Išsiilgę kaitrios saulės, minkštų viešbučio patalų, maistu nukrautų „viskas įskaičiuota“ stalų ir skrydžių lietuvaičiai, vos tik atnaujinus užsakomuosius reisus, užplūdo Bulgarijos, Kroatijos, Graikijos salų kurortus.
Nuo birželio 1-osios Lietuvoje užfiksuoti 42 nauji koronaviruso infekcijos (Covid-19) įvežtiniai atvejai. Vos tik atnaujinus skrydžius į lietuvaičių pamėgtą Bulgariją, kelionės staiga vėl nutrauktos. Visiems turistams, esantiems Bulgarijoje, praėjusią savaitę buvo patarta kuo skubiau susisiekti su kelionių organizatoriais ir suderinti grįžimo namo klausimus. Tie, kurie į Bulgariją planavo išskristi liepos 9-ąją, į lėktuvus nebeįleisti. Nuolat situaciją analizuojantys sveikatos priežiūros specialistai grįžus iš bet kokios kelionės rekomenduoja 14 dienų vengti artimo kontakto su žmonėmis, pagal galimybes dėvėti asmens apsaugos priemones ir stebėti savo sveikatą.
Dar tikisi atsigauti
Liepos 1-ąją atnaujinę skrydžius į lietuvių pamėgtus šiltuosius kraštus Lietuvos kelionių organizatoriai į Graikiją ir Bulgariją per savaitę išskraidino daugiau nei 1500 poilsiautojų.
Kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ viešųjų ryšių ir rinkodaros vadovė Inga Aukštuolytė sako, kad šią liepą palyginti su praėjusiais metais skrydžių sumažėjo net 80 procentų.
– Nuo liepos 1 dienos atnaujinome skrydžius į Bulgariją ir Graikiją, deja, jau po devynių dienų privalome sustabdyti skrydžius į Bulgariją iki liepos 31 dienos. Žinoma, kai vis daugiau šalių atveria sienas, situacija turizmo rinkoje nuteikia optimistiškai, tačiau planuoti ateitį vis dar sudėtinga. Tiek keliautojai, tiek organizatoriai laukia rugpjūčio. Tikimės, kad pavyks papildyti skrydžių programą ir keliauti į Turkiją. Būtent ši kryptis daugelį metų buvo populiariausias pasirinkimas ir sudarė daugiau nei 50 proc. visų planuotų vasaros kelionių, – „Tauragės kurjeriui“ sakė „Tez Tour“ atstovė.
Pasak „Novaturo“ komunikacijos projektų vadovės Dovilės Zapkutės, bendrovė visomis išgalėmis bando prisitaikyti prie kasdien kintančios situacijos ir sugalvoja kelionių alternatyvų:
– Siūlome klientams nepraleisti vasaros ir rinktis keliones Baltijos šalyse. Į Lietuvą kviečiame Latvijos ir Estijos gyventojus. Klientai, kurių suplanuotos kelionės į Bulgariją dėl pandemijos neįvyks, gali pakeisti kelionės kryptį į saugius Graikijos kurortus arba perkelti atostogas į vėlesnį laiką. Neturėtų nerimauti ir Bulgarijoje atostogaujantys. Suplanuoti visi grįžtamieji skrydžiai į Lietuvą. Turizmo rinka yra išgyvenusi ne vieną krizę. Esu įsitikinusi, įveiksime ir šią.
Atostogos su šeima – tik kitąmet
Velykas Turkijoje kartu su šeima ir draugų būriu planavęs švęsti tauragiškis Gediminas Savickas pasitaręs su žmona kelionę perkėlė kitiems metams. Tris mažamečius vaikus auginanti pora rizikuoti ir keliauti šiemet nenorėjo:
– Buvome nusipirkę kelionę vienuolikai žmonių. Antalijoje jau balandžio mėnesį oro temperatūra įšyla gerokai virš 20 laipsnių. Viešbutis, kurį pasirinkome, pritaikytas šeimoms su vaikais. Vaikai ten visą laiką turi ką veikti. Jei atostogaujame Lietuvoje ir pliaupia lietus, turime papildomai sukti galvą, kuo užimti mažus vaikus. Prasidėjus karantinui nusprendėme, kad pinigų nesusigrąžinsime ir lauksime atostogų kitą pavasarį. Pasilikome tą patį viešbutį. Kelionės sąlygos ir kaina liko tokios pat.
Paklaustas, ar šiemet atostogas planuoja Lietuvoje, Gediminas tikina, kad viskas priklausys nuo situacijos ne tik šalyje, bet ir pasaulyje.
– Kol kas planuojame apsiriboti savo šalimi. Jei viskas klostysis palankiai, keliausime į Ventspilį. Tikiu, kad turizmo rinka atsigaus. Nemažai draugų jau dabar laukia ir nekantrauja, kada bus atidarytos norimos kryptys. Jie tikrai važiuos, ilsėsis, keliaus. Ekonomika ima neblogą pagreitį atsigavimo link. Tuo pačiu turėtų atsigauti ir turizmas, – viliasi Gediminas.
Bulgarija vėl bus izoliuota?
Sonata Savickaitė liepos pradžioje kartu su sūnumi išskrido į Bulgarijos Saulėto kranto kurortą.
– Kelionę nusipirkau vos paskelbė apie atnaujintus skrydžius. Tuo metu sakė, kad Bulgarijoje saugu – tai ko bijoti? Mus užtikrino, kad jokių karantinų nebebus, nes toje šalyje nėra daug susirgimų. Nebetikiu aš ta korona. Į Bulgariją skrendame jau ketverius metus iš eilės. Šįkart lėktuvas buvo pilnas, bet viso skrydžio metu privalėjome būti su kaukėmis. Nusileidus Burgaso oro uostas buvo tuščias. Vos tik atidavėm deklaracijas, greitai buvome nuvežti į viešbučius. Ten dar kartą pildėme deklaracijas. Viešbučio viduje, viešose erdvėse, privaloma būti su kaukėmis, tik pliaže gali gulinėti kur nori ir kaukių nereikia, – apie savo kelionę pasakojo Sonata.
Pasak moters, turistų Bulgarijoje nedaug – tuščiose gatvėse nėra ir pramogų. Neveikia dalis kavinių, prekybos centrai uždaryti, nevyksta pasirodymai viešbučiuose, nėra ir Bulgarijos kurortų atrakcija tapusių arkliais tempiamų karietų. Daugybė viešbučių duris užvėrė visam laikui, apleisti pastatai turistų jau vadinami bulgariškuoju Černobyliu.
– Blogai jiems. Daug metų reikės, kol turizmas atsigaus. Jei atsigaus. Kur eini, reikia plauti ir dezinfekuoti rankas, žmonės tikrai labai saugosi. Restorane pats gali tik pienu užsipilti sausus pusryčius, įsipilti kavos ar arbatos. Visą kitą maistą į lėkštes įdeda aptarnaujantis personalas.
Šiuo metu oro temperatūra Bulgarijoje siekia 30 laipsnių, o Juodoji jūra įšilusi iki 26 laipsnių, – sakė Sonata.
Moteris sako nesigailinti įsigijusi kelionę. Tačiau naujausios žinios suneramino.
– Mes čia maudomės, ilsimės, džiaugiamės saule ir atostogomis. Vietiniai tikina, kad Saulėtame krante nėra nė vieno viruso atvejo. Ir suprask, kur tiesa, o kur tik pasakos. Sužinojus, kad grįžę privalėsime izoliuotis, žemė slydo iš po kojų. Tikrai niekur nebūčiau skridusi, – kiek apmaudžiai kalbėjo moteris.
Pandemija paveikė ir kurorto kainas. Dar pernai už gultą prie jūros visai dienai tekdavo pakloti 5 eurus, šiemet gultų prižiūrėtojai džiaugiasi, kai jų kišenėn įkrenta bent 2 eurai.
– Maistas ir gėrimai pigūs. Vaisiai prinokę saulėje, skanūs. Vyrai irgi turi kuo džiaugtis. Bokalas alaus šiemet tekainuoja 1 eurą, – vardijo moteris.
Šeima Bulgarijoje spėjo praleisti septynias paras, į namus grižo specialiu kelionių organizatoriaus skrydžiu. Už maitinimo tipo „viskas įskaičiuota“ atostogas trijų žvaigždučių viešbutyje dviem sumokėjo 639 eurus.
Paklausėme gatvėje sutiktų tauragiškių, ar jie keliauja, keliaudavo ir ar planuoja kur nors keliauti šiemet.
Asta, 34 metų:
Pagal finansines galimybes stengiamės keliauti kasmet. Labai patinka pažintinės kelionės, bet nevengiame ir poilsinių. Turkija, Egiptas, Italija, Latvija – populiariausios šalys, į kurias skrendame ilsėtis. Balandžio mėnesį, per patį karantiną, turėjome nusipirkę kelionę į Egiptą, bet viskas nuplaukė. Mums pasisekė – pavyko susigrąžinti didžiąją dalį pinigų. Dar šiek tiek liko, bet tos sumos patys kelionių organizatoriai dar negali išsiieškoti iš viešbučių. Norėjome persikelti kelionę lapkričio mėnesiui, bet nusprendėme nerizikuoti. Man atrodo, kelionės lapkritį dar tikrai nevyks. Žmonės drąsūs, keliauja, bet paskui verkia, kad valdžia jais nesirūpina. Kai visame pasaulyje tokia situacija, reikia galvoti galva. Prieš penkerius metus išvažinėjau visą Lietuvą, bet šiandien yra dar naujesnių vietų, kurios vertos dėmesio. Rizikuoti savo sveikata ir kitų sveikata – neprotinga.
Tomas, 36 metų:
Dabar keliaujame tik po Lietuvą. Esu dirbęs užsienyje. Keliavom ir po Airiją, ir po Norvegiją, tik šiemet jokių atostogų nebuvome suplanavę. Aš už keliones. Tai kiekvieno žmogaus sprendimas ir keliauti reikia. Visi turim savo lūkesčius, vizijas ir reikia juos įgyvendinti. Tegul kalba ką nori, man atrodo, kad net šiandien keliauti yra saugu. Visas tas virusas – išpūstas burbulas.
Jurgita, 28 metų:
Esu daug keliaujanti, bet šiemet teko atsisakyti visų kelionių. Buvo suplanuotos draugų vestuvės Ispanijoje. Jos atidėtos. Dažniausiai keliaudavau Europoje, metus gyvenau Rumunijoje, keliavau po Balkanų šalis. Esu buvusi ir Meksikoje, ir Brazilijoje. Dažniausiai keliaudavau savarankiškai, pati pasirinkdavau maršrutus.
Dabar kyla klausimų – važiuoti ar ne. Aš tikrai važiuočiau. Kiekvienas turi mąstyti sąmoningai. Jei rūpiniesi savimi ir galvoji apie kitą, saugaisi – tai kodėl nekeliauti. Bijoti – nesveika.