Įprastai tolimoje šiaurėje nušvintanti pašvaistė pasirodė ir Lietuvoje. Įstabiu Tauragės rajone užfiksuotu vaizdu dalijasi Povilas Naujokas.
Arčiausiai Žemės esančiai žvaigždei – Saulei – spjovus dalelių pliūpsnį ir šioms susidūrus su Žemės atmosfera, atsiranda švytėjimas. Naktiniame danguje sušvintantys spalvoti spinduliai vadinami šiaurės pašvaiste – būtent šiaurės šalyse jie ir matomi geriausiai. Lietuvoje šis reiškinys nėra įprastas, dažnai net nematomas plika akimi.
Vis dėlto, spalio pabaigoje įspūdingas reginys nudžiugino ir lietuvius – socialiniuose tinkluose pasklido ne vienas kadras, kuriame matyti Lietuvos padangę apėmusi šiaurės pašvaistė. Tauragiškis Povilas Naujokas sutiko pasidalinti Tauragės rajone užfiksuotu vaizdu su „Tauragės kurjeriu“.
– Šiaurės pašvaistę pirmą kartą pamačiau gal prieš ketverius metus, būdamas šiaurinėje Norvegijos dalyje. Buvo sausis, kai išėjęs laukan pamačiau žalia spalva nusidažiusį dangų. Tąkart neturėjau nei laikiklio, nei trikojo fotoaparatui, todėl padariau tik kelis kadrus, – pasakojo P.Naujokas. – Pernai rudenį vėl turėjau progą ten nuvykti. Pasimokęs iš ankstesnių klaidų, susikroviau viską, ką turėjau reikalingo fotografijai ir padariau nemažai pašvaistės nuotraukų.
Fotografija besidomintis tauragiškis, įkvėptas unikalių vaizdų, pasidomėjo ir šiaurės pašvaistės reiškinio pasirodymais Lietuvoje. Radęs straipsnį apie artėjančią stiprią magnetinę audrą, išsiruošė fiksuoti šiaurės pašvaistės.
– Buvo paminėta, kad šio reiškinio plika akimi net nematysime. Tačiau paskutinį spalio šeštadienį sekiau orų prognozę, šiaurės pašvaistės prognozes ir daug nesitikėdamas susiruošiau savo įrangą ir pajudėjau toliau nuo Tauragės, kur nėra tokio didelio šviesos užterštumo. Atvykęs į suplanuotą vietą mačiau tik giedrą dangų, bet vėliau fotoaparato ekrane pradėjau matyti žalius fragmentus, – įspūdžiais pasidalijo pašnekovas.
Povilas pasakojo fotografuojantis nuo paauglystės. Meile šiam pomėgiui užsikrėtė nuo tėčio, iš kurio ir gavo pirmąjį fotoaparatą. Su šeimos ir draugų palaikymu tauragiškis kaskart ieško gamtoje atsipalaidavimo ir gražių akimirkų.
Internetiniai šaltiniai skelbia, kad Saulės aktyvumas ir geomagnetinės audros matuojamos KP indeksais – kuo indeksas aukštesnis, tuo didesnė tikimybė išvysti šiaurės pašvaistę. Koks indeksas bus naktį, galima stebėti parsisiuntus kurią nors iš tam skirtų mobiliųjų programėlių.
Norintiems kokybiškai užfiksuoti tokį reiškinį fotografai pataria pasitelkti fotoaparatą ir trikojį stovą, užtikrinantį fotoaparato stabilumą. Nustačius ilgą išlaikymą, fotoaparatas gali užfiksuoti ir tai, ko nemato plika akis.