Koronaviruso testų patikimumas: jei neigiamas, nereiškia, kad nesergi

Dalintis:

„Tauragės kurjeris“ sulaukė dviejų rajono gyventojų skundų – žmonės išreiškia abejones dėl koronaviruso testų tikslumo ir pateikia intriguojančius faktus: abiem, pakartojus testą, gauti priešingi pirmajam rezultatai.

Virusu užkrėtė artimieji

– Aš įsitikinęs, kad sergančiųjų koronavirusu skaičiai Tauragėje yra netikslūs. Žmonės nebeina tirtis, nors ir jaučia akivaizdžius simptomus. Prisiskambinti į Karštąją liniją neįmanoma, o jei pavyksta atlikti testą nemokamai, jis daromas tik dėl akių, – piktinosi 62-ejų metų Romualdas.

Vyras mano, kad koronavirusu užsikrėtė nuo artimo kontakto su savo šeimos nariu. Mat viename name gyvena su brolio šeima.

– Nors esame pasidalinę namo aukštais, dažnai susitinkame bendroje svetainėje. Mano dukterėčia dirba Kauno klinikose, savaitgaliui grįžta namo pas tėvus. Per Vėlines ji taip pat grįžo, akivaizdžiai su peršalimo simptomais. Po keleto dienų prastai pasijuto brolienė. Jai pakilo temperatūra, prasidėjo kaulų laužymas. Užsiregistravo mokamam koronaviruso testui privačioje laboratorijoje ir jau kitą dieną gavo teigiamą atsakymą. Izoliavomės ir mes su žmona. Kai žmona pradėjo karščiuoti, paskambinome savo šeimos gydytojai, ji kažkokiu būdu užregistravo mus į mobilųjį punktą, bet tik po trijų dienų, – savo istoriją pasakojo tauragiškis.

Beje, vyras nors dar nėra pensijoje, niekur nedirba ir kontaktų su aplinka beveik neturi.

– Kai nuvežiau žmoną, buvau automobilyje, kai jai darė testą. To pagaliuko nekišo labai giliai nei į nosį, nei į burną. Pamakalavo aplink ir viskas. Žmona iškart pasakė, kad nieko nepajautė, nors visi tikina, kad imant mėginį ašaros iš akių pabyra, – stebėjosi vyras, kitą dieną po paimto testo sulaukęs neigiamo atsakymo.

Nepatikėję tyrimų tikslumu, jie abu su žmona nusprendė testą atlikti privačiai, pasinaudojo mokama paslauga poliklinikoje.

– Negražu taip sakyti, bet kai darė testą, žiaugčiojome su žmona. Ir abiejų atsakymai – teigiami. Sergame abu. Paaiškinkite, ar čia mes nieko nesuprantam, ar tie testai mobiliajame punkte blogai paimami, – klausė tauragiškis, vis dar tebejaučiantis akivaizdžius ligos simptomus, profilaktiškai vartojantis vitaminų D ir C tabletes, o raumenų skausmą malšinantis analgetikais.

Testus ima apmokyti specialistai

Tauragės ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai Danas Masiulionis turėjo aiškų atsakymą į tauragiškio išsakytas abejones dėl testo tikslumo. Medikas „Tauragės kurjeriui“ atsakymą pateikė raštu:

Danas Masiulionis. Daivos Žebelienės nuotrauka

„PGR testo specifiškumas nėra absoliutus. Literatūroje minima apie 80 proc. jautrumo tikimybė kai kuriems atvejams. Taigi, paprastai sakant, jei testas neigiamas, tai nereiškia, kad pacientas neinfekuotas, ir atvirkščiai – jei testas teigiamas, tai nereiškia, kad asmuo serga COVID-19. Viruso padermė, genetinis užterštumas gali lemti tokią situaciją“, – „Tauragės kurjeriui“ rašo gydytojas.

Koronaviruso mėginių paėmimą mobiliajame punkte šiuo metu vykdo 6 specialiai apmokyti asmenys, visi jie – Tauragės ligoninės, kuri kol kas bene vienintelė apskrityje dar teikia visas paslaugas, darbuotojai.

„Darbuotojų skaičius nuolat kinta dėl įvairių aplinkybių: ligų, pokontaktinės COVID-19 izoliacijos, grąžinimo į pagrindines pareigas ligoninėje. Punkto darbo laikas ir pamainų kiekis kas savaitę kinta, o šiai dienai eilėje tyrimui reikia laukti beveik savaitę“, – informavo D.Masiulionis.

Simptomų nejaučia

Kita tauragiškė, redakcijai pranešusi apie nesusipratimus norint atlikti koronaviruso testą, dirba vienoje socialines paslaugas teikiančioje įstaigoje. Moteris priverstinai buvo izoliacijoje po galimo kontakto su sergančiu asmeniu. Atlikti koronaviruso testą ji buvo nukreipta į Karštąją liniją. Deja, tris dienas prisiskambinti 47-erių metų tauragiškei taip ir nepavyko.

– Nenorėjau ilgiau delsti ir užsiregistravau mokamam tyrimui. Turiu ir antraeiles pareigas, namuose padedu vyresnio amžiaus žmonėms. Palikti jų be priežiūros negaliu, o jei sergu, eiti į darbą taip pat negaliu. Privačioje klinikoje testo atsakymas buvo teigiamas, nors nejaučiau jokių net menkiausių simptomų. Dar po keleto dienų pakartojau testą toje pačioje klinikoje ir šį kartą rezultatas buvo neigiamas. Aš pasimetusi, nesuprantu, ką daryti. Kartoti trečią kartą testą už savo pinigus? O gal sėdėti izoliacijoje ir laukti, tik nežinia ko, – svarstė jokių koronaviruso simptomų nejaučianti moteris.

Per dieną apie 100 mėginių

Tauragės ligoninės atstovas, komentuodamas, kodėl susidaro ilgos eilės ir nespėjama testuoti visų tyrimo reikalingų rajono gyventojų, paminėjo visos Lietuvos bėdą – virusas plinta staiga, medicinos įstaigos priverstos persiorientuoti į COVID-19 gydymą ir kitomis ligomis sergančius pacientus siųsti tyrimams pas artimiausius kaimynus.

„Tiriamųjų kontingente didesnę dalį jau kelias savaites sudaro kitų rajonų gyventojai, sergamumas gretimuose rajonuose viršija Tauragės savivaldybės sergamumo rodiklius, deja, sulaukėme minimalios pagalbos iš minėtų rajonų, nekalbant apie vietinį privatų sektorių, pirminio lygmens sveikatos priežiūrą. Kompensuoti išaugusių personalo poreikių šiuo metu negalime. Šią savaitę pradės veikti Šilalės ir Jurbarko mobilūs punktai, mūsų punkte turėtų teoriškai sumažėti tiriamųjų, jei infekuotumas nedidėtų ir laboratorijos turėtų pajėgumų papildomai atlikti visus būsimus tyrimus“, – apie ligoninei kylančias nenumatytas bėdas pranešė ligoninės direktoriaus pavaduotojas D.Masiulionis.

Pasak mediko, mobiliajame punkte kasdien paimama nuo 50 iki 100 mėginių. Dar po 30–50 koronaviruso tyrimų kasdien atliekama ligoninėje gydomiems pacientams ir personalui. Norint spėti ištirti visus norinčiuosius būtina juos registruoti atskiru, tik Tauragės rajono gyventojams skirtu telefono numeriu ir didinti dirbančio personalo bei gaunamų terpių tyrimams kiekį – sako ligoninės atstovas. Terpes tyrimams ligoninei suteikia valstybė, o kiek kainuoja logistikos paslaugos jas vežant ištirti, dar neskaičiuota.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą