą ir nepasiskiepijusius darbuotojus perskirstys dirbti į mažiau rizikos sukelsiančias vietas. Taip norima apsaugoti tuos darbuotojus, kurie skiepytis negali dėl sveikatos problemų.

Pedagogai skiepijasi noriai

Tauragės švietimo sistemoje dirba per 600 pedagogų ir švietimo darbuotojų. 60 procentų jų besibaigiant mokslo metams jau buvo paskiepyti pagal pilną skiepų programą, 20 proc. paskiepyti viena skiepo doze. Tauragės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas džiaugiasi, kad mokytojai vertina mokslo pažangą ir ja naudojasi.

Egidijus Šteimantas. Mortos Mikutytės nuotrauka

– Kai apklausėme mokyklų vadovus, paaiškėjo, kad rajone gal tik 5 švietimo specialistai yra kategoriškai nusistatę prieš skiepus. Dalis dar kol kas nesivakcinavusių švietimo sistemos darbuotojų yra persirgę, vis dar turi susiformavusį imunitetą ir skiepytis jiems dar neleidžiama. Kai po persirgimo praeis 180 dienų, tikiu, mokytojai skiepysis. Niekas nenori sirgti ir vėl. Labai optimistinėmis prognozėmis vadovaujantis, mokslo metus pasitiksime turėdami tik 5 procentus neskiepytų švietimo darbuotojų. Tiems specialistams skiepytis neleidžia šeimos gydytojai dėl galimų šalutinių reakcijų. Manau, kad būsime pasiruošę ir darbai vyks sklandžiai, – viliasi E.Šteimantas.

Trečiadienį nutekėjo Sveikatos apsaugos ministerijos turimi paskiepytųjų sąrašai. Pagal juos geriausiai tarp Tauragės švietimo įstaigų skiepijimo procesas vyksta Jovarų pagrindinėje mokykloje. Ten dirba 134 švietimo darbuotojai ir 103 jų jau vakcinuoti, dar 8 turi antikūnų ir bus skiepijami vėliau. Antroje vietoje – „Šaltinio“ progimnazija. Iš 100 darbuotojų paskiepyti 63, dar 21 turi susiformavusį imunitetą, nes koronavirusu persirgo. Trečioji vieta tenka Skaudvilės gimnazijai: iš 107 švietimo darbuotojų paskiepyti 70, dar 11 turi antikūnų.

Valdžia didžiausią dėmesį žada būtent švietimo įstaigoms. Tiek šalies prezidentas, tiek Vyriausybės vadovė tikina, kad trūks plyš, bet naujieji mokslo metai turi prasidėti klasėse. Pusantrų metų nuotoliniu būdu pamokas lankiusių vaikų žinios akivaizdžiai sumenkusios, nors metiniai pažymiai ir neblogi. Mokyklų vadovai su baime laukia naujųjų mokslo metų ne dėl pandemijos, o būtent dėl moksleivių mokymosi rezultatų. Kai kurios mokyklos jau ruošiasi papildomoms pamokoms. Jei paaiškės, kad mokinių žinios prastos, praėjusių metų bus kartojamas kursas.

„Mes ne paršiukai“

Viešojo maitinimo verslu užsiimanti Tauragės verslininkė Vidutė Lidžienė kategoriškai pasisako prieš priverstinį darbuotojų vakcinavimą. Jos valdomoje įmonėje dirba 20 žmonių. Verslininkė tikina niekada neklaususi, kiek jos pavaldinių pasiskiepijo, ir nežada to daryti.

– Aš nesiskiepijau ir pati. Neleidžia gydytojai. Skiepai yra asmeninis žmonių reikalas ir klausti neketinu. Nesinaudojome ir galimybių pasu. Darbai kaip vyko, taip ir vyksta. Skirstyti lankytojų į paskiepytus ir nepaskiepytus nežadu, – sakė V.Lidžienė.

Verslininkės teigimu, priverstinis darbuotojų vakcinavimas ar sankcijos nevakcinuotiems darbuotojams supriešintų visuomenę.

„Da feng“ vadovė Alma Marozienė. Asmeninio albumo nuotrauka

Keletui maitinimo įstaigų, viena jų – populiarus Tauragėje kinų maisto restoranas „Da feng“, vadovaujanti Alma Marozienė kol kas taip pat nepasiskiepijo. Moteris tikina, kad skiepytis neverčia ir savo darbuotojų.

– 30 procentų darbuotojų jau pasiskiepiję, bet tol, kol nebus priimti įstatymai, kurie reglamentuos, kad dirbti gali tik turintys skiepus, tol mes nei prašysime, nei liepsime darbuotojams skiepytis. Aš suprantu, kad planuodami atostogas skiepų neišvengsime, bet tai turi nuspręsti patys žmonės. Mes ne paršiukai fermoje, kuriuos ateina ir paskiepija vienu kartu, – sakė verslininkė.

