fbpx

Kuršių mariose žuvis baigiama išnaikinti – protestuos ir tauragiškiai

Dalintis:

Tauragiškiai žvejai mėgėjai ir gamtos mylėtojai kviečiami prisijungti prie visuotinės protesto akcijos „Grąžinkime Kuršių marioms gyvybę!“ Šeštadienį planuojama autobusu vykti į Klaipėdą, kruizinių laivų terminalą, ir pritarti verslinės žvejybos apribojimui. Aplinkos apsaugos ministerija išsiaiškino, kad dabartinė situacija verčia suklusti ir kuo skubiau imtis veiksmų – žuvų populiacija Kuršių mariose pasiekė kritinę ribą.

Visuotinę akciją Klaipėdoje, kruizinių laivų terminale, 12 val. organizuoja visuomeninė gamtos apsaugos asociacija „Lašišos dienoraštis“. Valčių, laivų ir katerių savininkai kviečiami atplaukti į Danės upės žiotis ir taip apriboti žvejų verslininkų laivų judėjimą. Šis sujudimas kilo ne veltui: Gamtos tyrimo centro mokslininkai, ištyrę Kuršių marias, nustatė, kad žuvų bendrijos dydžio indeksas rodo labai blogą būklę.

Kuršių mariose žvejojama be perstojo. Verslininkai deklaravo, kad 2018 m. sugavo 818 tonų žuvies, tik viena žvejybos įmonė paviešino gaudanti lašišas. Pastebėta, kad prasidėjus lašišinių žuvų migracijai turgavietėse prekiaujama į Lietuvos upes plaukusiomis neršti lašišomis. Verslininkams leidžiama tinklais sugautas lašišas naudoti savo reikmėms kaip priegaudą, o žvejams mėgėjams už tai grėstų didelės baudos ir reikėtų atlyginti žalą gamtai. Panaši situacija buvo Kauno mariose – ten uždraudus verslinę žvejybą, prabėgus penkeriems metams, žuvų padaugėjo net keturis kartus. Šią gerąją patirtį siekiama pritaikyti ir Kuršių marioms, norint padidinti žuvų populiaciją.

Tauragės meškeriotojų klubo „Zumpė“ prezidentas Laimondas Jakas pasakojo, kad klubo nariai į protestą važiuos savo automobiliais. Jis seniau mėgdavo žvejoti Kuršių mariose, bet jau dvejus metus ten nebevažiuojantis. Laimondas ruošiasi rudenį meškerę užmesti Kauno mariose, nes kito varianto nemato.

Laimondas Jakas. Asmeninio albumo nuotrauka

– Jau nebėra ką Kuršių mariose gaudyti, o ten mėgau žvejoti apie dvidešimt metų. Jūs neįsivaizduojate, kiek tinklų mariose pristatyta! Neįmanoma nuplaukti nuo Kiaulės nugaros iki marių – visur vien tinklai. Jei tokiais mastais ir toliau žvejos, tai baisu, – kalbėjo L.Jakas. – Žuvų neršto metu tinklus pastato prie pat kranto, o juk žuvys neršti plaukia kuo arčiau kranto, nes ten vanduo šiltesnis. Kuršių mariose mes, spiningautojai, gaudydavome ešerius ir starkius, tai mūsų pagrindinės žuvys. Verslininkai išgaudo lašišas tinklais, neršti jos plaukia ir į Jūros upę. Ne paslaptis, kad sugautas lašišas greitaeigiais kateriais išvežioja po restoranus.

Iš Tauragės kelionę autobusu į protesto akciją organizuoja žvejybinių masalų gamintojas Kęstutis Mejeris. Jis žvejoja nuo vaikystės, jau apie 30 metų. Kęstutis sako negalintis likti abejingas žuvų populiacijos naikinimui Kuršių mariose.

– Seniau dažnai važiuodavau žvejoti į Kuršių marias, paskutinius 2–3 metus nebevažiuoju, kadangi nebėra žuvų. Jų drastiškai sumažėjo. Dažniausiai ten starkius gaudydavau, seniau per dieną pagaudavau 10–15 starkių, tai paskutiniu metu per penkias žvejybas – tik vieną. Per ekolotą matome, kad nėra žuvų, – kalbėjo K.Mejeris. – Būtina Kuršių mariose neršto metu apriboti žvejybą – juk verslinei žūklei tai nedraudžiama. Sugauna neišneršusias žuvis, todėl jų populiacija nedidėja. Kas galima žvejams-verslininkams, tas negalima žvejams mėgėjams.

Kęstutis Mejeris. Asmeninio albumo nuotrauka

Kęstutis Mejeris apgailestauja, kad žvejai neaktyvūs – tik keletas panoro autobusu vykti į protesto akciją Klaipėdoje. Jis tikisi sulaukti daugiau gyventojų, pasiryžusių padėti sustabdyti besaikę žvejybą Kuršių mariose. Pasibaigus mitingui iš Klaipėdos žmones parveš į Tauragę.

Pageidaujantieji dalyvauti akcijoje gali paskambinti K.Mejeriui tel. 8 689 04 021.

Dalintis:

About Author

Regina Genienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą