Antradienį Viešvilės valstybinis gamtinis rezervatas pranešė apie smarkiai suniokotą Laukėsos durpynui priklausančią aukštapelkę, kuri saugoma kaip „Natura 2000“ ekologinio tinklo dalis. Šį retą gamtos objektą prižiūrinčių specialistų teigimu, gamtai padaryta žala bus skaičiuojama šimtais tūkstančių eurų ir ji bus matoma dar apie 50 metų. Surinkti duomenys perduoti atsakingoms institucijoms.
Kaip po karo
Antradienį Viešvilės valstybinis gamtinis rezervatas socialiniame tinkle „Facebook“ paviešino išvažinėto pelkyno vaizdus. Rezervato specialistai praneša, kad suniokota teritorija oficialiai priklauso durpynui „Klasmann-Deilmann Laukėsa“, tačiau yra saugoma Europos lygmeniu – įtraukta į ekologinį „Natura 2000“ tinklą. Rezervato atstovų teigimu, padaryta žala gamtai gali siekti ir pusę milijono eurų.
„Kažin, ar Tauragės rajonui yra tekę patirti tokį barbarizmą nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Rezervato darbuotojai Laukėsa 1 Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje aptiko suniokotą aktyvią aukštapelkę žemės sklype, priklausančiame „Klasmann-Deilmann“ įmonei. Suniokota pelkės paklotė, tiesiog važiuojant išverstos ten augusios pušys. Padaryta milžiniška žala gamtai. Kad „extreem“ mėgėjai lankosi čia jau ne pirmą kartą, liudija senesnės provėžos. Paskutinis „draskymasis“ vyko neseniai – išverstų pušų spygliai dar žali“, – Viešvilės rezervato paskyroje rašo vyriausiasis specialistas Saulius Bartminas, informuodamas, kad aprašomoje vietoje aptikto Taurų nuotykių parko lipduką, galimai nukritusį nuo pelkę maitojusios transporto priemonės.
– Ta vieta nėra rezervato teritorija, tačiau priklauso Europos ekologiniam tinklui „Natura 2000“ ir mums priskirta šios teritorijos priežiūra. Ji buveinių apsaugai labai svarbi. Kolegė pirmoji ten apsilankė ir papasakojo, kad rado išvažinėtą, tada nuėjau aš apžiūrėti. Ten atrodo kaip po karo, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo rezervato atstovas.
S.Bartmino teigimu, pelkynas niokotas greičiausiai visai neseniai – šį rudenį labai galinga technika, kuri gali pravažiuoti tokiomis pelkėtomis vietomis. Medelių šaknų sistema tokiose vietose yra paviršiuje, tad virsta jie gana lengvai. Nors pelkėje išvartytos pušys atrodo nedidukės, kai kurių jų amžius gali siekti ir 80–100 metų.
– Žala gamtai tikrai sieks šimtus tūkstančius eurų, bet čia bus titaniškas darbas ją suskaičiuoti. Padariniai matysis apie 50–60 metų, kol gamta visiškai atsigaus. Ruošiu pranešimą Aplinkos apsaugos departamentui, kuris toliau spręs dėl tyrimo, – sakė pašnekovas, patikslindamas, kad net ir nesaugomose teritorijose gadinti natūralias paklotes įstatymai draudžia.
„Natura 2000“ teritorijų žemėlapyje rašoma, kad išvažinėta aukštapelkė į saugomų teritorijų žemėlapį įtraukta 2005 metais. Ji į „Natura 2000“ įtraukta dėl ten vešinčios vakarų taigos ir pelkinių miškų, aktyvios aukštapelkės ir degradavusios aukštapelkės plotų. Teritorija saugotina ir dėl joje besiveisiančio Šneiderio kirmvabalio, įrašyto į Lietuvos raudonąją knygą bei nykstančio visoje Europoje.
Kaltų nėra?
Su „Klasmann-Deilmann Laukėsa“ vadovu Kazimieru Kaminsku susisiekti nepavyko, o Tauragės rajone veikiančio šios bendrovės padalinio vadovas Antanas Vanagas „Tauragės kurjerį“ patikino nieko nežinantis apie padarytą žalą ir išvažinėtą įmonei priklausančią teritoriją.
– Rugsėjis buvo labai sausas, net medžiotojų per tokią sausrą neleidžiame į savo teritoriją dėl galimų gaisrų, – tvirtino A.Vanagas.
Tačiau feisbuke, „4×4 Tauragė“ puslapyje, rugsėjo 19 dieną buvo įkeltas vaizdo įrašas, kuriame matyti pelkėta vietove važiuojantys visureigiai, po kurių ratais linksta ir lūžta pušys. Aptikome ir kito feisbuko vartotojo, socialiniame tinkle pasivadinusio Audriumi Sutkumi, paskyroje paviešintą vaizdo įrašą panašioje pelkėje. Feisbuko vartotojas prie vaizdo įrašo (jis viešas) rašo (kalba netaisyta):
„Tauragėje ruduo ateina su garsu. Šiose pelkėse, Laukesos durpyne, preitame gyvenime su Alvydas Liekis esame pridarę visokių spastų. Unikali vieta, trasa ir galimybės dalyviams“.
Alvydas Liekis, pasak portalo rekvizitai.lt, yra visureigių klubo „4×4 Tauragė“ prezidentas.
– Kas įkėlė, to ir klauskit. Mažonų karjere buvo renginys. Tų video aš nematau, nežinau, kas administruoja tą paskyrą, – nedaugžodžiavo A.Liekis, „Tauragės kurjerio“ klausiamas, kas administruoja tauragiškių visureigių klubo feisbuko paskyrą, ir apie A.Sutkaus įkeltą vaizdo įrašą neužsimindamas, nors jis jame buvo pažymėtas – žyma dingo tą pačią dieną po žurnalistės skambučio.
Tam pačiam klubui priklausantis verslininkas, Taurų nuotykių parko, kurio lipdukas buvo aptiktas suniokotoje aukštapelkėje, įkūrėjas Antanas Venckus „Tauragės kurjeriui“ suskubo tvirtinti feisbuku išvis nesinaudojantis. Kas valdo Tauragės visureigių klubo paskyrą ir galėtų bent kiek plačiau apie nufilmuotą renginį papasakoti, taip pat sakė nežinantis.
– Mes patys nevažiavom, neturim tokios technikos. Daug varžybų remiam ir Taurų parko reklama plačiai naudojama. Mūsų prašo paramos, mes remiam ir duodam lipdukus reklamai. Daug kas gali juos turėti. Gal ten keturračiai kokie? Su mano klubu tokie niokojimai negali būti susiję. Aš pats važiuoju tik perimetro varžybose, kur lenktyniaujama keliais. O čia turėjo būti lengva, plačiais ratais technika. Mano žiniomis, šiai dienai Tauragėje tokios technikos niekas neturi, – svarstė verslininkas.
Niokojimo netoleruoja
Ar feisbuke išplatintoje vaizdo medžiagoje – ta pati vieta, kurią suniokotą aptiko Viešvilės rezervato darbuotojai, turės nustatyti tyrimas. Tačiau, neoficialiais „Tauragės kurjerio“ šaltinių duomenimis, Laukėsos durpyno teritorijoje buvo lenktyniaujama būtent rugsėjo 19-ąją. Redakcijos šaltinis, susijęs su automobilių sportu, pranešė, kad tądien prasidėjo tradicinės lenktynės „Tauragės ruduo“, kurių metu Tauragės apylinkėse rungėsi keliais važiuojantys turizmo klasės dalyviai. Kitos klasės dalyviai galimai jėgas išbandė Laukėsos durpyne improvizuotoje bekelėje ir tik kitą dieną, rugsėjo 20-ąją, lenktynių dalyviai rinkosi oficialioje bekelės trasoje, esančioje Mažonų karjere.
Komentaro paprašytas Lietuvos automobilių sporto federacijos prezidentas Egidijus Janavičius neskubėjo vertinti paviešintos informacijos. Jo nuomone, kol kas trūksta įrodymų, kad saugomą teritoriją išvažinėti galėjo konkretus automobilių sporto klubas.
– Įstatymas įpareigoja varžybų organizatorius informuoti apie varžybas. Apie treniruotes pranešti neįpareigoja. Chuliganiškų važinėjimų sukontroliuoti tikrai negalime, nes nesame policinė struktūra. Faktas, kad iš feisbuke esančios vaizdo medžiagos automobilio registracijos numerių įžiūrėti neįmanoma, pats automobilis perdarytas, sunku nustatyti jo markę ir modelį. Net ir iš šalia trasos stovinčio žiūrovo su vieno iš 4×4 klubų marškinėliais negalima daryti išvados, kad čia aukščiau minėto klubo renginys. Taip, mūsų varžybų metu gali atsirasti netyčinė žala, tačiau organizatoriai ją privalo atlyginti. O važinėjimas tam uždraustuose objektuose negali būti vadinamas netyčine žala, greičiau nusikalstama veika. O tokios mes negalime toleruoti, – sakė E.Janavičius.