Vilkai ir vėl atakuoja naminius gyvulius

Dalintis:

Šiuo laikotarpiu, kaip ir kasmet, Tauragės krašte suaktyvėjo vilkai – pjauna naminius gyvulius. Jau užfiksuoti penki jų išpuoliai. Pirmą kartą pilkiai užsuko į Milaičių kaimą –ūkininkas Jonas Andrijaitis rado papjautą jau ūgtelėjusį veršelį. Jis įsitikinęs – vilkų populiacija sparčiai auga, todėl būtina didinti šių plėšrūnų medžioklės kvotą.

Gaurės seniūnijoje, Milaičių kaime, ūkininkaujantis Jonas Andrijaitis šeimininkauja pieno ūkyje – augina apie 40 karvių, valdo apie 100 ha žemės. Jis pasakojo, jog įprasta, kad prie Tyrelių miško vilkai kasmet surengia kruvinų išpuolių, dažnai nukenčia kitos ūkininkės galvijai. Šiemet vilkai įsisuko ir į J.Andrijaičio valdas.

– Pirmą kartą papjovė, visą gyvenimą čia gyvenu, dar nėra to buvę. Šeštadienį 13 veršių nuvedžiau į ganyklą prie Šešuvies upės, sekmadienį 7 valandą atvažiavęs radau veršelį papjautą, mačiau per rasą ėjusių vilkų brydę, turbūt juos išbaidžiau. Naujoje vietoje galbūt veršeliai bliovė, taip ir prisišaukė vilkus, – pasakojo ūkininkas. – Tose pievose danieliai, stirnos ganėsi, pajautę vilkus pabėgo. Tuomet žvėrims pasimaišė lengvas grobis – mano veršelis, nors mano ganykla apjuosta dviem elektrinėmis juostomis. Vilkų prisiveisė, reikia didinti jų sumedžiojimo kvotą.

Pasak J.Andrijaičio, valdžios rekomenduojami aptvarai neveiksmingi, šiuo atveju nebent 2 metrų aukščio tvora pagelbėtų. Geriausias sprendimas – mažinti vilkų populiaciją. Ūkininkas sako, kad  „olandai, vokiečiai juos medžioja, tik Baltijos šalys Briuseliui įsipareigojo vilkus globoti. O ar pagalvoja kas apie draskomo gyvulio kančias?“ Už papjautą 4 mėn. veršį J.Andrijaičiui buvo paskirta 136 Eur kompensacija, bet ši suma, pasak ūkininko, nepadengia investicijų: daug pieno sugirdyta, miltais šertas, daug įvairių priežiūros darbų.

Savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėja Ramutė Noreikienė suskaičiavo, kad šiemet Tauragės rajone užfiksuoti 5 vilkų išpuoliai: Mažonų seniūnijoje vilkai papjovė 3 veršius, Gaurės seniūnijoje – 1 veršelį, Batakių seniūnijoje – 1 avį. Praėjusią savaitę komisija vėl buvo iškviesta į Mažonų seniūniją. Pasak vedėjos, šiuo laikotarpiu vilkų šaudyti negalima – apie išpuolius jie informuoja medžiotojus, o šie tik pabudi naktimis.

– 2017 m. vilkai užpuolė 32 gyvulius (galvijus ir avis), buvo išmokėta 7217 Eur kompensacijų. 2018 m. vilkai pražudė 29 gyvulius – išmokėta 4210 Eur. 2019 m. plėšrūnai užpuolė 12 gyvulių (daugiausia Mažonų seniūnijoje), buvo išmokėta 1434 Eur kompensacijų, – vardijo R.Noreikienė. – Negaliu teigti, kad vilkų sumažėjo, nes yra rajonų, kur vilkų išpuolių padaugėjo, o ir pas mus, kol metai nesibaigė, visko dar gali būti.

Iš Tauragės savivaldybės Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos teikiama kompensacinė parama prevencinėms priemonėms gyvulių apsaugai. Ji siekia iki 50 procentų pareiškėjo prašomos paramos sumos, bet ne didesnė nei 5000 Eur (pasinaudojo vienas pareiškėjas). Europos Sąjungos skiriama parama iš Lietuvos kaimo plėtros programos kompensuojama 100 procentų, bet ne daugiau nei 5000 Eur (paraiškos teikiamos Nacionalinei mokėjimų agentūrai; savivaldybės specialistai konsultavo kelis žmones, bet neturi duomenų, ar jie dalyvavo programoje).

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą