Šimtamečius ąžuolus vandalai pasmerkė myriop

Dalintis:

Šimtamečių ąžuolų naikinimo istorija nuo sostinės atsirito ir iki Tauragės. Vos keletą kilometrų už Sartininkų žaliavę šimtamečiai ąžuolai sąmoningai žudomi vandalų. Gyventojai įtaria, kad ąžuolus naikina žemės savininkai. Pradėtas tyrimas, skaičiuojama gamtai padaryta žala.

Naikina palikimą

Į „Tauragės kurjerio“ redakciją Algimantas V. atėjo dar praėjusią savaitę. Vyras pasakojo, kad kadaise jo protėviams priklausiusioje žemėje specialiai naikinami prosenelio sodinti ąžuolai.

– Kai prasidėjo žemių grąžinimas, senelių žemes mums atidavė kitoje vietoje, bet šituos ąžuolus prisimename, nuvažiuojame. Kai nuvažiavau šį pavasarį, išsigandau. Iš viso žaliavo aštuoni ąžuolai, bet pernai vieną nupjovė. Tikriausiai irgi padarė taip, kad nudžiūtų. Negana to, keli sveikut sveikutėliai ąžuolai specialiai nužievinti. Girdėjau, kad taip daro norėdami, kad medžiai kuo greičiau nudžiūtų. Paskui gal malkoms sunaudos ar parduos. Mediena, o dar ąžuolo, šiais laikais labai brangi. Tai vandalizmas. Reikia kažką daryti, – svarstė skaitytojas.

Nuskuto žievę

Aštuoni ąžuolai šimtmečiais žaliavo pievoje, vos keletą kilometrų už Sartininkų, ant Laužininkų kaimo ribos. Aplink yra dirbamų laukų, auginami javai, daržovės, netoli – ūkininko ferma. Pieva, kurioje žaliuoja dailūs ąžuolai, šiemet dar nešienauta.

Apžiūrėti, kas padaryta su ąžuolais atvyko ne tik aplinkosaugininkai, bet ir Žygaičių seniūnijos seniūnė. Violetos Karaliūnaitės nuotrauka

Nuvykus į vietą, nuo kelio jokių medžių pažeidimų nesimatė. Priėjus arčiau, rankų aukštyje, net keliems ąžuolams nuskusta žievė. Šalia ir neseniai nupjauto, dar apkermėti nespėjusio ąžuolo kelmas. Ponas Algimantas, lydėdamas per rasotą pievą ąžuolų link, svarstė, ar Tauragės apskritį kuruojantys aplinkosaugininkai žino apie tokį vandalizmą. Vyras stebėjosi, kaip niekas nesusidomėjo, kodėl džiūsta ąžuolai, kodėl niekas neatvyko į vietą prieš išduodant leidimą nupjauti nudžiūvusį Lietuvos simbolį.

– Gal dabar taisyklės pasikeitusios, gal medžius savo žemėje galima pjauti bet kada? Net ir ąžuolus? Bet man, tiesą pasakius, skauda širdį, kai matau, kad tokie medžiai, kurie dar kelias kartas galėtų džiuginti, miršta ne savo mirtimi, – apgailestavo tauragiškis.

Vertins žalą ir ieškos kaltų

Informavus apie galimą pažeidimą Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Šilutės aplinkos apsaugos inspekciją, į Sartininkus nedelsdami atvyko aplinkos apsaugos specialistai ir Žygaičių seniūnijos seniūnė Lina Baziliauskienė.

Aplinkos apsaugos specialistai įvykio vietoje rado ir daugiau ąžuolų naikinimo įkalčių. Violetos Karaliūnaitės nuotrauka

Per nešienautą pievą iki ąžuolų nuėję specialistai iškart atkreipė dėmesį į neseniai nupjauto medžio kelmą ir nužievintus sveikų medžių kamienus. Pasak aplinkos apsaugos atstovų, neseniai nužievinti du ąžuolai, ant žemės mėtosi dar nepajuodusios medžio atplaišos. Vienam iš ąžuolų nuimta pusės metro aukščio ir 1,40 metro pločio žievė.

– Turime užfiksuoti įvykį, tiksliai išmatuoti pažeidimus, perduosime bylą tyrimui, ieškosime žemės savininko ir spręsime. Akivaizdu, kad tai ne laukinių gyvūnų, o žmogaus rankų darbas, – sunkiai suprasdami tokį žmogaus poelgį kalbėjo specialistai.

Iš viso nedideliame plote auga septyni ąžuolai ir beržas. Vienas ąžuolas nupjautas, dviejų kamienai – pažeisti.

– Medžiams tikrai padaryta žala, sunaikinta jų maitinimosi sistema. Užtikrinti, kad jie numirs, negalėčiau, bet jei žmonės taip elgiasi, matyt, žino, ką daro, – kalbėjo aplinkos apsaugos specialistai.

Pylė naftos produktų

Po akylos visų pievoje augančių medžių apžiūros užfiksuotas dar vienas įkaltis – aplinkos apsaugos specialistai prie medžių pastebėjo specialiai iškastas duobes.

Nužievinta bent pusės metro aukščio ir 1,40 metrų pločio ąžuolo. Violetos Karaliūnaitės nuotrauka

– Duobės kastos ties šaknimis. Prie pat ąžuolo kamieno taip pat keista duobė, kamienas subraižytas ir pajuodęs, – fiksavo specialistai.

Ranka perbraukus pajuodusią dėmę, ant pirštų liko naftos pėdsakų. Jautėsi dyzelino kvapas. Tikėtina, jog pilant kurą ant šaknų tikimasi, kad medis kuo greičiau nudžius.

– Mes viską fiksuojame. Viskas bus pridėta prie bylos. Girdime visokių žmonių pasiteisinimų. Kartais patys padarę žalą gamtai jie ginasi ir bando įrodyti, kad tai laukinių gyvūnų darbas, – kalbėjo gamtos apsaugos specialistė pastebėjusi, kad šalia nužievintų ir naftos produktais apipiltų medžių yra dar vienas ąžuolas pažeista žieve.

Pažeistos vietos laiko ir oro jau nuglaistytos, nors žievė stipriai pažeista, ąžuolas vis dar žaliuoja.

To dar nebuvo

Žygaičių seniūnijos seniūnė situaciją įvertino vienu žodžiu: baisu. Anot L.Baziliauskienės, per jos darbo laiką seniūnijoje dar nebuvo tokio gamtos niokojimo atvejo. Ji taip pat patikino, kad nei pernai, nei šiemet leidimo nupjauti nors vieną ąžuolą seniūnijoje niekas neprašė.

– Peržiūrėjau dokumentus, prašymų tikrai nebuvo išduotų. Norėdami nupjauti medį, o juo labiau ąžuolą, nesvarbu, kokios jis būklės, žmonės turi kreiptis į seniūniją, parašyti prašymą ir aiškiai nurodyti ne tik koks tai medis, bet ir motyvus, kodėl jį reikia pjauti. Įprastai mes priimame dokumentus, aš pati nuvažiuoju į vietą ir apžiūriu pjauti norimus medžius ir visa tai perduodame savivaldybei. Informacijos apie nupjautą ąžuolą Sartininkų kaime negavau jokios, – patikino L.Baziliauskienė.

Seniūnė užtikrino, kad aplinkosaugininkams, o vėliau gal ir teisėsaugininkams, pradėjus tyrimą, ji bendradarbiaus siekdama užkirsti kelią tokiems vandalizmo atvejams.

– Labai skaudu matyti, kad tokius gražius, ne vieną dešimtmetį augusius ąžuolus naikina žmogaus ranka. Būtų labai įdomu išgirsti pasiteisinimus ir motyvus, kodėl taip elgiamasi. Baisu ir skaudu tai matyti, – apžiūrėdama du nužievintus ąžuolus ir tik kelmą, likusį iš didingo medžio, kalbėjo seniūnė.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

10 komentarų

 1. Margarita on

  Lietuvoje dedasi negeri dalykai. Miškai kertami be jokio gailesčio, medžiai, šimtamečiai ąžuolai, žalojami, pasmerkiami lėtai mirčiai, ir tik saujelė neabejingų bando kažką daryti. Į kokią pelkę brendame, lietuviai?!

 2. Stebėtojas on

  Žmonės nebe žmonės ,o vandalai,siekiantys pelno,bet kokia kaina.Ar šie niokotojai, mąsto apie kitką?Ar tik pinigai,pinigai….Ką paliksite po savęs šioj Žemėj?

 3. Nieksai kas taip daro… Uz tycini gamtos niokojims turi but ne baudos, o bausmės lygtinai. Į zoną ir būtų pamoka.

 4. Mano Vardas on

  Karvės su ragais pagadino tuos medžius ukininkai jų neapsaugojo tai dabar kazkam jie užkliuvo. Kaime gyven ir nesuprant paprasčiausio dalyko…..

 5. Nu kodėl nebuvo problemų anksčiau. Katinai peliaut, šunys sargaut. Prieglaudu nebuvo ir nereikėjo pinigaut. on

  Išsigimėlių gauja. Tokiems nėra nieko švento. Jiems euro reikia čia ir dabar. Izvergai.

 6. Margarita on

  Baisu. Visiškas nužmogėjimas. Kad rankos jiems nudžiūtų. Ar jie neturi vaikų?Ką paliks ateinančioms kartoms? Plynus laukus? Turi būti didelės baudos.

 7. Za lu pa on

  Aš nesuprantu tokio appso kaip branginų lt ,kur žmonės prašomi parduoti miškus medkirčiams

 8. Raso ,kad dar nenušienautoje pievoje, ir buvo karvė su ragais, nusikalba.

 9. Patikėkit, kad tiems kas taip pasielgė, tikrai atsilieps. Kai jų šeimoje, giminėje prasidės negeri dalykai, tegul neklausia – kodėl? Atpildas bus ir juos sugrauš iš vidaus, kaip ir tuos medžius.

Palikite komentarą