Pandemijas suvaldė tik skiepai

Geriausiai skiepijimo procesas pavyko Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centre. Poliklinikoje dirba 173 specialistai, 140 jų jau paskiepyti. Dar 18 turi susiformavusį imunitetą. Oficialiais duomenimis, imuniteto koronavirusui poliklinikoje neturi 15 darbuotojų. Tikėtina, kad jiems skiepytis nepatariama dėl sveikatos problemų.

Tauragės ligoninėje skiepijimo duomenys taip pat neprasti. Iš 468 specialistų paskiepytas 301, o 110 turi antikūnų ir kol kas skiepytis jiems nereikia. Vakcinuotis atsisakė dėl sveikatos problemų ar įsitikinimų 57 darbuotojai.

Adakavo socialinių paslaugų namų direktorė Kristina Anulienė. Asmeninio albumo nuotrauka

77,91 procento Adakavo socialinių paslaugų namų darbuotojų taip pat turi susiformavusį imunitetą. 202 globotinius turinčių namų direktorė Kristina Anulienė informavo, kad skiepų atsisakė 2 gyventojai ir 5 darbuotojai. Nevakcinuoti specialistai pagal operacijų centro vadovo nurodymą kas savaitę atlieka koronaviruso testus.

– Mes buvome tapę karštuoju koronaviruso tašku. Vienu metu sirgo 70 namų gyventojų, dėl koronaviruso mirė 8 rizikos grupei priklausę žmonės. COVID-19 – tikrai baisi liga ir manau, kad ją suvaldyti galime tik skiepais. Esu už privalomą skiepijimą ir pritariu verslo atstovams, kurie siekia, kad į darbą eitų tik pasiskiepiję. Pažiūrėkite, visos pasaulį užklupusios pandemijos buvo suvaldytos tik skiepais, – sakė įstaigos vadovė.

Paskiepyti ir aktyviai socialinėje veikloje dalyvauja Lauksargių globos namų gyventojai.

Vadovo pavyzdys užkrečia

Dauguma Tauragės rajono savivaldybės administracijoje dirbančių specialistų taip pat pasiskiepijo. Iš 112 darbuotojų imunitetą turi 85.

Tauragės policijos komisariate iš 323 darbuotojų saugiau jaučiasi 232. Tiek yra paskiepytų ar imunitetą persirgus turinčių specialistų.

Savivaldybės valdomoje įmonėje „Tauragės vandenys“ dirba 109 darbuotojai ir 74 jau turi susiformavusį imunitetą. Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, tai geriausiai imunizuota rajono atsakomybėje esanti įmonė.

Tauragės šilumos tinklų vadovas Audrius Arcišauskas. Asmeninio albumo nuotrauka

Tauragės šilumos tinklų direktorius Audrius Arcišauskas skiepijosi vienas pirmųjų, savo pavyzdžiu norėdamas paskatinti darbuotojus. Pandemijos įkarštyje įmonėje sirgo beveik 20 procentų darbuotojų.

– Buvo laikas, kai darbe liko tik viena pamaina ir direktorius. Nors neprireikė, bet jau buvau pasiruošęs pakeisti sergančius specialistus. Nesu ponas, šakės ir „šiupelio“ nebijau, galiu dirbti visus darbus. Esame strateginė įmonė ir tikrai nenorėčiau, kad pasikartotų pernykštė situacija. Pats savo pavyzdžiu rodžiau, kad skiepytis reikėtų, panašu, kolegos mane suprato. Beveik 80 procentų jau paskiepyti, kiti kol kas skiepytis negali, nes dar turi daug antikūnų, – sakė A.Arcišauskas.

Paklaustas, ar pritaria verslininkų norui iš darbuotojų reikalauti skiepų, A.Arcišauskas prievartinio skiepijimo nepalaiko. Vadovo tikinimu, įsakymai ir paliepimai nenorintiems skiepytis nepadės, bet dar labiau juos užrūstins.

– Darbuotojai sąmoningi. Pandemija pakoregavo mūsų darbą. Tai, ką anksčiau darydavome tik vasarą, perkėlėme į pavasarį ir rudenį. O dabar einame į butus tikrinti ir keisti karšto vandens skaitiklių. Visi, kas lanko žmones, turi europinį skiepų pažymėjimą ir jį parodo gyventojams. Nenorime problemų, tauragiškiai vis dar įsiaudrinę, – sakė A.Arcišauskas.

Verslas snaudžia

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenys skelbia, kad daugiau nei 100 darbuotojų turinčiose Tauragės įmonėse prasčiausiai skiepijimo procesas vyksta UAB „GBY“. Iš 153 darbuotojų ten paskiepyti ar imunitetą persirgus turi 32 žmonės ir tai yra vos 19,61 procent visų įmonės darbuotojų. Ne ką geresnė situacija 146 darbuotojus turinčioje UAB „United transline“ – 31 paskiepytas. UAB „Ergesund Net“ iš 275 specialistų paskiepyti 66.

Geriausiai imunizuota privati bendrovė – AB „Modest“. Ten net keletą kartų epidemiologai pandemijos įkarščio metu fiksavo ligos židinius. Iš 194 darbuotojų susidariusį imunitetą po skiepų ar ligos jau turi 135.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą