Valstybinių miškų urėdijos Tauragės regioninio padalinio medelyne – pats darbymetis. Šiemet urėdija, kaip ir kasmet, keliems milijonams sodmenų iškasti įdarbino apie šimtą sezoninių darbininkų. Medelyno vadovas Modestas Žutautas sako, kad reikia suspėti darbus atlikti, kol nesusprogo pumpurai.
Svarbiausia – suspėti
Pasak Modesto Žutauto, dėl klimato skirtumų sodmenys Tauragės medelyne pradedami kasti dviem savaitėmis anksčiau nei rytų Lietuvoje, ten šiuo metu dar yra sniego ir technika klimpsta. Tauragės medelynas – struktūrinis padalinys, todėl turi 2 nuolatinius darbininkus, vadovą ir specialistę, o sezoniniam darbui, 8 mėnesių laikotarpiui, į darbą priima apie 25 žmones. Pavasarį šešioms savaitėms samdoma įmonė, kurios maždaug 80 ir daugiau žmonių dirba 12-oje medelyno laukų.
– Jau trečia savaitė, kaip judam. Mūsų medelyno plotas – 51 ha. Mes neturim pažangių technologijų, kaip Dubravos ar Panevėžio medelynai, kuriuose rudenį sodmenis iškasa, rūšiuoja ir šaldytuvuose saugo per žiemą, o pavasarį išdalina klientams. Mes taip negalime, todėl viską darome realiu laiku, atsižvelgdami į gamtos ritmus. Jei ritmas trumpesnis, priimame daugiau darbuotojų, – pasakojo miškininkas. – Sodmenis nukasti turime spėti, kol juose dar nejuda gyvybiniai procesai, kol pumpurai nesusprogę. Pavėlavus prastai prigytų.
Keletą metų Lietuvoje vykdoma urėdijų optimizavimo reforma uždarė ne vieną medelyną, o Tauragėje išliko. Medelynų nebeturinčioms regioninių padalinių urėdijoms tenka rūpintis, iš kur gauti daigų. Dėl šios reformos padaugėjo darbo Papušynėje įsikūrusiam medelynui.

Modestas Žutautas sako, kad modernizavus medelyną būtų lengviau ir daugiau galimybių. Reginos Genienės nuotrauka
– Vykstant reformai pradėjome auginti dvigubai daugiau – ne 2 mln., o 4 mln. sodmenų. Sodinukų užauginame 16 Lietuvos padalinių. Kasmet iškasame apie 4–5 mln. daigų, juos realizacijai atiduodame iki gegužės. Iš viso mūsų medelyne auga apie 10 mln. sėjinukų ir sodinukų, – kalbėjo vadovas. – Pasėtus iš sėklyčių darbuotojai prižiūri, ravi, tręšia, laisto, kultivuoja.
Darbininkų netrūksta
Pavasarį darbuotojai ne tik pardavimui sodmenis iškasa, riša į ryšulėlius ir mirko šaknis specialiame tirpale, kuris jas maitina ir neleidžia išdžiūti, bet ir išretina ir persodina mažus sėjinukus, kad dar paūgėtų. Iš sėklos 2 metus augusios eglutės rūšiuojamos, persodinamos, auginamos dar 2 metus, o parduodamos sulaukusios 4 metų – 25–60 cm aukščio. Pušaičių, ąžuoliukų sodinukai užauga per 2 metus. Kad augalai geriau įsišaknytų naujoje vietoje, augimo metu formuojamos šaknys jas kertant.
– Geriau sodinukus iš mūsų įsigyti, nei rauti kažkur. Su vibruojančiais peiliais ne kartą nukertame šakneles, kad būtų daug smulkių šakniaplaukių, kad jos būtų kuokštinės, todėl gerai prigytų persodinant, – sakė specialistas.
Modestas Žutautas teigia, kad šiemet medelynas sulaukė triskart daugiau žmonių, panorusių įsidarbinti sezoniniam darbui, kadangi čia neblogi atlyginimai. Senbuviai registruojasi jau vasario pradžioje, su darbuotojais labai padeda Užimtumo tarnyba. Medelyno vadovas neabejoja, kad sulaukus investicijų ir įsirengus rūšiavimo patalpas ir šaldytuvą bus lengviau. Šiuo metu medelynas turi tik ledainę, į kurią priveža sniego, šis iš lėto tirpdamas sodinukus šaldo – taip iki sodinimo augaliukai išlieka gyvybingi.
– Mums svarsto nupirkti specialias pikiavimo mašinas, – apie būsimus pokyčius kalbėjo pašnekovas. – Tačiau rūšiavimo patalpų ir šaldytuvo vis tiek labai reikia, tuomet rudenį sodinukus surūšiuotume ir per žiemą laikytume šaldytuve. Būtų patogiau, turėtume apie 15 nuolatinių darbuotojų, sumažėtų pavasarinis krūvis ir sezoninių darbininkų poreikis.
Pasak Tauragės medelyno vadovo, Europoje sodmenų poreikis didelis, ypač daug perka skandinavai. Su užsienio rinka Tauragės medelynui kontaktuoti trukdo tai, kad vienu metu neturi galimybės paruošti didelio kiekio sodinukų, neparuošus visos siuntos pirmieji daigeliai apdžiūtų. Po modernizacijos tokia galimybė atsivertų, o daigų savikaina Lietuvoje Tauragės medelyne viena mažiausių.
Žemė derlinga
Tauragės medelyno dirvožemiai geri, jis pirmasis Lietuvoje pradėjo iškasti sodmenis. M.Žutautas sako, kad apie 40 metų medelynui vadovavęs Julijonas Bandzinas išrinko medelynui derlingus, neužmirkstančius dirvožemius, o minusas tik tai, kad laukų yra 12.
– Rasti lauką, kur būtų 100–200 ha ir 100 proc. tinkamas medelynui, mums iki šiol nepavyko, – sako medelyno vadovas. – Per sezoną paruošiame apie 5 mln. sodmenų realizavimui, tiek, kiek ir moderniausi Lietuvos medelynai. Mes tai padarome ne su technologijomis, o padedant mūsų darbštiems gyventojams.
Iškastus sodmenis reikia kuo greičiau pasodinti. Pasak miškininko, čia kaip su donoro širdimi – reikia skubėti. Per dieną Tauragės medelynas iškasa apie 200 tūkst. sodinukų, vadinasi, toks kiekis girininkijose turi būti skubiai pasodintas.
Prieš reformą Tauragės medelynas buvo mišrus – augino dekoratyvinius (1,5 ha) ir miško augalus. Vilniuje nusprendus, kad specializacija efektyviausia, pasilikta tik prie miško sodmenų auginimo, šiek tiek ornitochorinių krūmų: šaltekšnių, ožekšnių, miškinių obelų ir kriaušių. Tauragės medelyne auginamos 5 medžių rūšys: karpuotieji beržai, juodalksniai, paprastieji ąžuolai, eglės ir pušys. Prekiauja didmena ir mažais kiekiais, daigelis – apie 10 centų, kaina priklauso nuo medelio rūšies ir amžiaus. M.Žutautas džiaugiasi, kad į neaptvertus medelyno laukelius žmonės nelandžioja, nepastebėjo, kad būtų dingęs nors vienas medelis.