COVID-19 nemalšta – ligoninė šaukiasi pagalbos

Dalintis:

Visą Lietuvą apėmęs koronavirusas vieną po kito į ligos patalą guldo ir tauragiškius. Šalies gydymo įstaigoms skanduojant apie prastėjančią situaciją, netyli ir Tauragės ligoninė. Direktoriaus pavaduotojas Danas Masiulionis atviras – netrukus gali tekti atidaryti ir trečią kovidinį skyrių, medikai pervargę, vos spėja suktis, pagalba žūtbūt reikalinga. Pastarąją savaitę nuo koronaviruso Tauragėje mirė 4 žmonės.

Situacija – tragiška

Praėjusią savaitę sušauktame Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro (ESOC) posėdyje Tauragės ligoninės direktoriaus pavaduotojas Danas Masiulionis neslėpė nusivylimo ir gydymo įstaigos tragiškos situacijos. Ligonių tik daugėja, kone visos kovidinės lovos užpildytos, netrukus dviejų kovidinių skyrių nebeužteks – teks atidaryti trečią, kas reikš visų planinių paslaugų sustabdymą.

– Karščiavimo klinikoje per savaitę priimti 44 žmonės. Pas mus vienas konsultantas per dieną aptarnauja 15 žmonių. Patiriame didėjantį spaudimą, balansuojame ties riba atidaryti trečią kovidinį skyrių. <…> Dabar teikiame pusę planinių paslaugų. Šiandien ryte gavau skambutį iš slaugos administratorės. Ji sakė, kad greitosios medicinos pagalbos brigados stovi po tris–keturias valandas, laukdamos, kol bus atiduoti pacientai. Dalis žmonių galėtų gauti pagalbą kitame lygmenyje – kalbame apie karščiavimo kliniką. Mes jau tikrai ilgiau šitos situacijos nepatempsime. Patys suprantate, kas yra greitajai stovėti kelias valandas, jei dar reiktų važiuoti kitur kažkur, – ESOC posėdyje kalbėjo D.Masiulionis.

Posėdžiui pirmininkavęs Tomas Raulinavičius, išgirdęs, kad situacija ypač rimta, pasiūlė tai aptarti kitame posėdyje kartu su kitais gydymo ir sveikatos priežiūros įstaigų vadovais. Į šiuos posėdžius žurnalistams patekti nepavyko.

Pagalbos šauksmas išgirstas

Penktadienį „Tauragės kurjeriui“ D.Masiulionis atskleidė, kad šiuo metu kovidinėse lovose gydomi  44 ligoniai. Taip pat 5 žmonės gydomi Reanimacijos skyriuje. Visgi pagalbos šauksmas, išsakytas ESOC posėdyje, buvo išgirstas.

– Galiu pasakyti tik tiek, kad šiandien dar trečio kovidinio skyriaus neatidarysim, iki pirmadienio galbūt situacija liks stabili. Priimti sprendimai nuo kitos savaitės ilginti Karščiavimo klinikos darbo laiką darbo dienomis. Taip pat ji dirbs ir šeštadieniais, – kalbėjo D.Masiulionis. – Visi sako, kad dramatizuojam. Bet galėjo patys duomenų pasiklausti – greitoji medicinos pagalba priklauso Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centrui.

Tauragės ligoninė. Mortos Mikutytės nuotrauka

Lietuvos statistikos departamentas kasdien skelbia ir kovidiniams ligoniams skirtų lovų skaičių. Paklausėme D.Masiulionio, ką tai reiškia ligoninei ir ligoniams. Medikas atskleidė, kad tai susiję su ligonių kasų skiriamu finansavimu ir personalo paskirstymu.

– Lovų skaičius kovidiniams ligoniams Tauragėje nekinta jau keturias savaites. Jų skaičius yra organizacinis rodiklis – kiek aktyvaus gydymo vietų turime. Koronavirusiniams ligoniams gydyti reikia kone dvigubai daugiau personalo nei įprastame skyriuje. Jei bus poreikis, turėsime uždaryti Vidaus ligų skyrių ir 30 lovų atiduoti kovidiniams ligoniams. Tada teks stabdyti visas planines paslaugas. Kol kas medikų stygių kompensuojame, bet vėliau bus blogai, – neslėpė D.Masiulionis, svarstydamas, kad užbaigus statybos darbus naujas kovidinis skyrius galėtų būti atidarytas naujame ligoninės Geriatrijos skyriuje. Tik štai medikų nuo to nepadaugės.

Nebuvo dialogo

Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vadovas Donatas Petrošius sako, kad iki šiol nebuvo dialogo su ligonine apie padėties rimtumą. Būtent ESOC posėdyje ir tebuvo išsakyta, kiek viskas yra rimta.

– Mes nežinojome, kad situacija tokia, kad pas juos veža ligonius iš aplink, kad apkrauti darbu. Nuspręsta, kad Karščiavimo klinika dirbs šeštadieniais nuo 9 iki 14 valandos. Turim užtekti personalo, rotuosim su privačiomis klinikomis, – tvirtino D.Petrošius.

Karščiavimo klinika Tauragėje dirbs ilgiau. Mortos Mikutytės nuotrauka

Paklaustas, ar nepiktnaudžiaujama ligoninės paslaugomis savaitgaliais, kai kreipiamasi ne į šeimos gydytojus, o tiesiai į ligoninę, D.Petrošius pasiūlė to teirautis pačių pacientų. Vis dėlto jis įsitikinęs, kad be reikalo žmonės pas medikus nevaikšto.

Karščiavimo klinikoje eilių esama, tačiau dažniausiai pacientams, pasak D.Petrošiaus, pavyksta patekti jau kitą dieną. Tauragės PSPC vadovas taip pat patikslino, kad Karščiavimo klinikoje pacientui skiriama 45 minutės – tiek reikia ne tik PGR testui atlikti ir įprastinei apžiūrai, bet ir rentgeno nuotraukai padaryti. Tiesa, šis tyrimas skiriamas ne visais atvejais. Dėl poreikio sprendžia gydytojas.

Skatina kreiptis anksčiau

ESOC pirmininkaujantis Tomas Raulinavičius „Tauragės kurjeriui“ patikslino, kad iki pirmadienio buvo surengti keli gydymo ir sveikatos priežiūros įstaigų vadovų posėdžiai. Juose aptarta susidariusi sudėtinga situacija, kai kovidinės lovos kone visos užpildytos, labai reikalingi papildomi žmogiškieji resursai.

– Ligoninė prašė pirminio sveikatos priežiūros lygio medikų pagalbos, kad šeimos gydytojai atidžiau vertintų besikreipiančių pacientų būklę. Susirinkimų metu nuspręsta, kad visos sveikatos priežiūros įstaigos kartą per savaitę aptars situaciją, – „Tauragės kurjeriui“ teigė T.Raulinavičius.

Pašnekovo tvirtinimu, privačios sveikatos priežiūros įstaigos padėti dirbant Karščiavimo klinikoje neatsisako. Bus skiriami medikai, kurie dirbs pasikeisdami su Tauragės PSPC darbuotojais.

– Nevakcinuoti žmonės gal nenori pripažinti ligos ir susirgę kreipiasi į gydytojus tik tada, kai jau yra labai blogai. Raginame susirgus kreiptis į šeimos gydytoją. Gal tada pavyks užkardyti ligą, nes ligoninė tikrai braška, – sakė T.Raulinavičius, pabrėždamas, kad vakcinavimo centre šiuo metu galima gauti visų tipų vakcinų ir eilių nėra.

Pirmadienio rytą D.Masiulionis „Tauragės kurjeriui“ patikslino, kad ligoninėje guli 43 sergantieji koronavirusu. Iš jų 5 gydomi Anestezioliogijos-Reanimacijos skyriuje. Visi savaitgalį į ligoninę paguldyti užsikrėtusieji – nevakcinuoti.

Pirmadienio duomenimis, pastarąją savaitę nuo COVID-19 mirė 4 tauragiškiai. Iš viso nuo šios ligos mirė jau 107 tauragiškiai.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą