Lietuvoje perinčių paukščių jaunikliai jau ūgtelėję ir mankština sparnus, kiti jau net paliko gimtuosius lizdus, o kokios naujienos Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato kurtinių veisykloje? Veisėja Kristina Butlerienė, 15 metų besirūpinanti kurtinių tuoktuvėmis ir kiaušinių dėtimis, rudenį jauniklius išlydinti į savarankišką gyvenimą miške, gali valandų valandas pasakoti apie šiuos karališkuosius paukščius, įrašytus į Raudonąją knygą, tik į vienintelį klausimą dabar tikrai neatsakys.
Kuo gilyn į mišką, tuo daugiau medžių
Veislyne nėra daug vietos, todėl viskas apskaičiuota, kad komfortiškai jaustųsi ir suaugę kurtiniai, ir jaunikliai. Perėjimo metas jau pasibaigęs, tai kiek gi paukštukų išsirito?
– Jokiu būdu nesakysiu, nes „viščiukus“ rudenį skaičiuojam. Tokio inkubatoriaus, kur būtų galima išperinti kurtiniukus, nėra, todėl peri patelės. Jaunikliai įvairaus amžiaus, nes ne vienas lizdas. Maždaug dviejų savaičių, kitiems – dešimt dienų. Vieni yra augavietėje, o kiti auga su motinomis. Augavietėje yra dirbtinė višta-plokštė, ji palaiko 40 laipsnių temperatūrą, nes tokia šiluma mažyliams reikalinga, – pasakojo Kristina Butlerienė.
Suaugęs kurtinys dažniausiai minta augaliniu maistu, nors neatsisako ir lervų, ir vabzdžių, o jaunikliai – vabzdžialesiai. Tačiau tik išgyvenę tris savaites kurtiniukai teikia vilties, kad gyvens ir toliau. Šiuo metu vieni jaunikliai dar tik pūkuoti, o kiti jau apsiplunksnavę.
– Plunksnos nuo pirmos dienos pradeda augti, pirmiau ant sparnų, paskui – uodegytė. Kol kurtiniukas užauga, turbūt keturis kartus keičia plunksnas, jei ne daugiau. Plunksnos sudarytos iš baltymų, tai įsivaizduokit, kiek reikia pašaro, kiek turi lesti. Gamtoj, kaip šiemet, mažai turėjo likti jauniklių, nes šalta. Kai lyja, šalta, o jaunikliai iki trijų savaičių neturi termoreguliacijos, didžiausiame lizde lieka tik du, trys, nors motina ir šildo, – jauniklių žūties priežastis vardijo specialistė.

Kurtiniai. Viešvilės veislyno nuotrauka
Veisykloje dabar labai daug darbo – augavietėje jauniklius per dieną rezervato specialistai lesina 4–5 kartus, o su mama augančius – 2 kartus. Vanduo visada turi būti švarus ir šviežias, parūpina jiems žvyro ir mėlynių.
– Privalom apie viską žinoti, tik šiame darbe kaip ir kitur – kuo gilyn į mišką, tuo daugiau medžių. Atrodo daug žinai, ir še tau – siurprizas koks nors. Kadangi kurtiniukai – ne katinas ir ne šuo, tai augavietėje augančius į rankas imame tiek, kiek būtina, o su motina esančių išvis neliečiame, tik kai žieduojame. Jie – laukiniai paukščiai, mes juos skiriam gamtai, – subtilybes atskleidė K.Butlerienė, vasarą neatostogaujanti, nes pats darbymetis.
Kurtiniai – ne vištos
Kadangi gamtoje maisto pakankamai, o veislyne nėra tiek vietos senesniems kurtiniams karšinti, juos darbuotojai išleidžia į mišką. Pasak Kristinos, šie paukščiai labai pikti, ypač patinai.
– Yra kaip reikiant ir man įkirtęs, ir kolegei. Jie šiaip nepuola, tik tuoktuvių metu. Būna, kad patinai gamtoje žūsta, nes nieko nebijo, net traktorių puola. Todėl valant aptvarą reikia dėžele uždengti, nes kitaip neišvalysi, o sanitarija svarbi, kitaip užpuls ligos. Kurtinys – ne višta, kad papylei grūdų ir viskas, – pabrėžė veisėja kurtinių imlumą ligoms.
Ne veltui kurtinys – Raudonosios knygos paukštis, jų populiacija nedidėja. Ta pati problema ir Lenkijoje. Atvykę kolegos pasakojo, kad turėjo 70 kurtinių, beliko 30, todėl važiuoja per veislynus, perka patinus ir pateles arba mainosi. Lenkija turi du didelius veislynus, o Viešvilės – mažiukas. Kurtinių populiacijai gamtoje trukdo žvėrys, ypač daug žalos padaro šernai.

Kurtiniai. Viešvilės veislyno nuotrauka
– Pirmiausiai nukenčia jaunikliai ir kiaušiniai, mūsų miškuose pagrindinis jų priešas – šernas, paskui kiaunė ir lapė. Šiuo metu turim 20 suaugusių kurtinių, iš jų – šešis patinus, trys patelės jau senos, viena unikali, net 14 metų, žmogaus amžiui tai būtų 120 metų. Patinai išgyvena iki 15 metų, rekordas – 17 metų, – daug įdomių faktų papasakojo pašnekovė.
Pernai veisykla į Karšuvos girią išleido devynis jauniklius, nors užaugino daugiau. Turi veislynas ir nemažai jaunų patelių, jos subręsta per trejus metus. Retenybė, jei vienerių metų patelė sudeda kiaušinius ir išperi. Kurtinys kainuoja 1500–4500 eurų.
– Pernai mainėmės kurtiniais su lenkais, turime du patinus „baltarusius“. Taip plėtėme populiaciją, net už 1000 km nuo mūsų, – pasakojo K.Butlerienė.
Atsakingas ir įdomus darbas
Pasitaiko ir nesėkmių bendradarbiaujant su kitais veislynais, kaip ir pastarąjį kartą su Lenkija, kai išmainyti patinas ir patelė krito. K.Butlerienė tvirtina, kad kurtinys gali nugaišti iš išgąsčio sustojus širdžiai.
Veislynas žmonėms uždaras, ir tai suprantama. Kurtinius ekskursijoms pamatyti leidžiama trijuose ekspoziciniuose voljeruose, jie ten prižiūrimi gyvena, ramiau reaguoja į žmones, ne tokie baukštūs. Vis dėlto lankantis būtina elgtis ramiai ir į stiklą, kuris specialiai šiek tiek užtamsintas, belsti draudžiama. Liūdna patirtis ir su siųstuvais – kurtiniams jie negalimi.

Kurtiniai. Viešvilės veislyno nuotrauka
– Šie paukščiai labai inertiški, o siųstuvas, rodantis lokacijos vietą, tvirtinamas apie 20 minučių, todėl iš trijų paukščių vienas krito tą pačią dieną. Kurtiniai – stresiniai paukščiai, todėl jokios aparatūros nepakenčia, – pastebėjo specialistė.
Kad Karšuvos girioje gyvena kurtinių, patvirtina darbuotojų randami išperėtų kiaušinių lukštai, K.Butlerienė net prie savo namų matė patelę, pastebėję šiuos paukščius, praneša žmonės. Žieduojami kurtiniai spalviniais žiedais, vienais metais – viena spalva, kitais – kita. Jei kurtinys be žiedo, vadinasi, jis užaugo gamtoje. Kurtiniai – sėslūs paukščiai, gyvena pasiskirstę 20 km spinduliu, kažkada Karšuvos girioje jų populiacija buvo gausi.
– Man šis darbas ne tik svarbus, bet ir įdomus. Iš vienos pusės jis juodas, nes reikia kuopti paukščių mėšlą. Labai tikimės, kad visi mūsų kurtiniukai sulauks rudens. Darbas atsakingas, klaidos brangios, o klaidų būna. Mes – žmonės, o jie – paukščiai, – atviravo K.Butlerienė, o jos užfiksuotos unikalios nuotraukos puošia kurtinių ekspoziciją, pati specialistė fotografuotis griežtai atsisakė.
Pranešk naujieną
Prenumerata
Kontaktai