Gegužės 14-ąją pradėjęs kelionę per Lietuvą vienintelis Baltijos šalyse mobilusis Klimato muziejus pasiekė Tauragę. Susipažinti su klimato kaitos poveikiu ir būdais, kaip sumažinti žmonijos įtaką sparčiai besikeičiančiam klimatui, galima iki sekmadienio 19.30 val.
Klimato muziejus – pirmasis keliaujantis edukacinis projektas Baltijos šalyse. Telekomunikacijų bendrovės „Telia“ pagalba muziejus atkeliavo ir į Tauragę. Keturiuose jūriniuose konteineriuose įrengtose ekspozicijose lankytojai kviečiami patirti ir 50 laipsnių kaitrą, ir įvertinti savo asmeninį indėlį į klimato kaitos augimą arba valdymą. Jei kiekvienas mūsų bent keliomis minutėmis sutrumpintų kasdienes maudynes duše, jau ir tai turėtų įtakos klimatui.
„Šiuo metu Europą kamuoja nematyto masto sausros, o ir Lietuvoje pastaraisiais dešimtmečiais nestigo didelių klimato pokyčių. Tad žodžiai „klimato kaita“ ar „klimato krizė“ jau kurį laiką nėra reiškiniai, aktualūs visur kitur tik ne pas mus. Būtent todėl ne tik patys imamės aktyvių veiksmų pernaudodami įrangą, naudodami žaliąją elektros energiją, bet ir jaučiame pareigą prisidėti prie tokių iniciatyvų, kaip keliaujantis Klimato muziejus, kuris skleidžia, kad koks klimatas bus ateityje – priklauso tik nuo mūsų. Norint, kad pokyčiai įvyktų, labai svarbu aktyvus tiek atsakingo ir tvaraus verslo, tiek visuomenės įsitraukimas, o tam būtini informuoti ir neabejingi žmonės. Tikiu, kad šis muziejus ir yra ta platforma, kuri prisidės prie platesnio tvarumo sampratos suvokimo Lietuvoje“, – sako Indrė Bimbirytė-Yun, „Telia Lietuva“ tvarumo projektų vadovė.
Pirmoji ekspozicija skirta tarptautiniams klimato kaitos aspektams, pristatomos Europos Sąjungos iniciatyvos kovojant su klimato kaita. Jei klimato kaitai nebus užkirstas kelias, galima tikėtis, kad ateityje ir mūsų šalyje vasaromis vyraus alinanti ir viską deginanti 50 laipsnių kaitra. Ypač aukšta temperatūra šią vasarą laikosi visoje Europoje – sausros, stichinės nelaimės, gyvūnų rūšių nykimas ir daugybė kitų jau stebimi dabar bei numatomi ateityje.
Antrasis ekspozicijos konteineris skirtas Europos Sąjungos žaliojo kurso programai. Būtent Tauragė dar 2015-aisiais nutarė prisidėti prie žaliojo kurso ir pagerinti rajono aplinką, pereiti prie sveikesnių ir tvaresnių aplinkos zonų. Tauragėje jau įkurtos teritorijos, kuriose vietiniai gyventojai ir miestą aplankantys svečiai gali pailsėti prie fontanų, kvėpuoti švaresniu oru žaliuosiuose skveruose ir parkuose. Mieste siekiant pagerinti energijos vartojimą renovuojami daugiabučiai. Prieš renovaciją daugiausia Tauragės namų priklausė E energetinio naudingumo klasei, o po renovacijos energetinis naudingumas pakilo iki C klasės. Siekiant žaliojo kurso daug investuojama į dviračių takų infrastruktūrą, pastatytos dviračių saugyklos.
Trečiojoje ekspozicijoje, skirtoje tvariam žemės ūkiui ir sveikam maistui, tauragiškiai ir miesto svečiai gali rasti atsakymus į klausimą, ko vertas vienas nukirstas medis, sužinoti, kaip mūsų mitybos įpročiai prisideda prie klimato kaitos ir ko būtų galima imtis, siekiant užkirsti tam kelią.
Ketvirtojoje ekspozicijos dalyje aptariamas klimatui draugiškas gyvenimo būdas, pateikiami patarimai, kuriais reikėtų vadovautis, siekiant gyventi tvariau. Lankytojams pateikiami ir gyvenimiškieji, susimąstyti verčiantys pavyzdžiai. Pavyzdžiui: Europos keliuose yra 252 mln. automobilių. Jei juos visus sustatytume į eilę, jie apvyniotų Žemę 28 000 kartų. Transportas sudaro apie 25 % viso Europos Sąjungoje išmetamo CO2 kiekio.
Į muziejų Pilies aikštėje užsukusi Inesa Adomaitienė pasakojo, kad ir pati akivaizdžiai jaučia klimato pokyčius. Tauragiškė gimtinėje leidžia tik vasaras, o šaltuoju metų laiku dirba ir gyvena Skandinavijoje.
– Dar prieš dešimt metų sakydavom, kad vasaromis Norvegijoje nėra ką veikti. Šalta. Dabar akivaizdžiai matome, kad kartais orai Skandinavijoje daug šiltesni nei Lietuvoje. Tai, manau, vienas klimato pokyčių. Labai tikiuosi, kad visos šalys aktyviai prisidės gerindamos situaciją. Mano šeima atsakingai rūšiuoja šiukšles, planuojame persėsti ir į elektromobilius, – sakė muziejaus lankytoja.
Kartu su dukra muziejų aplankė ir viešnia iš sostinės Lina Dūmanaitė. Moteris tikina ekspoziciją pamačiusi važiuodama link Rambyno.
– Tauragėje esame pirmą kartą. Į muziejų užeiti pasiūlė dukra. Apie klimato kaitą vaikams daug pasakoja mokyklose, mergaitei buvo įdomu. Mes, suaugusieji, į pokyčius žiūrime ne taip atsakingai. Namuose ir šviesos dega visuose kambariuose, ir važinėjame dyzeliniais automobiliais. Gal su laiku kas keisis. Tokios edukacijos priverčia susimąstyti, – sakė viešnia.
Iš Tauragės mobilusis Klimato muziejus keliaus į Birštoną, Jonavą ir šiųmetę edukacijų programą užbaigs Kaune. 2023-iaisiais Klimato muziejus lankytojus kvies Latvijoje. Keliaujančio muziejaus projektą įgyvendina asociacija „Aktyvus jaunimas“, finansuoja Europos klimato iniciatyva, generalinis rėmėjas „Telia Lietuva“.
Užs. Nr. 152