Žurnalistų etikos inspektorius: „Tauragės kurjerio“ paskelbta žinia atitinka tikrovę

Dalintis:

Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba, atlikusi tyrimą, konstatavo, kad šių metų balandį publikuodama straipsnį „Graži paramos akcija – tik apgaulingas žaidimas?“ „Tauragės kurjerio“ redakcija nepažeidė nei Visuomenės informavimo įstatymo, nei Visuomenės informavimo etikos kodekso nuostatų. Tuometinio Tauragės „Lions“ klubo prezidento Lauryno Jaručio skundas pripažintas nepagrįstu.

Skaitytojams priminsime, kad šių metų balandį, pirmojo karantino metu, „Tauragės kurjeris“ publikavo straipsnį „Graži paramos akcija – tik apgaulingas žaidimas?“ Publikacijoje atskleidėme Tauragės ligoninės direktoriaus Liutauro Indriuškos abejones dėl tuo metu paskelbtos Tauragės „Lions“ klubo paramos akcijos plaučių ventiliavimo aparatui ligoninei nupirkti. Šios akcijos iniciatorius Laurynas Jarutis, prieš pat „Lions“ klubui ją paskelbiant, plaučių ventiliavimo aparatą ligoninei pasiūlė pirkti už 30 tūkst. Eur. Ligoninei prekės atsisakius, motyvuojant, kad siūloma įranga per brangi ir neatitinka ligoninės kriterijų, be to, ligoninei siūlomo aparato nereikia, o labiau reikėtų kitos medicinos aparatūros, „Lions“ klubas paskelbė pinigų rinkimo akciją, kad vis tiek Tauragės ligoninei nupirktų jai nereikalingą plaučių ventiliavimo aparatą, tik jau už 25 tūkst. Eur. Abejonėms, kad akcija gali būti neskaidri, iškilus į viešumą, dalis aukotojų pareikalavo grąžinti paaukotas lėšas, o Tauragės meras Dovydas Kaminskas paliko „Lions“ klubo gretas. Klubas planuotos sumos nesurinko ir aparato ligoninei nebepirko, suaukotas lėšas paskirstydamas kitoms organizacijoms.

„Lions“ klubo prezidentas, pasipiktinęs „Tauragės kurjerio“ paskelbta informacija, publikaciją apskundė Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai ir Visuomenės informavimo etikos komisijai. Tyrimai dėl pandemijos truko ilgai. Lapkričio 6-ąją Žurnalistų etikos tarnyba paskelbė verdiktą – „Tauragės kurjeris“ publikaciją parengė tinkamai, o „Lions“ klubo prezidentas pats savo veiksmais sukėlė pagrįstų abejonių, apie kurias visuomenė turėjo teisę žinoti. Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba nurodė, kad publikacijos paskelbimo metu L.Jarutis ėjo „Lions“ klubo prezidento pareigas, buvo viešas asmuo, todėl jo kritikos ribos yra platesnės nei neviešo asmens. Be to, žurnalistų etikos inspektoriaus teigimu, nagrinėjamu atveju detaliai atskleistos aplinkybės, kurios sudarė pagrindą abejoti paramos akcijos organizavimo skaidrumu ir nesavanaudiškumu. Nors L.Jarutis teigė, kad redakcija jam nesuteikė tinkamos teisės atsakyti į kritiką, žurnalistų etikos inspektorius konstatuoja ką kita – teisė atsakyti buvo suteikta tinkamai, juolab, kai pats L.Jarutis atsisakė kalbėtis su straipsnio autore, savo atsakymus į klausimus atsiųsdamas elektroniniu paštu, o vėliau nebeatsiliepęs nei į žurnalistės skambučius, nei į elektroninius laiškus. Be to, kaip pabrėžia inspektorius, L.Jarutis neginčija fakto, kad dar prieš paramos akciją Tauragės ligoninės direktoriui siūlė pirkti tokį plaučių ventiliavimo aparatą, kuriam vėliau buvo iš žmonių renkamos aukos. Šią informaciją patvirtino ir Tauragės meras D.Kaminskas. Žurnalistų etikos inspektoriaus teigimu, visuomenė visais atvejais turi teisėtą ir pagrįstą interesą žinoti, ar paramos akcijos metu lėšos renkamos ir panaudojamos skaidriai, nesiekiant asmeninių tikslų, o šiuo atveju „Tauragės kurjeris“, paskelbdamas ginčijamą informaciją ir įtarimus dėl lėšų panaudojimo galimai jau nupirktam aparatui, siekė teisėto tikslo – informuoti visuomenę viešo intereso klausimu ir iškelti galimus „Lions“ klubo prezidento veiklos trūkumus bei juos pašalinti. Žurnalistų etikos inspektoriaus teigimu, „Tauragės kurjerio“ redakcija sąžiningai siekė informuoti visuomenę jai rūpimais klausimais. Konstatuojama, kad „Tauragės kurjerio“ paskelbtos ginčijamos žinios atitiko tikrovę ir buvo reiškiamos etiškai. L.Jaručio garbės ir orumo pažeidimas nenustatytas.

Analogišką L.Jaručio skundą kiek anksčiau išnagrinėjo ir Visuomenės informavimo etikos komisija. Nors pastaroji nagrinėjamoje publikacijoje oficialių pažeidimų ir neįžvelgė, tačiau paskelbė nuomonę, kad „Tauragės kurjeris“ publikacija apie „Lions“ klubo akciją vis dėlto pažeidė 3 etikos kodekso straipsnius. Komisija pabrėžia, kad jos nuomonė teisinių pasekmių „Tauragės kurjeriui“ neturi. Tačiau šią komisijos nuomonę „Tauragės kurjeris“ apskundė teismui. Pastarosios komisijos narys yra ir tauragiškis Tauragės radijo vadovas Valdas Latoža, šiuo metu einantis Tauragės „Lions“ klubo prezidento pareigas. Tiesa, nuo „Tauragės kurjerio“ ir L.Jaručio ginčo svarstymo jis nusišalino.

Dalintis:

About Author

Ramunė Ramanauskienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą