fbpx

Medikai primena: gripas niekur nedingo

Dalintis:

Tauragės asmens sveikatos priežiūros įstaigas jau pasiekė pirmoji siunta gripo vakcinų. Nors nė vienam tauragiškiui šiais metais dar nebuvo diagnozuotas gripas, medikai įspėja, kad šis virusas niekur nedingo ir reikia ruoštis vos už kelių savaičių prasidėsiančiam jo sezonui. COVID-19 vakcinos nuo gripo neapsaugo. Šių ligų virusai skirtingi.

Skiepys netrukus

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Tauragės departamento Užkrečiamųjų ligų skyriaus vedėjos Vaidos Mitkuvienės, pirmoji 2021-2022 m. gripo vakcinos siunta Lietuvą pasiekė rugpjūčio pabaigoje ir  rugsėjį pradėta išvežioti po asmens sveikatos priežiūros įstaigas.

– Mūsų žiniomis, dalį Tauragės ASP įstaigų pirma siunta gripo vakcinų pasiekė praėjusią savaitę. Gauta keturvalentė vakcina. Kovo mėnesį buvo planuojamas gripo vakcinų poreikis 2021-2022 m. sezonui. Pirminis poreikis – 4349 dozės, dabar TLK ir ASPĮ derinasi dėl papildomų gripo vakcinų, – informavo vedėja. – Pagal pateiktus Teritorinės ligonių kasos duomenis, gripo vakcinos Lietuvai yra užsakyta 5 proc. daugiau nei pernai. Tauragei 2020-2021 m. gripo sezonui buvo užsakyta 4180 vakcinos dozių, įskiepyta 3380 dozių, o 800 vienetų liko nepanaudota. Tikėtina, kad skiepijimas Tauragėje prasidės rugsėjo I pusėje.

Skiepys ir nemokamai

V.Mitkuvienė sako, kad iš PSDF lėšų įsigyta vakcina nemokamai skiepijami rizikos grupių asmenys: 65 m. ir vyresni, nėščiosios, gyvenantys globos ir slaugos įstaigose, sergantys onkologinėmis, lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis ir lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais. Kompensuojama vakcina skiepijami sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai. Dėl skiepo priklausantys rizikos grupei gyventojai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

– Rizikos grupei nepriklausantys asmenys gali skiepytis mokama gripo vakcina, o kreiptis reikia į savo gydymo įstaigą ar privačią laboratoriją. Mokamo skiepo kaina pernai buvo apie 15 Eur, panašios kainos turėtų išlikti ir šiemet. Dar asmens sveikatos priežiūros įstaigos nėra patvirtinusios kainų naujai šio sezono gripo vakcinai, – atsakė medikė. – Rekomenduojama pasiskiepyti visiems suaugusiems asmenims ir vaikams nuo 6 m. Prieš skiepijantis rizikos grupei priklausantiems žmonėms, būtina gydytojo apžiūra.

V.Mitkuvienė sako, kad pasiskiepijus nuo koronaviruso, reikia skiepytis nuo gripo todėl, kad šių ligų virusai yra skirtingi. Pasiskiepiję nuo COVID-19 infekcijos bus apsaugoti tik nuo šio, pandemiją sukėlusio SARS-COV-2 viruso. Pasiskiepijus reikia palaukti 2 savaites ir vėl galima skiepytis.

– Skiepas nuo koronaviruso tikrai nė vienu procentu neapsaugos nuo gripo ar kitos infekcijos. Šiuo metu Tauragėje nėra gyventojų, kuriems būtų diagnozuotas gripas (35 metų savaitės duomenimis). Nuo 40 kalendorinės metų savaitės prasidės naujas 2021-2022 m. gripo sezonas, kuris tęsis iki 20-os kitų metų kalendorinės savaitės, – pasakojo skyriaus vadovė. – Lietuvoje sezoninio gripo sergamumo pakilimai įprastai yra stebimi sausio-kovo mėnesiais, tikėtina, kad tuo laikotarpiu gali būti ir gripo sezono pradžia Tauragės savivaldybėje.

Vakcinos nepritrūks

Skiepytis nuo gripo medikai rekomenduoja kasmet, kadangi gripo virusai mutuoja. Vakcinos sudėtis kiekvienais metais yra peržiūrima, siekiant efektyviai apsaugoti gyventojus nuo kasmet besikeičiančių gripo virusų. Skiepai nuo ligos apsaugo apie 12 mėnesių, jau po 6 mėn. nuo skiepo antikūnų organizme sumažėja dvigubai. Kasmet yra pagaminama nauja vakcina, kuri geriau atitinka cirkuliuojančius gripo virusus.

– Nuo gripo reikia skiepytis kasmet. Nė viena vakcina 100 proc. neapsaugo nuo ligos, bet skiepai gerokai sumažina riziką susirgti. Susirgus gripu didžiausia grėsmė – sunkios komplikacijos: plaučių, širdies raumens, galvos smegenų ar jos dangalų, inkstų uždegimas. Gali paūmėti dauguma lėtinių ligų, kurios gali lemti net mirtį, – neabejoja V.Mitkuvienė. – Kartais pasiskiepijus nuo gripo susergama dėl kelių priežasčių: kuo vyresnis žmogus, tuo imuninis atsakas vangesnis, dėl lydinčių ar persirgtų ligų, vartojamų vaistų. Skiepai nuo gripo pradeda veikti tik po dviejų savaičių, todėl užsikrėtę prieš arba netrukus po vakcinacijos gali susirgti.

Tauragės rajono PSPC direktorius Darius Petrošius pasakojo, kad šią savaitę gavo pirmą vakcinos siuntą, o sekančios laukia spalio mėnesį. Kiekviena gydymo įstaiga atskirai pildo paraiškas kiek nori vakcinos, jos pačios įsivertina, kiek žmonių galės suvakcinuoti ir teikia užsakymus. Kiekviena gydymo įstaiga tiesiogiai gauna tiek vakcinų, kokį poreikį išreiškė.

– Mes prašėme 1000 vakcinų, o gavome 372, kurios yra valstybės kompensuojamos. Dar turime užsakę 500 vakcinų, už kurias susimokės patys pacientai, neįeinantys į rizikos grupes.  Vakcinavimo procedūra kainuos apie 15 Eur. Už kiek mes perkame vakciną, už tiek ir parduodame, – kalbėjo direktorius. – Tikrai nepritrūksime vakcinos, kiek į mus pacientų kreipsis, tiek bus paskiepyti.

Dalintis:

About Author

Regina Genienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą