Rusnėje vykusiame 13-ajame žuvienės virimo čempionate ne vieną prizą iškovojusiai Pagėgių kultūros centro komandai vadovavo tauragiškis Sigitas Kancevyčius. Čempionate gardžias žuvienes šventės dalyviams virė ir prizus pelnė Pilaitės bei Dauglaukio bendruomenės. Visi tvirtino, kad šventė ypatinga ir kviečia kitais metais į ją nuvykti.
Išvirė 130 litrų žuvienės
Čempionate varžėsi 57 komandos iš Lietuvos ir užsienio, kurios dideliuose puoduose virė skaidrią žuvienę ar žuvies sriubą.
Tauragiškio Sigito Kancevyčiaus vadovaujamoje Pagėgių kultūros centro komandoje susibūrė 6 žmonės. Pagal čempionato nuostatus komandą galėjo sudaryti nuo 5 iki 15 žmonių. S.Kancevyčius atviravo, kad anksčiau nėra dalyvavęs žuvienės virimo čempionate, bet vis pasvajodavęs apie tai. Šiemet jis prisiėmė atsakomybę ir tapo šefu. Išvirė net 130 litrų žuvienės.
– Pirmą kartą viriau tokį didelį kiekį sriubos. Savo sodyboje esu viręs 50 litrų barščių, kopūstų sriubos, taip pat ir žuvienės. Išvirti tokį didelį puodą žuvienės nėra paprasta. Ingredientus dėjau pagal skonį ir intuiciją. Kolegos tik padėjo nuskusti bulves, morkas, supjaustyti daržoves, o kiek ko dėti į sriubą, sprendžiau pats. Tai didžiulė atsakomybė prieš komandą ir visus kurie atėjo ragauti. O jei bus neskanu? Tačiau pavyko. 130 litrų žuvienės išdalijome per 1 val. 15 min. Kai kurie paragavę prašė dar nors pusę samtelio įpilti. Tai komplimentas. Komisija mus apdovanojo dviem prizais. Pelnėme pasiplaukiojimą laivu ir didžiulį rūkytą ungurį, – įspūdžiais pasidalino S.Kancevyčius.
Anot jo, žuvies sriubą virė iš natūralių produktų ir prieskonių, jokių skonio stipriklių: druska, pipirai, lauro lapai, krapai, kitų žolelių mišinys.
– Žuvienės skoniui labai svarbu pati žuvis. Dar geriau daug įvairios žuvies. Žuvį pirkome jau nuvalytą iš Rusnės. Į puodą sudėjome 30 kilogramų karšių, kuojų, plakių. Visa ši šventė paliko didžiulį įspūdį, – pasakojo pašnekovas.
S.Kancevyčius kitų Tauragės rajono bendruomenių virtos žuvienės neragavo – neturėjo tam laiko.
Komplimentai ne tik už sriubą
Dauglaukio bendruomenė šiame čempionate ne naujokė – dalyvauja nuo 2011 metų su pertraukomis, pasirūpina net specialia apranga. Šįkart septynios komandos moterys vilkėjo odines kelnes ir jūreiviškas palaidines. Dauglaukio kultūros namų renginių organizatorė ir meno vadovė Kristina Kuzminskienė atviravo – nuotaikingam renginiui norėjosi pasipuošti. Moterys gavo nemažai komplimentų ne tik dėl sriubos.
Žuvienę komanda ruošė 40 litrų puode. Pasak K.Kuzminskienės, nuostabioji, nuolat besišypsanti komandos lyderė virėja Vida Monstvilienė žuvienę nuspendė pagardinti ryžiais, jų į sriubą nedėjo nei viena šio čempionato komanda. Šis virėjos sprendimas pasiteisino. Dauglaukio komanda, pasivadinusi „Kilkės ir ko, 2021“, gavo apdovanojimą už ištikimybę čempionatui – simbolinę lentelę ir rūkytą ungurį.
– Nors nesu renginio organizatorė kviečiu ir jus kitais metais dalyvauti. Labai smagus, daug gerų emocijų padovanojantis renginys, – tvirtino K.Kuzminskienė.
V.Jacikienė: „Tai Lietuvos draugystės šventė“
Šventei gerų žodžių negailėjo ir Pilaitės bendruomenės narė komandos kapitonė Vilija Jacikienė. Į žuvienės virimo čempionatą Dapkiškių (Pilaitės) bendruomenę prieš keletą metų pasikvietė Dauglaukio bendruomenė.
– Labai graži šventė, jaučiasi didelis organizatorių įdirbis. Tai Lietuvos draugystės šventė. Žuvienės virimo čempionate, mes, Pilaitės bendruomenės komanda, dalyvavome trečią kartą. Susiradome daug draugų iš kitų šalies miestų, – įspūdžiais dalijosi pašnekovė.
Anot jos, į žuvienės virimo čempionatą šiemet vyko dvylika bendruomenės narių. Ši komanda buvo apdovanota už išskirtinę žuvienę, gavo dovanų ir už gerą kaimynystę,
– Išvirėme 40 litrų sriubos. Į sriubą sudėjome 6 kilogramus žuvies, dar 10 kg žuvies panaudojome sultiniui virti. Žuvį mums padovanojo draugai, ačiū jiems, – sakė V.Jacikienė.
Beje, Dapkiškių komanda rugpjūtį sėkmingai dalyvavo ir Lietuvos cepelinų virimo čempionate.
Sigito Kancevyčiaus žuvienės receptas ir kiti su tuo susiję ypatumai
Sudedamosios dalys: įvairi nuvalyta ir išdarinėta žuvis, tik natūralūs prieskoniai (kartieji ir kvapnieji pipirai, lauro lapeliai, krapai, petražolės, bulvės, morkos, svogūnai), vanduo bei druska.
Beje, kuo bus daugiau ir įvairesnės žuvies, tuo sriuba bus skanesnė.
Mano paruošimo būdas labai paprastas: sudėti į vandenį žuvį ir virti iki 5 min. Svarbu, kad žuvis nesuirtų. Išgriebti iš nuoviro žuvį ir į jį supilti nuskustas, supjaustytas bulves bei morkas. Virti kol išvirs – apie 15 minučių. Įpusėjus virti bulves ir morkas, sudėti stambiai supjaustytus arba visai nepjaustytus svogūnus. Kol verda bulvės ir morkos, iš žuvies išrinkti stambiausius kaulus ir ašakas. Nepergyventi, kad jų tenai ir liks. Išvirus bulvėms ir morkoms, sudėti prieskonius – pipirus, lauro lapelius ir druską bei virti iki 5 minučių. Likus porai minučių iki virimo pabaigos, sudėti žuvį, o nukaitus puodą, iškart į jį sudėti smulkintus krapus bei petražoles ir bent 4 minutes palaikyti uždengtą puodą. Žinoma, pasibaigus virimui, sriubą galima pagardinti gabalėliu sviesto arba grietinės, tačiau nereikia daug. Dedant druskos, nepersistengti, nes, jei trūks, galima jos pridėti, jei per daug – neišimsi.
Aš ne žvejas, todėl nesiūlau į sriubą įpilti degtinės ar į puodą kyštelti nuodėgulį. Jei kažko trūks, viską padarys kiti labai svarbūs komponentai. Tai pozityvi nuotaika ir meilė. Aš visada ruošdamas maistą iš galvos išveju blogas mintis. Ruoškime maistą galvodami tik apie jį, apie tai kaip pradžiuginsite tuos, kuriuos vaišinsite. Man maisto ruošimas, tai savotiška meditacija. Taip pat reikia gerai nuteikti ir valgytojus. Prieš jiems vaišinantis nepagailėti komplimentų, papasakoti kokį linksmą anekdotą ar kažką panašaus.
Sudėjus mano paminėtą laiką pats virimo procesas užtruks tik apie 24 minutes, tačiau kol nuskusite bulves, morkas, jei patiems teks nuvalyti ir išdarinėti žuvį bei palaukti kol užvirs vanduo, sugaišite tam nemažai laiko. Tačiau jo tikrai negaila, nes sulauksite pelnyto atlygio. Dėkingi valgytojai jums žers komplimentus, ilgai prisimins ir vėl siūlysis į svečius.
Gero apetito!