Visas šalies ligonines pamažu pildo kovidiniai pacientai. Sunerimę ir Tauragės medikai – netrukus visas planines paslaugas gali tekti nutraukti, pilni trys kovidiniai skyriai. „Tauragės kurjerio“ žurnalistė buvo įleista apsidairyti ligoninėje, o kai kurie pacientai sutiko bendrauti. Dvi nevakcinuotos moterys pripažino – niekam nelinkėtų tokios ligos, o vakcinuotas, tačiau gretutinėmis ligomis sergantis vyras nesiskiepijantiems siunčia keiksmus.
Su apranga – kaip pirtyje
Koronaviruso situacija visoje Lietuvoje pastaruoju metu kelia ypatingą nerimą, nes tampa nevaldoma – sergamumas auga, mirtingumas taip pat didėja, o kitomis ligomis sergantieji skundžiasi apsunkintu patekimu į kovidinių pacientų sausakimšas gydymo įstaigas. „Tauragės kurjerio“ žurnalistė, praėjusią savaitę įleista į Tauragės ligoninę, turėjo galimybę išvysti, kad lovos kovidiniuose skyriuose tikrai ne tuščios.
Vos užėjus į skyriaus prieigas, atskiroje patalpoje būtina apsirengti specialų kostiumą. Dar rengiantis atmosfera visai linksma, medikės vieną po kito paduoda specialius drabužius – neperšlampamą kombinezoną, respiratorių, antbačius, pirštines. Tačiau vėliau tampa aišku, kad tai nepatogu, o netrukus pasidaro labai karšta.
– Po valandos esi šlapias, – sako Reanimacijos skyriaus gydytoja Danguolė Kačergienė, kuriai antrina čia pat besisukiojanti slaugytoja.
Pacientų požiūriai skiriasi
Gydytoja nuveda į palatą, kurioje prie kvėpavimą palaikančių aparatų prijungta moteris taip gydoma jau trečią savaitę. Nevakcinuotos koronavirusu užsikrėtusios moters būklė ypač sunki – jai sukelta dirbtinė koma. Kaip reaguoja į ligoninę patekę nevakcinuoti žmonės, susirgę koronavirusu?
– Įvairiai žmonės teisinasi. Kai kas gailisi, kai kas ne, kai kurie randa kitų kaltų, neprisiima atsakomybės. Yra tokių, kurie supranta savo atsakomybę. Sunkiausias momentas yra patekimo į reanimaciją. Ne visi čia iš karto patenka, kai kurie guli paprastose palatose. Kai sužino, kad kiti gydomi sukeliant dirbtinę komą, tada atsiranda baimė. Sąmoningus ligonius laikome skirtingose palatose nuo pačių sunkiausių, – tvirtino Reanimacijos skyriaus kovidinio poskyrio gydytoja D.Kačergienė.
Sunkiausi kovidiniai ligoniai guldomi į skirtingas dvi palatas, vadinamas reanimacinėmis. Vienoje – dar sąmoningi sunkios būklės pacientai, kitoje – tokie, kuriems buvo būtina sukelti dirbtinę komą. Jie laikomi sunkiausiais pacientais. Žurnalistų vizito metu tokia pacientė buvo viena. D.Kačergienė taip pat suskubo pasidžiaugti, kad vienas sunkiai sirgęs pacientas jau perkeltas į įprastą palatą – jo būklę pavyko stabilizuoti.
Ligoninėje nušvito akys
Su žurnalistais sutiko bendrauti dvi palatos draugės Regina ir Audronė. Abi patvirtino esančios nevakcinuotos nuo koronaviruso. Pajutusios pirmuosius ligos simptomus dar bandė gydytis namuose, tačiau vėliau būklė tik prastėjo, tad teko kreiptis į medikus.
– Ligoninėje jaučiuosi gerai – aš čia jau beveik savaitę. Namie buvo blogai, labai dusino. Namie bandžiau gydytis keturias dienas, tačiau šeštadienį diagnozavo kovidą ir iškart paguldė į ligoninę. Temperatūra kilo iki 39 laipsnių, kai nuo plaučių uždegimo skyrė antibiotikų, tai nukrito iki 38 laipsnių, – pasakojo Regina. – Nevakcinuota aš. Nežinau, bijojau šalutinių bėdų, atsigirsta visokios kalbos – kaimynas skiepijosi ir insultas iškart buvo. Tai nesiskiepijau. Nežinau net. Bet dabar savijauta gera.
Tauragiškė tvirtina, kad kone visiems aplink gulintiems pacientams ligos eiga panaši – prasideda plaučių uždegimas, būna labai silpna. Regina įsitikinusi, kad užkratas jos namus pasiekė per darželį lankantį anūką.
– Naktys buvo nemaloniausios – dusino, kosėjau. Jautiesi bejėgis, kai reikia naktį iškentėti, atsibudusi melsdavausi. Visiems patariu saugotis, niekur neiti, – kalbėjo koronavirusu serganti pacientė.
Šalia Reginos gulinti Audronė pasakojo ligoninėn paguldyta vos prieš dieną. Gydymasis namuose nedavė jokių rezultatų.
– Labai dar prasta savijauta. Tik ligoninėje akys kiek atšvito. Baisu namie buvo, aukšta temperatūra, vėmimas – košmaras. Savaitę iškentėjau. Į maistą net žiūrėti negalėjau. Esu neskiepyta. Buvom užsirašę tikrintis antikūnus. Bet jau nebesulaukiau tyrimo, susirgau. Kolegė pasiskiepijusi dviem skiepais, o susirgo dar prieš mane – gal nuo jos aš ir užsikrėčiau? – svarstė Audronė.
Piktinasi antivakseriais
Užsukus į atokiau esančią palatą vyriškis pasitiko kur kas geresne nuotaika. Po gydymo iš Reanimacijos skyriaus į paprastą palatą perkeltas tauragiškis vis dar prijungtas prie specialių aparatų. Pakliuvo į skyrių, būklė pablogėjo, tada teko perkelti į reanimaciją.
– Esu skiepytas, visa šeima skiepyta. Šalutinių ligų turiu visokių, jau amžius. Su šeimos draugais pasijutom blogai, tai taip ir supratom, kad sergam – 39 laipsnius temperatūros turėjau. Pagaučiau tuos parazitus, kur antivakseriais vadinasi… Kaip jie kenkia tautai! Man gaila jų vaikų, – iš peties rėžė Gintautas.
Pašnekovas pasakoja buvęs skiepytas ir nuo gripo, tai visus metus džiaugėsi nesirgęs.
– Baisiausia buvo, kai prasidėjo nesąmonės smegenyse – jos buvo tarsi užpudrintos, rodėsi spalvoti vaizdeliai, – emocingai ligos pradžią prisiminė Gintautas. – Mano aplinkoje visi vakcinuoti. Net mano mama anksčiau už mane pasiskiepijo – 97 metų ir jai nieko, o man špygą taukuotą.
Dieną, kai „Tauragės kurjeris“ lankėsi kovidiniame skyriuje, medikai jau su nerimu laukė ilgojo savaitgalio ir jam intensyviai ruošėsi. Tauragės ligoninės direktoriaus pavaduotojas Danas Masiulionis patikino, kad labiausiai bijo pasekmių, kurios pasijus po dviejų savaičių – tada kovidinių lovų gali pritrūkti.