Žvejybos entuziastams nei šaltis, nei eižėjantis ledas nebaisūs – vos prieš savaitę patys Keramikos tvenkinyje skęstančiam žvejui kvietę pagalbą, tauragiškiai vėl drąsiai lipa ant ledo ir tikisi pagauti žuvies bent žuvienei.
Žvejoti gali, nes prastovoje
Ant Tauragės rajono tvenkinių ypač savaitgaliais būriuojasi dešimtys žvejų. Kai kurie į tas pačias žvejybos vietas traukia kasdien, kai kurie ryte išvažiavę iš namų per dieną aplanko kelis vandens telkinius. Paklausti, ar laimikis vertas jų pastangų ir rizikos, visi lig vieno atsako – žuvies mažai, bet malonumas – neišpasakytas.
Tauragiškis Zenonas žvejojo vos kelias valandas ant Ežeruonos tvenkiniu vadinamo žvejų pamėgto vandens telkinio ledo Ceikiškėje. Pašnekovas tikino tik šiemet pirmą kartą vienas pats išbandęs poledinę žūklę. Paskelbus karantiną vyras turėjo keliauti į prastovas ir laisvą laiką išnaudoja naujam pomėgiui.

Tauragiškis Zenonas poledine žūkle susidomėjo tik per karantiną turėjęs išeiti į prastovas. Mortos Mikutytės nuotrauka
– Anksčiau neturėjau šilto kostiumo, gerų batų. Susipirkau viską ir pamažu žvejoju. Man labiau patinka žvejyba vasarą, bet poledinė žūklė taip pat turi savo žavesio, – sakė Zenonas.
Vyras per keletą valandų ištraukė kelis mažus ešeriukus, bet visus juos paleido. Paklaustas, koks jo didžiausias žūklės laimikis, Zenonas pasigyrė Nemune lašišų žvejojimo metu pavasarį ištraukęs 3,5 kilogramo lašišą.
– Buvo įdomi kova. Visiškai kitaip nei koks karšis ar lydeka. Priešinasi, paskui atleidžia, net atrodo, kad atsikabino, bet tokiais būdais ji bando apgauti žveją, – pasakojo Zenonas.
Ledo storis ant vandens telkinio, kuriame žvejoja, – apie 10 centimetrų, tiesa, ypač pakraščiuose po tiltu žiojėja properšos. Zenonas tikina ant ledo lipantis tik jį patikrinęs ir elgiasi labai atsargiai.
Žvejoja, nors ir yra skendęs
Keramikos tvenkiniuose žvejojantis tauragiškis Vytautas anksčiau laimikius gaudė ne tik Tauragėje. Dabar, kai draudžiama įvažiuoti į kitus rajonus, vyras kartu su sūnėnu Gintaru į žvejybą išvažiuoja rytais. Būna dienų, kad namo tuščiomis grįžta, bet pasitaiko ir tokių, kai laimikį dalijasi pusiau ir dar draugams lieka.
– Žvejoju nuo vaikystės. Šiandien kažkaip nekimba. Sugavau ešeriuką, kurį jau kepti galima, ir lydekaitę. Ja pasidžiaugiau ir paleisiu. Dabar negalima lydekų žvejoti, – sakė pašnekovas ir žurnalistams matant „peiliuku“ vadinamą lydekaitę paleido atgal į eketę.

Vytautas net tris kartus yra įlūžęs, o praėjusią savaitę pats kvietė pagalbą skęstančiam žvejui. Mortos Mikutytės nuotrauka
Vytautas užaugęs Šilalės rajone, prie upės, todėl į žvejybą traukia nuo mažų dienų.
– Šiandien esam jau trečiam prūde, vis ieškom vietų. Nešalta ant ledo, guminiuose batuose yra veltinis, prisirengiu keliais drabužių sluoksniais, – kaip saugosi nuo šalčio, pasakojo žvejys ir pasidalijo savo mėgstamiausiu receptu. – Man patinka žuvis ir žuvienė. Pats viską nuvalau ir sutvarkau. Maniškė iš namų išvarytų, jei visą darbą palikčiau jai. Pats ir žuvienę verdu. Iš pradžių užkaičiu žuvį, kai nuverda, perkošiu, atskiriu nuo kauliukų, o tada jau dedu morkų, bulvių, patinkančių prieskonių. Labai skani išeina.
Didžiausia Vytauto žuvis, kurią yra ištraukęs žiemą – kilograminis ešerys.
Vytautas kartu su Gintaru prieš gerą savaitę žvejodami ant Keramikos tvenkinių pamatė skęstantį kolegą ir iškvietė pagalbą. Sako, kad tądien žvejyba jau buvo baigta.
– Pats esu skendęs tris kartus. Du kartus skendau Minijos kaime, bet nuo žvejybos ant ledo tai neatgrasė. Turiu pasiėmęs smaigus, patikrinu, ar geras ledas. Nevaikštau ten, kur matau, kad ledas plonesnis, ar žinau, kad toje vietoje daug žolių. Vanduo gerai neužšąla žolėmis apaugusiuose tvenkiniuose, – pasakojo Vytautas.
Jo sūnėnas Gintaras tądien, kai kalbinome, dideliu laimikiu pasigirti taip pat negalėjo. Vyras vis keitė žvejybos vietą, gręždavo naujas eketes ir tikėjosi sugauti kepti tinkamos žuvies.
Pagrindinės taisyklės
Primename, kad norint žvejoti būtina turėti žvejo bilietą, iki balandžio 20 dienos negalima žvejyba masalui naudojant gyvą žuvelę. Iki tos pačios dienos draudžiama gaudyti ir lydekas.
Ledas laikomas tvirtu, kai jo storis daugiau kaip 7 centimetrai, o jei ant ledo būriuojasi daugiau žvejų, jo storis turėtų būti bent 12 centimetrų. Ugniagesiai-gelbėtojai perspėja, kad tvirtas ledas visuomet turi žalią ar mėlyną atspalvį. Trapesnis ledas susiformuoja intakuose ir vietose, kuriose yra šaltinių. Mirtinai sušalti žmogui užtenka 10 minučių lediniame vandenyje. Lipant žvejoti ant ledo, būtina turėti specialius smaigus, į žvejybą verta pasiimti ir virvę. Pamačius skęstantį žmogų nedelsiant reikia skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112.