Moksleiviai apie klimato kaitą: „Esame „slenkstinė“ karta – arba išgelbėsim, arba sužlugdysim“

Dalintis:

Klimato kaita apie save primena vis dažniau – kai kurios šalys kenčia nuo ekstremalių karščio bangų ir sausrų, kitur prasideda neįprastai gausūs lietūs ar kitokie meteorologiniai reiškiniai.

Tačiau visa tai nėra vien apie gamtą, nes pokyčiai veikia ir socialinę žmonių gerovę –atsinaujina jau seniai įveiktos ligos, didėjant oro užterštumui, ūmėja alergijos bei kvėpavimo takų sistemos sutrikimai, gyventojai darosi vis pažeidžiamesni, o ateityje vis daugiau jų bus priversti emigruoti.

Nepaisant šių tendencijų, džiugina tai, jog problemą suvokia ir itin aktyviai į kovą su klimato kaita įsitraukia jaunoji karta. „Klimato kaitos tema yra jautri. Esame slenkstinė karta – arba išgelbėsim, arba sužlugdysim gamtą“, – teigia gimnazistas Dominykas Vaškas, kuris kartu su savo mokyklos komanda iš Vilniaus Abraomo Kulviečio klasikinės gimnazijos pernai nugalėjo nacionaliniame aplinkosauginiame konkurse „Žalioji odisėja“.

Žalioji odisėja

Pastebi pokyčius kasdienybėje

Komandos kapitono Dominyko teigimu, daugelis jo bendraamžių nėra abejingi aplinkosaugai, į ekologiją žiūri atsakingai bei nori savo žiniomis ir pavyzdžiu dalintis su kitais – tai ir paskatino dalyvauti šiemet jau 8-tą kartą vyksiančiame aplinkosauginiame konkurse.

Kiti nugalėjusios komandos nariai pasakoja, jog dalyvauti „Žaliojoje odisėjoje“ juos išties itin motyvavo pagrindinis prizas – kelionė į Briuselį, tačiau tai nebuvo pagrindinė priežastis. Jų teigimu, dalyvaujant konkurse pavyko pagilinti turimas žinias, daug dalykų buvo nauji, o dar svarbiau tai, jog pasikeitė ir jų kasdienybė – patys elgiasi vis sąmoningiau ir lengviau pastebi, pavyzdžiui, kitų rūšiavimo klaidas.

Visgi, jie neslepia, jog ketinantiems dalyvauti projekte, svarbu nusiteikti dirbti komandoje – išsiskirstyti užduotis, atlikti jas individualiai ir aptarti kartu, nagrinėti tiek pateiktą metodinę medžiagą, tiek informaciją, pateikiamą projekto socialiniuose tinkluose.

Laukia nauja užduotis

Registracija į „Žaliąją odisėją“ prasidės jau kovo 1-ą dieną. Kaip teigia viena konkurso organizatorių, aplinkosauginės iniciatyvos „Kita forma“ vadovė Vaida Griškevičienė, projekto turinys kasmet yra kuriamas atsižvelgiant į aktualijas ir tobulinamas pagal moksleivių išsakytus komentarus, taigi, šiemet jis bus dar įdomesnis.

Projekto tikslas išlieka tas pats – didinti mokyklų bendruomenių gerovę, inicijuojant tvarų gyvenimo būdą jose, skleidžiant teisingą informaciją bei vengiant „žaliojo smegenų plovimo“ (angl. Greenwashing) daromos įtakos ir akcentuojant pakuočių inovacijas bei egzistuojančių pakuočių alternatyvas.

„Per kelerius projekto gyvavimo metus moksleiviai pasiekė puikių rezultatų ir sukūrė šimtus projektų, padedančių gyventi tvariau. Šiemet jų laukia nauja praktinė užduotis – sukurti EKO dizaino objektą ir taip skatinti antrinį atliekų panaudojimą, nes būtent atliekos – vienas didžiausių mūsų dienų iššūkių“, – pristato V. Griškevičienė.

Per pastaruosius 10 metų pakuočių atliekų kiekis ES padidėjo daugiau kaip 20 proc. ir, jei nebūtų imtasi jokių veiksmų, prognozuojama, kad iki 2030 m. šis skaičius išaugs dar 19 proc.

Konkurso eiga

Konkursas vyks 2024 metų kovo–lapkričio mėnesiais, dalyvavimas yra visiškai nemokamas.

Iki kovo 31 d. dalyviai kviečiami registruotis elektroniniu būdu, užpildant registracijos formą. Spalio mėnesį vyksiančios Klimato savaitės metu nuotoliniu būdu vyks konkurso pusfinalis, o lapkritį, kuomet minima Atliekų mažinimo savaitė, – finalas, kuriame 3 nugalėtojai bus apdovanoti konkurso organizatorių bei partnerių įsteigtais prizais. I-os vietos nugalėtojų laukia pažintinė ir su aplinkosauga susijusi kelionė į Europos šalį.

„Žaliąją odisėją“ jau 8-tą kartą organizuoja didžiausia Lietuvoje licencijuota pakuočių atliekų tvarkymo organizacija „Žaliasis taškas“ ir aplinkosauginė iniciatyva „Kita forma“.

Registracijos nuoroda: https://forms.gle/LSQUiEsUWnp3VwhK8

Užs. Nr. 40

Dalintis:

About Author

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą