Galvosūkis: kas teršia Beržės upelį?

Dalintis:

Antradienį per sporto komplekso „Bastilija“ teritoriją tekančiame Beržės upelyje praeivio pastebėti neaiškios kilmės teršalai ant kojų sukėlė ugniagesius-gelbėtojus ir aplinkosaugininkus, į „Bastilijos“ teritoriją iškviesti Tauragės rajono savivaldybės administracijos atstovai. Teršalų, kurių ugniagesiai upelyje surinko 100 litrų, mėginiai išgabenti tyrimams. Aplinkosaugininkai pradėjo tyrimą.

Surinkta 100 litrų teršalų

Apie tai, kad sporto komplekso „Bastilija“ teritorijoje upeliu sruvena neaiškios kilmės teršalai, „Tauragės kurjeriui“ antradienio rytą pranešė tauragiškis. Vyras tvirtino upelyje matęs plūduriuojančias ir dvi nugaišusias antis. Kokie tai teršalai, pranešėjas sakė nežinąs, pasvarstė, gal automobilių aušinimo skystis, mat netoliese yra automobilių laužynas, esą gal kas iš ten kas nors atitekėjo?

„Tauragės kurjerio“ žurnalistės, nuvykusios į „Bastilijos“ teritoriją, negyvų ančių nerado, tačiau teršalus upelyje pastebėti buvo nesunku. Apie incidentą Bendruoju pagalbos telefonu pranešėme Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos Šilutės aplinkos inspekcijai ir Tauragės rajono savivaldybės, kuriai priklauso sporto kompleksas „Bastilija“, administracijos direktorei Gintarei Rakauskienei.

Pirmieji atvykę Tauragės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai-gelbėtojai Beržės upelyje, netoli „Bastilijos“ pastato, rado tirštų teršalų sankaupų, o netrukus palei upelį pastebėjo ir vamzdį, iš kurio galėjo tekėti teršalai. Nusekusiame upelyje matyti teršalais apkibusi žolė. Dvelktelėjus vėjui, pasklido smalos kvapas. Ugniagesiai-gelbėtojai suskubo į upelį kloti boninius užtvarus, kad teršalai būtų kuo greičiau surinkti ir upeliu netekėtų tolyn.

Teršalams surinkti gelbėtojai Beržės upelyje sustatė bonus. Mortos Mikutytės nuotrauka

Kitą dieną Tauragės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba informavo, kad antradienį Beržės upelyje buvo surinkta apie 100 litrų teršalų. Juos, kaip pranešė savivaldybės vyriausiasis specialistas Mindaugas Mikutavičius, išgabeno specialią licenciją turinti įmonė.

Naršė visą teritoriją

Į ekologinio incidento vietą atskubėjo ir Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos atstovai – Šilutės aplinkos inspekcijos vyresnioji specialistė Žaneta Aukštkalnienė ir Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspektorius Vytautas Mockus. Apžiūrėję teritoriją pareigūnai svarstė, kad šie teršalai – veikiausiai seniai susikaupęs mazutas. Ši medžiaga klampi ir tiršta, o atšilus orams suskystėja.

Kadangi apie aptiktus teršalus pranešėme savivaldybės administracijos direktorei G.Rakauskienei, į „Bastilijos“ teritoriją buvo atsiųstas Tauragės sporto centro, administruojančio „Bastliją“, direktorius Gediminas Sakalauskas. Jis kartu su aplinkosaugininkais „Bastilijos“ teritorijoje ieškojo, iš kur į upelį galėjo tekėti teršalai.

Gediminas Sakalauskas atidarinėjo lietaus, fekalinės kanalizacijos ir drenažo šulinius. Viename drenažo šulinyje buvo pastebėti teršalais apnešti rentiniai.

Į ekologinės avarijos vietą atvyko ir aplinkosaugininkai. Mortos Mikutytės nuotrauka

Aplinkosaugininkai apžiūrėjo ir buvusios „Keramikos“ gamyklos vadinamosios mazutinės teritoriją – ši gamykla buvo šildoma mazutu. Anot G.Sakalausko, sporto kompleksą „Bastilija“ Tauragės rajono savivaldybė iš „Keramikos“ įmonės perėmė prieš daugiau nei dvi dešimtis metų. „Bastilijos“ šildymas atkeliaudavo tiesiai iš dabar jau privatizuotos „Keramikos“ gamyklos.

Šilutės aplinkos inspekcijos vyresnioji specialistė Ž.Aukštkalnienė domėjosi ir aplink „Bastilijos“ teritoriją asfaltuojamais keliukais privačiose gretimose teritorijose, taip pat Gaurės gatve ir požeminėmis vamzdžių trasomis.

Popiet į įvykio vietą atskubėjo ir Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos Šilutės aplinkos inspekcijos vadovė Galina Misevičienė, taip pat Tauragės rajono savivaldybės Architektūros ir geodezijos skyriaus bei kiti specialistai, „Tauragės vandenų“ įmonės atstovai.

Sporto centro vedėjas Gediminas Sakalauskas kartu su aplinkosaugininkais apžiūrėjo ir kanalizacijos šulinius. Mortos Mikutytės nuotrauka

G.Sakalauskas: „Ne juokais išsigandau“

Į įvykio vietą atvykęs Tauragės sporto centro vadovas G.Sakalauskas susirinkusiesiems atviravo, kad kai savivaldybės administracijos direktorė jam pranešė apie galimą ekologinę avariją „Bastilijos“ teritorijoje, ne juokais išsigando. G.Sakalauskas prasitarė, kad pirmoji aplankiusi mintis buvo – gal šildymo katilas trūko.

– Bet po to galvoju, kad dabar tiek tekūrenam, tik vandeniui pašildyti. Ir kūrenam kietu kuru. Kodėl patys darbuotojai man nepranešė? – viena Sporto centro direktoriaus mintis vijo kitą.

Kol susibūrę aplinkosaugininkai ir ugniagesiai-gelbėtojai ieškojo, iš kur ir kokie teršalai patenka į upelį, atvyko ir „Bastilijos“ ūkvedys Mindaugas Ivanauskas. Jis susirinkusiesiems išklojo, kad tai jau ne  pirmas kartas, kai atšilus orams šiame upelyje pasirodo teršalų. Anot M.Ivanausko, dar tarybiniais laikais į gruntą buvo patekę „Keramikos“ teritorijoje iš cisternų išsiliejusio mazuto.

– Pašyla oras, pasirodo teršalai, o paskui dingsta, – sakė „Bastilijos“ ūkvedys.

Gediminas Sakalauskas susisiekė su buvusia „Bastilijos“ direktore Birute Jokšienė („Bastilijoje“ ji nebedirba jau aštuonerius metus), kuri patvirtino ir jos darbo laikotarpiu buvus tokį atvejį.

Panašus atvejis buvo prieš 10 metų

Vėliau ir „Tauragės kurjeriui“ B.Jokšienė pasakojo, kad panašus atvejis buvo nutikęs maždaug prieš 10 metų, taip pat pavasarį. Ir tuomet buvo iškviesti gamtosaugininkai, kuriems, deja, taip ir nepavyko surasti, iš kur į upelį teka teršalai.

Pasak B.Jokšienės tai buvęs vienadienis atvejis, kitą dieną teršalų nebebuvo matyti.

– Man dirbant „Bastilijoje“ taip nutiko tik vieną kartą. Kaip tik po to pagal projektą valėme, gilinome upelį. Neradome, iš kur tekėjo teršalai. Nusprendėme, kad tai likučiai po avarijos „Keramikos“ teritorijoje. Prieš daug metų atsidarius mazuto talpų sklendei buvo aplieta visa šios gamyklos teritorija. Pamenu, visur buvo vien mazutas. Visą savaitę vežė smėlį, kad jį surinktų. Visur išvedžioti lietaus nuotekų tinklai, galbūt mazutas į juos pateko, susidarė kamščiai, o palijus pasirodo, – svarstė B.Jokšienė.

Birutė Jokšienė pasiūlė susisiekti su savivaldybės tarybos nariu Sigitu Mičiuliu, kuris, jos nuomone, galėtų papasakoti apie ekologinę avariją „Keramikos“ teritorijoje, mat tuo metu taip pat ten dirbo, tačiau į „Tauragės kurjerio“ skambučius jis neatsiliepė.

Sušaukė posėdį

Trečiadienį Aplinkos apsaugos departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Jasiūnienė „Tauragės kurjeriui“ pranešė, kad ieškant neaiškios kilmės taršos šaltinio buvo apžiūrėti lietaus, fekalinės kanalizacijos ir drenažo šuliniai. Atliekamas tyrimas, ieškoma taršos šaltinio. Aplinkos apsaugos agentūra paėmė ištirti teršalų mėginius.

Tauragės rajono savivaldybės administracija trečiadienį sušaukė pasitarimą, kurio metu svarstė, kaip efektyviau spręsti analogiškas taršos problemas: kaip greičiau surinkti teršalus ir išvežti utilizuoti. Anot savivaldybės vyriausiojo specialisto M.Mikutavičiaus, „Bastilija“ įpareigota išvalyti drenažo šulinius, kol upelyje tebėra sustatyti bonai, kad teršalai nenutekėtų į tvenkinius. Taip pat nuspręsta, kad savivaldybė sudarys sutartį su teršalų utilizatoriais, kurie operatyviai atvyktų ir pasiimtų teršalus.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą