Aiškėja – virusas išplitęs labiau nei skelbiama

Dalintis:

Ketvirtadalis Tauragės šilumos tinklų darbuotojų sulaukė žinios – jų organizme yra susidarę koronaviruso antikūnų. Tačiau kai kurie įmonės kolektyvo nariai net nenutuokė virusą nešiojantys, jokių simptomų nejautė ir ėjo į darbą. Įmonės vadovybė antikūnų testus darbuotojams atliko savo iniciatyva, siekdama užtikrinti darbo efektyvumą šildymo sezono metu. Gauti rezultatai stebina ir medikus, neatmetama, kad antikūnų testai gali rodyti ne tik koronavirusą, bet ir persirgtą gripą.

Iš 50 – 15 teigiamų

Meteorologams pranašaujant ilgą ir šaltą žiemą, Tauragės šilumos tinklų vadovybė nusprendė skelbti viešųjų pirkimų konkursą ir patikrinti, kiek įmonės darbuotojų jau turi susidariusį COVID-19 imunitetą. Rezultatai nustebino – įmonėje persirgo 25 procentai darbuotojų, dauguma jokių simptomų nejautė ir ėjo į darbą.

Tauragės šilumos tinkluose dirba per 60 tauragiškių, kiek jų jau yra persirgę COVID-19, nebuvo aišku. Anot direktoriaus Audriaus Arcišausko, jis ir pats buvo turėjęs kontaktų su sergančiais darbuotojais, bet akivaizdžių koronaviruso simptomų nejautė. Antikūnų testai atlikti siekiant užtikrinti darbo efektyvumą šildymo sezono metu.

– Gavau antikūnų testo atsakymą ir jis yra neigiamas. Vadinasi, aš dar nesirgau. Ypač gruodį ir sirgo, ir slogavo daug įmonėje dirbančių specialistų. Kai kuriems, kurie tyrėsi, buvo nustatytas koronavirusas. Kai kurie, nors ir jautė simptomus, jiems atliktas testas koronaviruso nerodė. Dabar, gavę atsakymus nustebome – persirgę 25 procentai tirtų darbuotojų. Iš 50 paimtų mėginių turime 15 teigiamų, – „Tauragės kurjeriui“ sakė įmonės vadovas.

A.Arcišauskui antikūnų tyrimas buvo atliktas pirmajam. Nuo pandemijos pradžios koronavirusas buvo patvirtintas 7 šilumos tinklų darbuotojams.

– Prašėme, kad vos pajutę simptomus darbuotojai iškart praneštų apie įtariamą ligą. Jie ir kartu dirbusieji izoliuodavosi, kol sulaukdavo testo atsakymų. Jei testas neigiamas, grįždavo į darbą. Taip bandėme valdyti pandemiją, nes užsidaryti žiemos metu įmonė negali. Turi būti nuolat dirbantys asmenys, nors gruodį iš keturių pamainų dėl ligos dvi buvo iškritusios, – sakė A.Arcišauskas.

Vyriausybės sprendimu, šilumos tinkluose dirbantys specialistai priskirti prie padidintos rizikos asmenų ir turėtų būti skiepijami anksčiau nei eiliniai gyventojai.

– Kreipėmės į Lietuvos šilumos tiekimo asociaciją ir pateikėme skiepų laukiančių darbuotojų sąrašą. Šiame sąraše – 40 specialistų. Gali būti, kad šilumos tinklų darbuotojai bus paskiepyti dar iki šildymo sezono pabaigos, – tikisi pašnekovas.

Už antikūnų tyrimą vienam darbuotojui įmonė sumokėjo 19 eurų.

Vietoj tyrimų – apsaugos priemonės

Kita savivaldybės įmonė „Tauragės vandenys“ pandemijos metu buvo įvardijama kaip koronaviruso židinys. Direktorius Eduardas Anulis „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad iš 107 įmonės darbuotojų oficialiai virusu sirgo tik 10 specialistų. Vienu metu sirgo 4 tarpusavyje susiję asmenys. Vadovo teigimu, įmonėje itin sustiprinta dezinfekcija ir darbo sauga, todėl antikūnų testų darbuotojams atlikti neplanuojama.

– Sirgo nedaug žmonių. Vienu kartu užsikrėtė du, po kurio laiko atsirado kitame padalinyje susirgusiųjų, bet tik keli. Svarsčiau apie antikūnų testus, bet ką jie duotų? Pasidaryti gali tik tam, kad pasidėtum paukščiuką. Mes tuos pinigus geriau investuosime į apsaugos priemones, papildomą dezinfekciją. Samdėme butų ūkį, kad dezinfekuotų patalpas. Tokios priemonės duoda realią naudą, – mano E.Anulis.

Direktoriaus teigimu, jis nedvejodamas skelbtų konkursą skiepams nuo koronaviruso pirkti, bet, deja, tokios galimybės nėra.

– Mūsų įmonė yra prioritetinių sąraše, bet kada ateis eilė skiepytis, niekas nežino. Darbuotojai laukia skiepų ir dauguma pasisako už juos. Iš mūsų kolektyvo sunkiai koronavirusu niekas nesirgo. Turiu tik pažįstamų, kurie sunkiau sirgo, vienas dvi savaites gulėjo ligoninėje, – sakė direktorius.

Pandemijos metu įmonė nutraukė tiesioginį darbuotojų bendravimą su Tauragės gyventojais. Vandens skaitikliai, kol paskelbtas karantinas, nei tikrinami, nei keičiami.

– Pas žmones nevykstame. Darbus pradėsime, kai epidemiologinė situacija pagerės. Atšaukėme gyvą bendravimą su klientais saugodami ir darbuotojus, ir vengdami bereikalingų aiškinimųsi. Juk gali būti, jog susirgęs klientas sakys, kad mūsų specialistas jį užkrėtė, – svarstė direktorius.

Įmonės specialistai įvykus vandentiekio avarijai vyksta į įvykio vietą ir darbus atlieka lauke.

– Aš į darbą einu kasdien, bet stengiamės su kolegomis daugiau bendrauti kompiuteriu ar telefonu, vengiame gyvų susitikimų, – kaip saugosi, atskleidė E.Anulis.

Darbuotojų netirs

Viena daugiausiai mokesčių Tauragėje pernai sumokėjusių įmonių UAB „Ergesund Net“ kol kas antikūnų tyrimų savo darbuotojams užsakyti neplanuoja. Įmonės personalo vadovė Rasa „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad šiuo metu įmonėje koronavirusu serga tik vienas darbuotojas.

– Planų testuoti neturime. Yra žmonių, kuriuos siunčiame į komandiruotes užsienyje, jiems atliekame COVID-19 testus, gal kiti darbuotojai antikūnų testus daro patys. Iš viso įmonėje dirba 285 darbuotojai ir nuo pandemijos pradžios virusu sirgo tik apie 20 žmonių. Situacija pas mus stabili, darbai nesustojo, – komentavo įmonės atstovė.

UAB „Apasteel“ direktorė Kristina Apavičiūtė sakė, kad įmonė antikūnų testų darbuotojams atlikti taip pat neplanuoja. Nuo pandemijos pradžios Tauragėje nesusirgo nė vienas įmonės darbuotojas. Paklausta, ar jaučia pandemijos pasekmes versle, vadovė tikino, kad pasekmės akivaizdžios ir nieko gera nežada.

– Dalis darbuotojų buvo prastovose, o mes jaučiame kainų kilimą. Brangsta medžiagos, turės brangti ir produkcija. Nuo pandemijos pradžios labai saugomės ir vykdome visus reikalavimus. Į įmonę neįleidžiame klientų ir pašalinių žmonių, laikomės atstumų, – patikino K.Apavičiūtė.

Antikūnų testai rodo ne tik COVID-19

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Tauragės departamento direktorės Gilmos Masiulionienės, aklai pasikliauti antikūnų testo rezultatais nereikėtų.

– Gavę antikūnų testo atsakymą, kuriame matote, kad organizme susiformavo antikūnai, nors nejautėte jokių koronaviruso ligos simptomų, labai džiaugtis nereikia. Koronavirusas priklauso virusų grupei. Jūs galėjote persirgti gripu, tokiu atveju antikūnų testas taip pat bus teigiamas, – sakė NVSC Tauragės departamento vadovė.

Tokį teiginį iliustruoja ir vieno šilumos ūkio specialisto istorija. Vyras jautė akivaizdžius koronaviruso simptomus, laikėsi aukšta temperatūra, buvo atsiradęs kosulys. Ligos metu atlikus COVID-19 testą, koronaviruso organizme nerasta, bet antikūnų testas pasveikus buvo teigiamas.

– Greičiausiai žmogus persirgo ne koronavirusu, o kitu tai pačiai virusų grupei priklausančiu virusu. Bet kokiu atveju, gavus teigiamą antikūnų testą, saugotis reikia taip pat, kaip ir be jo. Asmens apsaugos priemonės viešose vietose būtinos, reikia dezinfekuoti rankas, vengti kontaktų, – sakė G.Masiulionienė.

NVSC epidemiologų teigimu, jei antikūnų testą atliksite po COVID-19 ligos praėjus vos dviem savaitėms, didelė tikimybė, kad antikūnų organizme dar nebus arba jų bus labai mažai ir gausite abejotiną atsakymą.

Koronavirusas nustatomas tiriant PGR metodu. Jis aptinka viruso genetinę medžiagą ir yra imamas iš nosiaryklės ar seilių tepinėlio. Tyrimo jautrumas siekia – 70–90 procentų. Šiuo metu ypač išpopuliarėję antikūnų testai aptinka imuniteto atsaką į virusą. Testui atlikti imamas kraujas iš venos arba piršto. Yra išskiriamos penkios antikūnų rūšys. Gavus testo rezultatus, reikia ieškoti, kaip pakitęs imunoglobulinas G (IgG).

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą