Virškinimo ligos – menkas juokas. Nesvarbu, ar tai maudžiantis skrandis, ar pilvo diegliai, net mažiausi negalavimai sutrikdo įprastą gyvenimą ir sukelia įvairiausių nepatogumų.
Nors vaistinių lentynos lūžta nuo šioms nemalonioms ligoms gydyti skirtų tablečių, piliulių ir užpilų, geriausia, žinoma, yra jų visiškai išvengti. Tad, kaip tai padaryti ir džiaugtis sveiku bei skaniu gyvenimu?
Kas sukelia virškinimo ligas?
Virškinimo ligų sukėlėjų yra daug, pradedant maistu, aplinka ir baigiant genetika.
Dažniausiai virškinimo ligų priežastis yra bakterinės ar virusinės infekcijos. Patogeniniais mikroorganizmais (pvz., salmonele, E. coli, rota virusais) užterštas maistas gali sukelti staigius virškinimo sutrikimus, tokius kaip vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas ir kt.
Tačiau ne visada „reikia“ ir pavojingų bakterijų. Per didelis riebalų, rafinuotų angliavandenių, cukraus ir alkoholio arba per mažas skaidulų kiekis mityboje taip pat gali sukelti virškinimo sutrikimus.
Kai kurie žmonės taip pat gali būti alergiški ar netoleruoti tam tikrų maisto produktų ar ingredientų, pvz., pieno produktų, kviečių, sojos ar kiaušinių. Tai gali sukelti įvairiausius virškinimo sutrikimus, tokius kaip pilvo skausmas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas.
Stresas ir emocinė įtampa gali turėti didelį poveikį virškinimo sistemai. Netikite? Tad kodėl vieni įtampoje nuolat užkandžiauja, o kiti į burną neima nė kąsnio, arba prieš egzaminą „suka pilvą“? Lygiai taip pat stresas gali sukelti arba pabloginti virškinimo sutrikimus, tokius kaip pilvo skausmas, rėmuo ir viduriavimas.
Ar valgote…teisingai?
Daugeliui gali pasirodyti keista, kad yra tinkamas arba netinkamas būdas valgyti. Vis dėlto,
greitas valgymas, maisto nesukramtymas ir piktnaudžiavimas riebiais, aštriais arba sunkiais maisto produktais gali sukelti virškinimo sutrikimus. Taip pat svarbus ir valgymo laikas – reikėtų vengti valgymo prieš miegą, vėlai vakare, arba be perstojo užkandžiauti.
Kartais virškinimo sutrikimai gali būti susiję su paveldėtomis problemomis, juos taip pat gali sukelti ir kai kurie vaistai arba netinkamas jų vartojimas. Tarp nemalonių simptomų pasitaiko rėmuo, skrandžio skausmas ar virškinimo „sustojimas“.
Kaip išvengti ligų?
Virškinimo sistemos sveikata yra svarbi mūsų bendros sveikatos dalis. Geras maisto virškinimas užtikrina tinkamą maistinių medžiagų pasisavinimą ir organizmo funkcionavimą.
Norint išvengti virškinimo ligų, svarbu laikytis sveikos mitybos, tinkamo gyvenimo būdo ir maisto ruošimo saugos principų. Jei pasireiškia ilgalaikiai ar stiprūs virškinimo sutrikimai, svarbu pasikonsultuoti su sveikatos specialistu, kad būtų nustatyta tiksli priežastis ir paskirtas tinkamas gydymas. „Drops Clinc“ klinikos specialistai visada pakonsultuos ir padės parinkti tinkamą gydymą https://dropsclinic.lt/.
Sveiko virškinimo atmintinė
- Rūpinkitės subalansuota mityba. Tinkamas maistas yra svarbiausia sveikos virškinimo sistemos dalis. Valgykite pilnaverčius maisto produktus, įskaitant vaisius, daržoves, grūdinius produktus, liesą mėsą, žuvį, riešutus, taip pat rinkitės daug skaidulų turintį maistą (pvz., ankštinius, ruduosius ryžius). Venkite greito maisto ir pusfabrikačių.
- Venkite persivalgymo. Per didelis maisto suvartojimas gali perkrauti virškinimo sistemą ir sukelti nemalonius simptomus, tokius kaip pilvo skausmas, rėmuo ir pykinimas. Valgykite mažesnes porcijas ir kruopščiai kramtykite maistą, kad palengvintumėte virškinimą.
- Gerkite pakankamai vandens. Vanduo yra esminis virškinimo proceso komponentas. Pakankamas vandens suvartojimas padeda suskaidyti maistą, pasisavinti maistines medžiagas bei užkerta kelią vidurių užkietėjimui.
- Rūpinkitės bakterijų balansu žarnyne. Probiotikai, esantys jogurte, raugintuose produktuose arba papilduose, gali padėti palaikyti sveiką žarnyno mikroflorą. Tai svarbu virškinimui ir tinkamam imuninės sistemos veikimui.
- Laikykitės maisto saugos principų. Maisto sauga padeda išvengti bakterijų ir parazitų sukeliamų virškinimo ligų. Visada gerai nuplaukite vaisius ir daržoves, plaukite rankas ir indus gamindami mėsą, venkite neapdoroto maisto, ypač jei nesate tikri kaip jis buvo paruoštas.
- Valgykite lėtai ir be streso. Stresas gali neigiamai paveikti virškinimo sistemą. Kai valgome skubėdami, nesukramtydami, galvodami apie darbus, trukdome tinkamam virškinimui. Taigi, stenkitės valgyti lėtai ir mėgaukitės maistu.
- Būkite aktyvūs. Retai kalbama apie tai, kad reguliarus fizinis aktyvumas palaiko tinkamą žarnyno veiklą. Fizinė veikla taip pat padeda išlaikyti sveiką kūno svorį, kas yra svarbu virškinimo sistemos sveikatai.
Tad, laikantis sveikos mitybos ir gyvenimo būdo principų įmanoma išvengti virškinimo ligų. Svarbiausia yra stebėti savo organizmo reakcijas į įvairų maistą ir stengtis išlaikyti subalansuotą gyvenimo būdą bei rūpintis maisto sauga.
Žinoma, pastebėjus ilgalaikių virškinimo sutrikimų simptomų arba problemų, būtina kreiptis į gydytoją.
Už. Nr.96